Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salutare !

Sunt nou pe acest forum si deschid acest topic cu speranta ca ma veti sfatui sa aleg un telefon bun.

Nu am avut niciodata unul ci doar m-am jucat cu ale prietenilor.

Ce imi doresc eu de la primul meu smartphone:

- sa fie mic, nu paleta de tenis la 15-16 cm,

- sa tina bateria cat mai mult,

- va fi folosit exclusiv la vorbit,

- sa aiba sistemul de operare fluid,
- sa fie simplu de folosit,
- sa consume putin Ram,
- sa nu aiba multe bloatware / sa se poata dezinstala ori dezactiva din ele,

- buget maxim 500 Lei.

Eu m-am gandit sa aleg intre Xiaomi Redmi 4 (4X), Xiaomi Redmi 5 si Huawei Honor 6A dar nu stiu care din ele este mai bun.

Din cate am inteles pe internet, Xiaomi e orientat spre Power Useri deoarece vine cu multe bloatware si trebuie cunostinte sa customizezi telefonul.

Hardware-ul lui Huawei Honor 6A indeplineste criteriile sus mentionate ? ca are doar 2GB Ram.

E un alt model ce indeplineste criteriile ?

Am vrut sa spun ca n-o sa-l folosesc pt. jocuri, stat pe facebook, twitter, instagram, sa fac live-uri etc.

Am nevoie de un telefon inteligent pt.:

- a vorbi,

- a folosi GPS-ul cand am nevoie,

- intra pe internet cand sunt pe strada ca am nevoie de o informatie urgent.

Asadar, ce telefon e potrivit pt. mine ?

Sa tina bateria mult in stand-bay, sa nu fie gurmand cu memoria Ram si sa aiba un meniu simplu fara multe bloatware.

Xiaomi Redmi 4 (4X), Xiaomi Redmi 5, Huawei Honor 6A , Nokia 5, Alcatel 3 (2018) ?

Sau alt telefon ?

Bine ai venit pe Mobilissimo @super8

In bugetul asta de 500 lei este foarte greu de ales si gasit ceva. Nokia 3 uita-l. si-a luat @Innoxius si este foarte fericit de alegere.....norocul lui este ca a fost gratuit.

Pe Softpedia ti-am recomandat Redmi Note 5A, dar si ala are ecran de 5.5....si 2GB RAM

Recomandabil ar fi sa cumperi un telefon cu minim 3GB RAM, dar in bugetul tau este cam greu sa gasesti asa ceva. Huawei Honor 6A pt Europa este tot cu 2GB RAM si fara amprenta.

Greu de recomandat. Nu poti urca deloc bugetul?

PS. Ne stim de pe Softpedia, te la sa ghicesti :)

Uite un telefon de luat in seama. Daca este sa aleg din ce ai pus tu mai sus si acest J5 2017, as merge pe acesta. Si eu am vandut unul asemanator cu 500 Lei acum 2-3 saptamani. La asta din anunt ai si garantie. Sau daca mai plusezi un pic poate gasesti un A5 2017 in stare buna si cu garantie. Chiar ieri am vandut telefonul fetei(A5 2017) cu 650 Lei si mai avea garantie 1 an. 

https://www.olx.ro/oferta/samsung-galaxy-j5-2017-gold-fullbox-IDbmKIi.html#c10983d17e

Vad ca si Samsung Galaxy J5 (2017) are 2GB Ram ca Honor 6A

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8705&idPhone2=8700#j530f-ds,europe,*

Dar mai bun este primul ?

Ca Samsungul de pe olx fara garantie costa mai mult decat Honor 6A din magazin cu garantie.

Mai ramane sa aflu la care din ele tine bateria mai mult ca m-ai pus intr-o dilema mare:

sa cumpar Samsung Galaxy J5 (2017) de pe OLX la mana a doua (scump),

sau Huawei Honor 6A din magazin mai ieftin.

Pareri, opinii ?!

Edited by super8

Bateria la J5 2017 este excelentă. Eu l-am folosit doar în interes de serviciu, și mă ținea lejer 2 zile.
Aveam doar convorbiri, e-mail, câteva poze. Fără Facebook, doar puțin Tapatalk.
Acum tot J5 2017 am ca telefon de serviciu. Doar că este Duos.
După 39 ore utilizare mai are 70% baterie. Recunosc că în astea 2 zile abia l-am folosit.

Trimis de pe al meu H4213 folosind Tapatalk

Iată și capturi de ecran.

bb4bd635517c6d6cd167816a8fc0aaf6.jpg07f1c7c66d2174cbe2373816ac00c994.jpg2a5718c391fd8367ad8883857befda9b.jpg

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Multumesc pt. poze !

Dar stii ce e amuzant, @Feri ? ca mai sus imi recomanzi un telefon cu minim 3GB Ram si mai jos zici ca e o alegere buna un Samsung J5 sau A5 2017 care au 2GB  🤣

Insa eu stau si ma gandesc ce sa aleg intre:

Samsung Galaxy J5 (2017) de pe OLX la mana a doua scump,

sau Huawei Honor 6A din magazin mai ieftin ?

Aici cantareste sistemul de operare custom al fiecarui brand:

1) care din ele are UI mai bun, mai fluid, fara probleme etc. ?

Samsung TouchWiz UI sau Huawei EMUI 5.1 ?!

2) si care din ele primeste Android 8.0 / 8.1 ?

Chestia e ca Samsung e mai scump la mana a doua iar Huawei e mai ieftin nou din magazin !

Recomandarea acea cu Samsung SH cu 2GB RAM l-am facut in cazul in care trebuie sa ramai la 500 lei buget.

J5 2017 va primii Oreo undeva prin toamna ;)

Problema cu Huawei-urile low end e că au autonomie mică, indiferent de câți mAh zic ei că are bateria. Samsung e o opțiune mult mai bună din acest punct de vedere și nici Xiaomi nu stă rău. Eu îți recomand totuși să iei un băț între dinți, strânge-l tare și mai scoate niște bani din buzunar, deoarece un telefon nou are și baterie nouă și vei fi lipsit de surprize.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Corect, este foarte greu să recomanzi in 500 lei...

Trimis de pe al meu H4213 folosind Tapatalk

22 hours ago, Szilárd Ervin Szőgyenyi said:

Problema cu Huawei-urile low end e că au autonomie mică, indiferent de câți mAh zic ei că are bateria. Samsung e o opțiune mult mai bună din acest punct de vedere și nici Xiaomi nu stă rău. Eu îți recomand totuși să iei un băț între dinți, strânge-l tare și mai scoate niște bani din buzunar, deoarece un telefon nou are și baterie nouă și vei fi lipsit de surprize.

Inteleg, sa zicem ca maresc bugetul la 600, maxim 700 Lei.

Ce telefon cu baterie longeviva (ce va primi Android Oreo) as putea gasi ?

In magazin dar si la mana a doua.

Apropo, sunt de ajuns 2GB Ram pt. Android 7 si 8 ?

Sau trebuie minim 3-4GB ?

@super8

Deci avem urmatoarele:

Xiaomi Redmi 5 Plus la 719 Lei  sau 699 Lei la iHunt

Xiaomi Mi A1 la 769 Lei

Xiaomi Redmi Note 4 la 699 Lei     Motorola Moto E5 Plus la 710 Lei

Umi A1 Pro Blue la 675 lei

Samsung Galaxy A5 2017 SH la 700 Lei

Samsung Galaxy A5 2017 SH cu garantie la 700 Lei sau cu garantie la 700 Lei

Ca si recomandare pt SH, as merge pe Samsung Galaxy A5 2017, un midrange excelent de la Samsung, are certificare IP68, 3GB RAM baterie destul de ok.  Gasesti pe OLX sau alte site-uri la preturi bune cu garantie, multi pun pret mare ca sa aiba de unde sa negocieze.

Pretul la care ar trebui sa cumperi acest model este intre 600-650 Lei, maxim 700 Lei daca a fost utilizat 2-3 Luni.  

La cate Samsung A5 2017 cu garantie sunt la vanzare, va puteti face o ideea despre cat e de (ne)multumit cumparatorul unui astfel de telefon!

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Noi am fost multumiti de A5 2017. L-am vândut deoarece nu mai aveam ce face cu el ;)
Eu cu OnePlus 6, soția cu S7 și fata cu S7 Edge. Ce rost mai avea să-l țin?

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6003 folosind Tapatalk

Nu dati dar... n-ar fi bun si un Nokia 1 (specificatii telefon)? M-am jucat un pic cu el (si-a luat frate-meu care m-a suparat refuzand sa treca la Nexus 6-le meu pe care i l-as fi facut cadou cu holstere cu tot ca sa nu se "iroseasca" stand pe masa - auzi la el ca e prea mare :) ). Revenind la Nokia 1 - este ieftin (vreo 380 de lei in magazin), are Android 8.1 (OK, e "doar" in programul Android Go dar asta inseamna ca primeste si va primi update-uri inca ceva timp), are ecran mic (e unul din motivele pentru care i-a placut fratelui meu :) ), se misca bine cat l-am frecat eu (a venit la mine sa ii fac setarea initiala si totul a mers snur); in ultimele 2 saptamani nu mi s-au "raportat" probleme cu el :) . Mi se pare un telefon de luat in consideratie, avand in vedere cerintele initiatorului threadului.

Desigur, este un telefon pe care nu mi l-as lua niciodata, in primul rand din cauza diagonalei prea mici, a spatiului de stocare de doar 8 GB si asa mai departe (dupa atatea Nexus-uri, respectiv Pixel 2 XL se pot deduce preferintele mele :) ). Si inca o remarca: acum este cazul sa te intrebi daca telefonul tau va primi Android 9.0/9.1 , nu 8.0/8.1 :). Nu de alta, dar eu unul (si alti "posedati") deja m-am obisnuit (ba chiar plictisit, pentru ca DP-urile de P/9 merg fara probleme) cu Android 9-le.

Edited by danmerezeanu

Dupa cum am spus nici eu nu l-as cumpara. Dar... noi suntem power useri (pretentiosi, de :) ). Uita-te si tu ce monstri de telefoane ne luam. Si pe mine ma socheaza sa vad ca exista si telefoane entry level (si sincer, sub Mi A1 nu as recomanda nimic cuiva  - are sotia, desi am facut-o fericita cu forta caci ea nu se plangea deloc nici de batranul Nexus 5 :) ). Si ma uit si vad ca acolo unde eu nici nu m-as gandi la ceva sub OnePlus5T/6 sau .... 2 XL am destui membri ai familiei care sunt fericiti cu Mi A1, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 6P (se intelege ca Nexus-urile sunt fostele mele telefoane pe care le-am facut cadou, nu? :) ; doar cu Nexus 6-le am ramas pe cap si imi place sa experimentez pe el - bun telefon a fost, pardon, este!).

Edited by danmerezeanu

Mda, sotiile nu sunt asa pretentioase la telefoane. Sotia mea inca este incantata de S7, nici vorba sa-l schimbe.....a zis ca inca 2-3 ani ei este perfect telefonul. Foloseste in special pt convorbiri si ceva facebook cand are timp.

Aș lua acum un Mi A1 pentru cineva care ar dori un smartphone mid-range. Am auzit multe lucruri bune, iar A2 pare și mai bun. O prietenă și-a cumpărat un Samsung A5 și nu e deloc de lepădat.