Clicky

Jump to content

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Buna seara! Numele meu este Octavian si doresc sa va prezint aplicatia mea android destinata celor care dau bac-ul din Bio. Dati un download in semn de respect si un rating daca nu va cer prea mult .

Iar eu recomand sa va vedeti naibii de scoala. Ca altfel o sa vina aia care au cea mai mare piata de telefonie mobila si o sa lucreze in locul vostru.  

O aplicație utila pentru cei ce doresc să-și personalizeze setările telefonului in funcție de programul de zi cu zi (birou, școala, acasa,dimineata, zi, noapte, etc) si multe alte funcții cum ar fi (v

Posted Images

Pana ieri foloseam ca lockscreen WidgetLocker, dar am dat de o aplicatie care imi place mult mai mult. Se numeste Active Lockscreen si mi se pare mult mai interesanta ca WidgetLocker. O gasiti free pe market aici:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.celltick.lockscreen&feature=nav_result#?t=W251bGwsMSwxLDMsImNvbS5jZWxsdGljay5sb2Nrc2NyZWVuIl0.

Puteti adauga maxim 24 de shortcut-uri catre aplicatii, exista diverse teme pe care le puteti descarca de pe market. Singurele dezavantaje ar fi ca nu puteti seta un wallpaper ales de voi si nu puteti adauga alte widget-uri, cel putin pentru moment.

Sursa prin intermediul careia am descoperit aplicatia e AndroidHeadlines . Aveti un review detaliat in link.

iOnRoad Augmented Driving

O aplicatie interesanta care va ajuta soferii in trafic, atentionandui vizavi de o posibila coliziune cu autoturismul din fata si nu numai.

Aplicatia foloseste camera standard, GPS-ul si senzorii smart-ului pentru detectie.Folosind aceste componente, ea practic calculeaza si stabileste (pe baza distantei si a vitezei de rulare) distanta posibila de impact, avertizand soferul printrun semnal vizual si acustic.

ion1n.jpg

https://www.youtube....&v=sDXgCOBnRmw#!

Aplicatia o gasiti in play.google

Edited by didi

Da, deocamdata o s-o tin, dar intre timp mai caut si altceva.

La un moment dat, Adi Innoxius povestea cum ca la Meego era un softulet care facea ceva similar sau macar pe aproape.

Foarte inteligenta ideea de a-ti arata ultimele apeluri.

Multumesc.

E din fabrica asa. Ora si notificari FB, TW, Calendar, mail. Softul suplimentar mai afiseaza data, bateria, cantecul, IP si ce-mi mai trece mie prin cap, pana umplu ecranul. Avantajul e ca le am in stand-by screen, nu in lock screen.

Am cautat si eu pe Play Titanium back-up, pentru ca pana acum nu aveam root.

Vad insa ca exista si o varianta free.

Deocamdata, pana o sa-mi raspundeti voi, am instalat-o pe aceasta.

Intrebarea era daca voi, cei care folositi demult aceasta aplicatie, aveti varianta platita sau pe cea free.

In alta ordine de idei, as vrea sa va intreb cum se poate face back-up de rom cu Titanium.

M-am uitat eu prin ea, dar nu am gasit, desi e posibil nici sa nu am ce sa gasesc, fiind varianta free.

Daca aveti timp, poate scrieti si ce anume mai folositi din aplicatia asta, in afara de dezinstalari si inghetari de aplicatii.

Cum este o aplicatie mega cunoscuta si folosita, o sa facem pinned acest topic.

Gand la gand cu bucurie. Tocmai am instalat-o azi si ma pregateam sa pun si eu niste intrebari. S-ar putea ca, fiind asa de folosita, sa vi se para aiurea. Oricum vreau sa buchisesc setarile in weekend (n-am mai vazut atatea, cred ca jumate din apk sunt doar setari :D )

1. Aplicatiile se pot reinstala din Play. Daca in setarile tabletei mai am Copie de rezerva a datelor aplicatiilor si Restaurare automata, ce mai face in plus TB cand fac back-up la o aplicatie ?
  2. "You can move any app (or app data) to/from the SD card" e chiar asa, "any" ? Pentru ca eu stiam (dar s-ar putea sa ma insel) ca asta depinde si de dezvoltatorul aplicatiei, cum a hotarat el la nastere.

