Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 3 XL

Recommended Posts

On 20.10.2018 at 11:27, Lesbianu said:

Nasol ca nu pot rezolva asa usor partea de "build" (sticla spate care se zgarie exagerat de usor, buton power de plastic, muchii "metalice" vopsite) si bretonul care se zgaieste la tine... :blink:

Lasa ca partea asta s-a stins de la sine (stiu, vorbisem si intre noi pe grup dar sa-i culturalizam si pe altii).

"Scratchgate" s-a dovedit un fâs :) (si, macar in ce ma priveste, "4GBRAMgate"-ul e tot un fâs😞 ). Sa o pomenim inca o data pe Erica si sa-i multumim ca si-a udat mainile - si Trixelul - pentru noi:  https://youtu.be/so4HSVnNZQo

Ce pacat ca nu se rezolva asa simplu si cu difuzorul de sus sensibil mai mic si mai slabut.... :(

Edited by danmerezeanu

On 20.10.2018 at 11:27, Lesbianu said:

O rezolva din soft... Nu-i bai! Tot din soft sper sa regleze si consumul bateriei, doar 4 ore si ceva ecran aprins (dupa cum povestesc review-erii) mi se pare O R I B I L de putin.
Nasol ca nu pot rezolva asa usor partea de "build" (sticla spate care se zgarie exagerat de usor, buton power de plastic, muchii "metalice" vopsite) si bretonul care se zgaieste la tine... :blink:

Urmatoarea transa poate sa fie si din materiale usor imbunatatite. 

Exact. Eu am fost la un fir de par sa incep sa caut Trixel pe afara (sa dau peste 4000 de lei in Ro mi se pare o idee rea - stiu, garantia... :) ).. Bootloop pe 6P-ul fiica-mii. Pentru o zi s-a intros pe Nexus 6 dar e clar ca prefera sa nu i se fi intamplat. Chiar ma gandeam ce naiba fac. OnePlus 6/6T nu puteam sa-i iau ca ar fi avut telefon mai tare ca mine. Sa-i dau 2 XL-ul si sa iau eu 6/^T iar nu era bine (pai cu DP-urile de anul viitor ce faceam? :) ). Ramanea ideea sa trec pe Trixel si sa ii pasez 2 XL-ul (ca ii cam place camera lui :) ). Am reusit insa sa pun StatiXOS si patch-ul care ii blocheaza cele 4 nuclee "rapide". Ufff! Azi dimineata i-am trecut SIM-ul in el si l-a luat la tavaleala... Deocamdata am scapat... Cel putin pana la sfarsitul semestrului. Daca i-a bursa i-am zis ca ii iau 2 XL - ce naiba a fost in capul meu? :) 

@dr_junior1980: RAMgate-ul mi se pare o exagerare totusi. Adica ne descurcam noi cu 3/4 GB de RAM pe 6/6P si 2 XL si nu ne-am descurca pe 3 XL? In fine... Poate au vreo eroare de gestiune (soft-ul saracul) caz in care se mai rezolva. Eu nu tin neaparat sa am 100 de aplicatii in RAM. De cele mai multe ori le inchid (obisnuinta de pe calculatoare)  chiar eu cu manuta mea (e drept ca nic nu ma joc pe telefon deci poate de asta nu simt). In ce ma priveste, as fi preferat 6/8 GB - sa fie - dar 4 GB de RAM nu e un deal breaker. Dar dezechilibrul de putere intre difuzoare si faptul ca telefonul vibreaza - chiar asa, ce ma fac ca imi trece prin minte sa ii caut frecventa de rezonanta? :) - daca il dai tare nu imi place (sigur, pot sa ascult in casti dar asta pare defect de proiectare si... chiar nu-mi place).

Edited by danmerezeanu

Singurul lucru care ma mai tine atras de pixel este software-ul de care nu pot sa ma despart si chiar imi este frica sa ma despart de el... Am incercat cu Huawei si a fost un dezastru... Vad Samsung-uri pe la prieteni care dupa un an nu funcționează cum trebuie, sacadeaza, se blocheaza, asta in conditiile in care raman cu aceeasi varianta principala de android...
Prefer softul asta in fata celor de la Apple...

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Din pacate asta e o problema serioasa. Sigur nu o sa apara la multi dar... fara garantie nici o sansa de rezolvare pe gratis. Si cum 2 XL-ul imi merge chiar bine, iar fiica-mea s-a impacat cu 6P-ul asa cum e in patru nuclee (sincer, in utilizarea normala nu simti mare diferenta; nici ea nu se joaca chestii care cer grafica intensa :) ) nu am nici o presiune sa trec la 3 XL... Apropo, "copilul" e chiar de acord sa revina la Nexus 6 in caz de fatalitate (bine, avantajul ei e ca a folosit 6-le si nu sunt mari diferente de viteza si stie ca poate spera la 2 XL-ul meu - doar il imprumuta de fiecare data cand are de facut poze pentru temele pe care le primeste de la liceu :) ).

Edited by danmerezeanu