Clicky

Jump to content
Feri

OnePlus 7 & 7 Pro - Discutii generale

Recommended Posts

Să-l stăpânească sănătos bre.
Al meu nici acum nu a plecat, mă cert cu staff-urile de la aliexpress pentru seller că e nesimţit. Eu vreau să-mi dea banii imediat să iau din altă parte, nu termenul lor de căcat de 30 zile. Plm.

ONEPLUS A3003

LOL
Ma certam degeaba cu neamțu din China!
Telefonul se lansează mâine :D
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/redmi-k20-pro-premium-va-debuta-la-vanzare-din-18-octombrie?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

ONEPLUS A3003

Am descoperit o chestie misto, despre care nu am citit in nici un review. De manual sau site oficial nu mai zic.

Stati aproape :)

Pai zi....odată ca mai făcut curios....

Sent from my iPad using Tapatalk

Să se încarce pe YouTube.

În altă ordine de idei, abia am terminat de instalat și setat totul așa cum vreau și primesc asta

Screenshot_20191017-223311.jpg

Deci. Te pui să faci o poză, ca tot omul, point-and-shoot. Și dai cu degetul pe ecran să focalizeze și să facă expunere pe punctul ăla. Până aici nimic nemaiîntâlnit. Și acum vine descoperirea: apare un slider cu care poți regla expunerea și un buton cu care poți bloca expunerea și focalizarea. Repet, pe automat, nu pe Pro.

E, lasă ca mai găsești tu ceva :)
Cum ți se pare telefonul? Dar sistemul de operare Oxygen OS.
Indianul asta habar nu are ce vorbește. Culmea, am toate acele funcții...de care el zice ca nu este pe OnePlus 7 Pro...

Cred că majoritatea vârfurilor de gamă au posibilitatea să blocheze expunerea și focusul in modul auto, eu la Note8 am de la achiziție.

Trimis de pe Galaxy Note8 folosind Tapatalk

Am facut o alegere buna. Era sa merg pe Xiaomi cu camera pop-up (pe motiv de picatura in ecran), dar e OK. I-am bagat banda neagra si nici nu stiu ca e acolo. Singurul lucru care imi lipseste de la Huawei e acesta: acolo se ocupa telefonul de redirectionarea intre SIM-uri daca vorbeam pe unul si eram sunat pe celalalt. Fara costuri. Aici, ca sa vad ca sunt sunat, trebuie sa bag eu la operator redirectionarea. Nu-i problema de costuri daca esti in tara ;)

Mai erau doua chestii folositoare: widget dat de Huawei pentru inchiderea ecranului si buton pe bara de jos pentru deschiderea notificarilor. Aici pot da dublu-tap, dar daca sunt intr-o aplicatie trebuie sa ajung in Home si sa am o portiune goala pe unul dintre ecrane pentru inchidere. Si slide in jos pentru notificari iar, trebuie sa ajung in Home, daca sunt intr-o aplicatie. Dar am rezolvat cu personalizarea Back si Recent cu apasare lunga.

In rest, ce sa zic la peste 8 ore de SOT? La viteza pe care o are? La spatiu? Viteza de incarcare? Bloatware aproape inexistent? Singurul lucru care nu-mi place e ca nu scrie numele icoanelor pe doua randuri, ca loc ar avea. Si asa am descoperit ca le pot redenumi.

Ma gandeam ca o sa plang dupa 16:9-le de la Mate 8, dar faptul ca il tin mai bine si mai sigur e un plus. Si nici nu e mult mai inalt cu tot cu husa Spigen, cred ca 5 mm.

Mi-am gasit si adaptor de casti (cu tot cu incarcare) si cablu OTG. Mai trebuie sa-mi iau incarcator de priza si sa-l testez cu ala auto de la Huawei.

@Greuceanu O fi, dar eu n-am mai cumparat de peste 3 ani si eram in urma cu tehnologia :D Chiar a fost o surpriza placuta.

Și acum vine descoperirea: apare un slider cu care poți regla expunerea și un buton cu care poți bloca expunerea și focalizarea. Repet, pe automat, nu pe Pro]  

E veche treaba asta, de la oneplus One default_biggrin.png

Am și pe oneplus 3 fixarea focalizarii

Chestia este bună în momentul când este soare cu nor și încearcă să focalizeze imaginea și apare blur, sau lumina puternică cu semiintuneric... Screenshot_20191018-050717.thumb.jpeg.f1d947366becf61e38a3289e9b49bc51.jpeg

ONEPLUS A3003

Eu nu folosesc butoane virtuale, folosesc doar gesturi. Iar ca launcher, tot cu Nova am rămas. Acolo am posibiltatea sa am două rânduri la denumirea aplicației Screenshot_20191018-071249.jpg

Trimis de pe al meu GM1913 folosind Tapatalk

Setarea este exact ca in captura.
OnePlus Comunity este folositor doar dacă urmărești forumul OnePlus. Dacă nu, atunci la gunoi.