Din cate am inteles, TB va reinstala aplicatia cu toate setarile si parolele sau ce-o mai fi avut acea aplicatie la momentul in care i s-a facut back-up.

Dar asteptam pe cineva care stie bine cu aplicatia asta, daca nu ma insel, chiar Feri stiu ca se juca cu ea si ca o folosea pe LG-urile lui de ceva vreme.

Un mic tutorial cu lucrurile importante pe care stie sa le faca aplicatia, ar fi mai mult decat util.

Ai optiunea de a face backup doar la partea de date sau la toata aplicatia, cu tot cu instalare. Cel mai indicat este sa faci backup doar la date, nu si la instalarea propriu-zisa. Am folosit Titanium Backup o vreme, acum fac backup-uri complete din Recovery.

Eu pentru salvare de rom folosesc 4ext recovery. Îmi fac un rom cum vreau eu, curat și îl salvez. Apoi instalez apps și îl duc la o anume formă. Fac din nou backup dar de data asta doar la data.

Când pun un alt rom instalez rom îl lansez o dată și apoi din recovery fac doar restaurare avansată cu data.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

Astazi am racait si eu un pic prin team viewer, la controlul laptopului de pe telefon.

Totul functioneaza perfect, doar ca exista si mari probleme, ale dezvoltatorului ca nu le-a facut sau ale mele ca nu am vazut cum sa le rezolv.

Cea mai mare problema este wake up on lan, pe care nu am vazut cum dracu se seteaza, oricat m-am chinuit si oricate help-uri am citit.

Apoi, la un laptop care nu are aceasta functie in bios, cum se face?

Stim cu totii ca bios-ul laptop-urilor moderne, este de toata jena si nu are nicio setare serioasa.

Presupun ca exista o solutie si pentru laptop-uri, pentru ca pc-urile desktop deja incep sa dispara incet-incet.

Voi ati incercat asa ceva?

Vreau sa va spun ca e superba ideea de a-ti controla laptopul de la distanta prin telefon, sa cauti prin el, sa iei fisiere din el, etc.

Din pacate, 4EXT Recovery nu suporta unele device-uri (am cautat varianta pentru TF300TG). Recovery-ul e foarte diferite de backup-ul pe care il face o aplicatie gen Titanium Backup. E cumva mai simplu cu Titanium Backup, nu presupune instalarea unui Recovery Custom.

Acum știi cum e? Fiecare trage spuza pe turta lui. Eu prefer un backup complet și o restaurare completă, uneia făcute aplicație cu aplicație.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk 2

Pana la urma, tot nu stiu cu ce sa fac si eu un back-up.

Am facut totusi cu TB numai la aplicatii, dar ma interesa sa fac si la rom, pentru ca in caz de garantie, trebuie sa pun acest rom la loc.

Si inca o chestie ciudata, m-am uitat pe sammobile si nu gasesc versiunea mea actuala de soft.

Nu folositi TB decat pentru a pastra App Data. Atunci cand ii faceti Restore, cand apare un update pe Play de la developer, nu il va face, pentru ca nu are xml care spune ca este descarcat de pe PlayStore.

Asa fac unii piraterie :).

TB se foloseste pentru a salva AppData, PlayStore nu stie sa o faca la orice aplicatie/joc. Asus are si el un program similar, Mihai are Transformer :), ii zice AppBackup.

TB mai e bun pentru "inghetat" aplicatii sau Market, pentru debloat si mai are el niste functii, dar doar varianta PRO.

Eu am facut acum cateva luni un efort si l-am cumparat pentru ca se sincronizeaza si cu Dropbox.