Clicky

Jump to content

Iphone5 vs Galaxy S3

songoku

Recommended Posts

Sunt curios sa stiu din ce motiv Iphone-ul este considerat un rival asa de puternic pentru Samsung.. Iphone5 nu are quad-core,ecran la fel de bun ca s3.. etc.. dar totusi este vazut ca un ZEU.. Am auzit afirmatia pe blogul mobilissimo ca Iphone5 este mai bun decat S3.. ceea ce mi-se pare o mare tampenie. Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu aceasta chestie.

Alta dracie ce nu o inteleg este aceea ca nu pricep pretul mare cu care se vine Iphone-ul.. 30 mil pentru un telefon care este sensibil la material si se sparge repede + ca are fel si fel de probleme, la egalitate cu ceilalti producatori referitor la probleme..

Bine, accept ca e la sectiunea "Cafenea" si nu printr-o sectiune din forum ca iesea iar World War.

Pot sa iti spun din prisma unui utilizator de iPhone 4S, momentan nu il mai am, am schimbat cu Note si acum am un PadFone (ala cu marsupiu :P).

Pretul nu este asa de mult diferit decat un Samsung S3, 3-400 lei in plus. Acestea sunt preturile pe care Apple le poarta. Nimeni nu te obliga sa il cumperi. Nu e cine cere.... ci, cine da. :))

Faptul ca se sparge pentru ca este din sticla, din pacate orice telefon se deterioreaza mai mult sau mai putin daca este scapat pe jos. Pentru aceasta exista huse silicon, eu am avut si am mereu huse pentru ca imi place ca telefoanele/tabletele sa arate relativ bine, orice material ar fi, se decojeste sau deterioreaza, dispozitivul arata urat la vedere si se vinde ulterior mai greu.

S3 se deterioreaza mai putin ca iPhone la "drop test" - cadere pe asfalt, pentru ca este din plastic si nu este "unibody" - are capac, telefoanele unibody sunt mai usor deteriorabile pentru ca nu sunt parti care sa cada sau sa se desfaca, ele de obicei atenueaza si preiau o parte din soc.

Acum Apple e din aluminiu, dar cum spuneau pe internet foarte multi, pare a fi prea usor si parca se si deterioreaza mai usor ( vezi "ScuffGate" pe Google)

In rest, tine de gusturi si ce doresti sa scoti din "gadgetul" tau. Pana la urma, orice telefon suna si raspunde, trimite SMS, dar "gadgeturile" fac si altele: Internet, jocuri3D si camera foto-video mai mult sau mai putin interesanta.

Pot sa iti spun ca din prisma problemelor, in afara de "AntennaGate" (iPhone4), "BatteryGate" (iPhone 4S), "ScuffGate" (iPhone 5), probleme de utilizare nu au existat, iar stabilitatea utilizarii zilnice este mai mare ca pe Android spre exemplu. Urmeaza sa vedem cu Windows 8 Apollo, dar IOS este considerat un sistem de operare extrem de stabil.

Faptul ca pe multi ii mira de ce Apple vand atate milioane de telefoane, motivul este simplu si o spun din nou: Apple vinde un concept, nu doar un produs. Apple vinde un singur telefon la un moment dat, ceilalti vand zeci sau sute. Apple are IOS pe 2-3 device-uri cu un singur hardware, Android are zeci de modele de procesoare pe care trebuie sa ruleze.

Pana si pe desktop este mai bine, AMD vs. Intel, nVidia vs AMD (ATI).

Apple are 700.000 aplicatii care ruleaza fara probleme pe iDevice (iPad, iPhone, iPod, Apple TV, etc). Majoritatea, ca mai sunt si erori.

Android are tot cam atatea aplicatii, dar zeci de tipuri de CPU + GPU -uri si innebunesti sa fii dezvoltator de aplicatii Android.

Mai revin ca ma dor mainile :)

eu nu am vrut sa merg asa de departe :)

Edit:

Marius mai are de corectat acolo faptul ca S3 are Exynos 4212, Mali400 GPU este tactat mult mai sus ca pe S2.

Intrinsity este un joint-venture Apple-Samsung, nu este detinuta in totalitate de Apple, au doar actiuni. (multe presupun)

@Tyler , comparatia aia e facuta de un fan apple si asta spune tot

Android > iOs

Samsung > Apple

Se poate vedea clar la toate video-urile de pe yt , deci peste jumatate din populatia care utilizeaza smartphone-urile prefera android .

Inca ceva : Uita-ti-va putin aici

si o sa vedeti ca nu zic prostii .

Io zic sa va hotarati ce comparati: S3 cu iP5 ca un tot unitar, S3 cu iP5 hardware, Android cu iOS in general sau ultimul Android cu ultimul iOS.

Mi se pare copilareste sa pui Android > iOS, ca nu e matematica aici sau sa deduci ca daca jumatate din populatie prefera Android, inseamna ca ultimul rahat facut pe vapor si pe care ce sa pui altceva decat Android ca sa-l poti vinde e peste iP5 doar pentru ca are Android (apropos, mult mai mult decat jumatate din populatie baga E-uri in ea, deci E-urile e bune, nu ?) si "inca ceva": ce telefon e in clipul ala (cel cu Android) ?

Arata a Galaxy Nexus.

E foarte complicata viata asta a gadgeturilor. Imi aduc aminte de vremea Intel vs. AMD (parca nici aia nu e moarta inca, dar taberele s-au mutat pe alte fronturi). "Mine is faster than yours", la placi video, incaruntesc numai cand imi aduc aminte.

Evident ca vor fi fani, fanatici pentru ca pana la urma astea sunt ca religiile. Noroc ca nu creeaza razboaie, numai vorbe si jigniri, asta e acceptabil.

e vorba de S3 bai inteligentul lu peste , eu ti-am dat exemplu la Android > iOS , dar ce sa ceri astora de cer bani de seminte la parinti ?

WHAT A HELL IS THIS?

Si nu , nu ma cred eu prea mare .. dar tu o dai in lucruri penibile frate !

Chiar nu inteleg ce vad uni la chiestile astea scumpe care pe hartie si in real sunt doar niste prostii , pentru mine si stiu ca nu sunt singurul care gandeste asa pot sa spun ca iphone este telefon scump cu dotari ieftine .

Si poate imi spui si mie de ce cineva normal la cap care vrea un telefon performant ar da 800-900-1000 de euro pe un iphone cu dotarile care vin pe un telefon cu android care e maxim 15 milioane ? Iti spun eu NIMENI , doar obsedatii si aia de nu au ce face cu banii . Era un video pe yt cu unu care isi cumparase iphone5 si parea ca il venereaza ... Trage-ti voi concluzile :)

Edited by mesersmith

Of, copii - copii. Apple folosește materiale de calitate și software controlat. Pentru asta cere un preț. Concurența nu  doarme. Când a apărut aifonul, în 2007 dacă nu greșesc, a uimit.  Regele dormea culcat pe lauri (Nokia). Care până atunci era cel mai bun la hard și soft. Apple a dominat câțiva ani, doar ca a apărut android și asta le-a tăiat elanul. Htc și Samsung fac telefoane foarte bune, din punctual meu de vedere cu nimic mai prejos decât aifon.  Nu degeaba tremura Steve Jobs când spusese ca declara război termonuclear androidului. Marketing -ul este tot mai important. Nu există decât telefonul momentului. Posibil viitorul e Nokia 920. Pentru acum, s3.

Edited by katees

e vorba de S3 bai inteligentul lu peste , eu ti-am dat exemplu la Android > iOS , dar ce sa ceri astora de cer bani de seminte la parinti ?

WHAT A HELL IS THIS?

Poti sa nu fii de acord cu cineva, dar nu poti sa ataci acea persoana. Cum spunea si Deio, inca una si...

In ceea ce priveste comparatia...personal nu agreez niciun produs apple, dar cred ca s3-ul este peste iphone 5.

Argumente as avea, dar cred ca nu conteaza. Asa simt si daca marul ar fi mai tare decat s3ul, tot pe ultimul l-as cumpara fara sa stau pe ganduri.

E o opinie plina de subiectivism, asa ca nu o luati in considerare.

Smoker, dacă aia e o comparație fanboi i rest my case.

Deși sunt fan iOS dețin și un Nexus 7.

Sunt plusuri și minusuri de fiecare parte dar cum le-am butonat pe amândouă, încep să apreciez și Android-ul.

Telefonul sau tableta cea mai bună depinde exclusiv de motivul necesității.

Fiecare are diferite necesități și diferite gusturi.

Unora le place un ecran de 5.5 inch, alții nu, la alții contează specificațiile, la alții nu, ș.a.m.d.

Desi am un iPad 3 ca si Stavros, am si un Samsung Note 10.1 N8000 care mi-l place mai mult. Evident ca ma feresc sa le apropii prea mult unul de celalalt :)) sa nu iasa scantei :P

Note-ul are S-Pen si fac mai multe cu el, nu ma joc pe el, doar scriu, desenez si ma uit la TV. iPad-ul este "gaming console". Mi-am cumparat o multime de joace, majoritatea la oferte reduse si ma joc seara sau cand sunt prin deplasare sa nu ma plictisesc. Apple are jocuri mult mai multe si mai bine facute, poate sa o confirme orice utilizator. Apple are jocuri HD (2048x1536), pe Android nu exista. Note N8000 are ecranul mai mic, dar mi-l place mai mult ca pot face multitasking serios cu "MultiScreen".

Se pare ca si pe iPad 3 a aparut MultiScreen, aplicatia costa 10$ si e splendida, dar ai nevoie de Jailbreak.

Am avut iPhone 4S pentru ca am dorit sa il am, nu din orgoliu sau fite, am muncit din greu pentru gadgeturile astea, e enorm de greu sa iti cumperi lucruri din hobby.

As vrea si un Nexus 7, pentru ca mi-l place foarte mult, am sa il iau in rate cumva. Am avut printre primii in Romania, datorita lui Erwin si Mobilissimo si l-am butonat destul ca sa imi fac o opinie pozitiva, desi are ecranul micut si nu l-as folosi ca pe Galaxy Note N8000. Dar Google a inceput pe picior drept cu aceasta tableta.

Ai perfectă dreptate.

Pe Nexus nu am o așa gamă largă de jocuri ca și pe iPhone dar cum am Xbox 360 nu prea mă joc pe tabletă, mai mult când călătoresc.

Sunt și câteva jocuri care-s ok...Dead Trigger, GTA IIII, Showdown și mai sunt câteva demne de Tegra 3-ul din Nexus.

Nu am ales noul iPad datorită iOS-ului și că e un pic cam mare, dar nu asta asta a fost dealbreaker-ul.

Nu pot să concep cum nu au modificat un pic iOS-ul pe tabletă.Același SO limitat care te îndeamnă să-i faci jailbreak pentru a beneficia de customizările dorite.

Mai multe nu am să mai spun "de ce nu iPad" pentru că nu vreau să se ajungă la interminabila dispută iOS vs Android.

Deio știu că ai făcut review la Nexus 7, a fost primul review la care m-am uitat la N7 înainte să-l cumpăr și care și mi-a plăcut de altfel.

Edited by Tyler Durden