Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Nu neaparat. "Custom ROM" s-a inventat pentru ca unii utilizatori, care se pricepeau mai bine si cu niste cunostinte de programare, au fost nemultumiti de ceea ce ofera producatorul si au inceput sa isi modifice firmware-urile pentru a mai scoate din aplicatii inutile (bloatware) si pentru a introduce unele functii noi, pe care producatorii "uita" sa le introduca.

Astfel se obtine per total performanta mai buna si ROM-ul devine mai "light", poate chiar mai repara ce producatorul nu este in stare, sau nu vrea chiar sa repare ca sa te faca sa le ramai client.

Acest lucru are si revers, sabia are doua taisuri, mie nu imi place orice ROM pentru ca multi si le personalizeaza dupa propriile gusturi si scot unele functii sau aplicatii care chiar ai nevoie de ele. Evident, se pot adauga si ulterior prin "CWM - recovery", dar unele functii nu se pot adauga ulterior.

De aceea, cel mai potrivit lucru pentru un ROM custom, este recomandat a se citi cu atentie ce spune dezvoltatorul, (bucatarul=cooker sau chef in engleza) si feedbackurile pe care le primeste.

Atentie ca unii pot strica mai multe decat sa repare, din graba sau din nepricepere, pot face sa iti distrugi "gadgetul", acel "Soft brick", care uneori nu se mai poate remedia, daca se transforma in "hard brick".

Asa este.

Custom ROM-ul este pentru cei cunoscatori.

Eu nu stiam nimic de custom ROM inainte sa am tableta dar am studiat mult pana sa fac pasul la custom ROM.

Eu mi-am pus si custom kernel pe ea.

Diferentele se vad.Spune si Quadrant-ul.

9age8u6y.jpg

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Poti daca faci flash la o versiune gresita. Nu recomand ROM custom decat celor care se pricep sau sunt dispusi sa riste. Eventual rogi pe cineva sa te ajute la fata locului.

"Mai bun" e un termen foarte relativ, ca si normalitatea, de altfel :))

Aria e de 9.7", Nexus 7 e de 7", ma refer la ecrane. Nexus este cu Tegra 3 si are suport mai bun la jocuri, ma gandesc ca vrei sa te joci mult cu tableta. Bateria va tine mai mult ca la Aria pentru ca are ecran mai mic putin.

Nexus e brand Asus, brand premium, Aria e brand "noname - whitebox", rebrandat pentru Romania. Alt tip de suport tehnic si update de firmware. La Nexus vei fi mereu actualizat la zi.

Lamurit?

Cumpără Nexus 7.

E cea mai bună-n banii care dispui.

Chiar dacă ți-o brickuiești se poate reface ușor.

Eu mi-am brickuit-o și mi-am făcut-o destul de rapid.

Totul constă în studierea dispozitivului pe care-l ai.

Nu ignora cărțile cu care vine tableta.

Edited by vladmihail

In mod clar, la banii pe care esti dispus sa.i pui in joc, asa cum ai mentionat, Nexus 7 e cea mai potrivita, desi pt jocuri ti.as fi recomandat o tableta de cel putin 9.7 inch. Eu detin 2 tablete, una de 7 inch, iar alta de 10.1, si jocurile sunt mai cool pe cea mare, datorita ecranului marit. Pt browsing e suficient si cel de 7 inch.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2