Clicky

Jump to content
DTTR

Tenda Nova MW3 - pack of 2

Recommended Posts

Salutare si bine v-am gasit.

Astazi va prezint un echipament de tip MESH.

Este vorba de Tenda Nova MW3 - pachet de 2 sateliti. Exista versiuni de 2 sau de 3.

Produsul a fost castigat la o tragere la sorti organizata de Tenda Romania pe pagina lor Facebook.

Am facut UNBOXING.

Conditiile de inregistrare sunet nu mi-au permis si un review cu voce. Am facut doar video - Instalarea initiala si apoi text.

Iata-ma ajuns la momentul Reviewului pentru Tenda Nova MW3 in varianta cu 2 "sateliti".

Dispozitivul a fost CASTIGAT la un concurs organizat de Tenda Romania pe Facebook - Multumesc!

1) instalare si configurare

Instalarea se face in felul urmator:

- se descarca pe Android / iOS aplicatia Tenda (este un cod QR pe manualul de instalare)

- se "baga in priza" unul dintre satelitii Nova.

- se conecteaza cu cablu la routerul existent (nu am incercat direct la modemul digi dar din descrierile si optiunile prezente in interfata de instalare posibil sa permita si instalarea direct in modem pentru ca are optiuni de introducere PPPOE si parola)

- se asteapta cca 40 de secunde

- se conecteaza TELEFONUL la reteaua generata de satelitul Nova - SSID si parola se gasesc pe satelit.

- se lanseaza aplicatia Tenda

- se configureaza cu next next next SAU in mod avansat daca se doresc setari de genul IP fixe si DNS personalizat)

Al doilea satelit

- se "baga in priza"

- se asteapta cca 40 de secunde

- aplicatia Tenda il vede automat

Dupa cateva teste am constatat ca instalarea si configurarea este hit and miss... adica uneori merge direct (apare al doilea satelit), uneori trebuie cautat cu cititorul de coduri QR si uneori nu se poate conecta deloc acest al doilea satelit.

Toate testele au fost facute cu resetarea ambilor sateliti la setarile de fabrica (hard reset prin butonul dedicat)

Pro: instalarea se face usor / automat dar permite si setari avansate (in cazul meu IP-fixe si DNS personalizat)

Contra: nu ai acces prin interfata Web (din browser) pentru a putea face mai usor setari complexe.

2) functionare

Functionarea este de tipul install and forget. Odata instalati satelitii nu mai ai nici un fel de treaba cu ei. Starea fiecaruia se vede in aplicatia Tenda si tot aici se gasesc detalii despre fiecare satelit.

Se pot configura denumiri generice ale locatiilor satelitilor (Birou, Bucatarie...)

Se pot seta diverse intervale orare in care ACCESUL DISPOZITIVELOR DEFINITE LA RETEA ESTE INTERZIS (tableta copilului, televizorul vecinului...)

LIMITARI

Exista un neajuns major la aceasta abordare a "paienjenisului de retea (MESH)" si anume faptul ca primul satelit TREBUIE sa fie conectat fizic la router. DA... puteti sa puneti un cablul LUUUUNG si sa duceti acel cablu intr-o alta incapere dar atunci mai bine puteti routerul direct in acea incapere.

Dat fiind acest lucru distanta de functionare a retelei (acoperirea) este in fapt mica. In cazul meu mai mica decat acoperirea routerului. Adica in un dormitor unde am 3 linii de semnat router NU AM SEMNAT de la primul satelit Nova si deci nu pot sa-l pun pe al doilea. Sa zicem ca trec in mod magic prin peretele acelui dormitor si ajung in gradina/terasa. Am semnal router dar nu vad nici un satelit Nova si deci in cazul meu respectiva configuratie (router, Nova satelit 1 si Nova satelit 2) nu isi are rostul.

CONCLUZII

Nova MW3 Mesh Wireless 2 sateliti este un sistem care permite acoperirea cu semnal CONSISTENT a unei zone WiFi.

NU FUNCTIONEAZA ca un WiFi repeater sau un WiFi extender.

Intreaga configurare si idee de functionare a sistemului este de a imprastia semnal de CALITATE in o zona. Acest lucru se face prin trecerea rapida  de la un satelit la altul (exista configurari in aplicatia Tenda Wifi care gestioneaza aceasta viteza de preluare a unui dispozitiv wireless de catre cei doi sateliti).

Cui ii este recomandat sistemul?

Parerea mea este ca sistemul este recomandat in situatii in care aria de semnal WiFi este acoperita cu semnal fluctuant si se doreste imbunatatirea calitatii semnalului (nu extinderea).

Eu nu am reusit sa montez Satelit 2 la distanta de 6m de Satelit 1 (doi pereti de casa/caramida) in o zona in care am 3 linii semnal direct din router.

Hardware utilizat

Router Tenda AC9

Tenda MW3 - sistem Mesh cu 2 salteliti

Edited by DTTR

Semnalul este suficient de tare și rapid ca să-mi permită vizionare 4K fără pierdere de frame "după" youtube.147fe3966fccffffbe134b2f22fa2e75.jpg

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk