Clicky

Jump to content
Feri

Oneplus 6 - Discuții generale

Recommended Posts

Păcat că au renunțat la mufa jack. OnePlus îmi făcea tare cu ochiul. Renunțam la slotul de card pentru 64 sau 128 de GB memorie internă, are deja ecran amoled. Sunt puțin invidios pe voi, am impresia că senzația e aceeași ca atunci când aveam Nexus 5 și eram pe Softpedia :D

Feri, il las si eu asa atunci. :P

Mihai, era inevitabil. Se impinge tot mai mult catre casti wireless, vor sa-si vanda bullet-urile cum face Apple cu Airpods. Nu se aud la fel de bine ca si cele cu fir dar asta-i trend-ul.

Nu ai de ce sa fi invidios, Note 8 e foarte ok.

Edited by Tyler Durden

Nexus 5 e la tata pentru încă vreo 2-3 săptămâni. Vrea telefon nou, îi voi lua unul cu slot de card și ceva mai nou. Nexus 5 revine la mine și mă apuc de teste :D Nu va pleca de la mine vreodată. Mi-e dor de umblat prin el, softul Samsung e chiar ok, nu simt nevoia de root (+ modificările făcute de Google legate de deblocarea bootloader-ului și root).

Poți folosi căștile cu fir cu ajutorul cablului din cutie de la usb c la mufă jack...
Asta cu căști wireless va fi o tendință în viitor. Nu știu de ce am impresia că și Samsung cu S10 va renunța la mufa jack....

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6003 folosind Tapatalk

Cine doreste VoLTE sau VoWIFI pe OnePlus 6 il poate activa conform video tutorialului de mai jos. Testat de mine pe SIM Orange, dar merge si pe Digi. Singurul inconvenient este la mesaje, de primit se primeste, dar la trimitere trebuie dezactivat VoLTE din meniu setari cartela SIM.

Screenshot_20181110-205838.jpg

Screenshot_20181110-210034.jpg

Nu apare deoarece nu este activat. 

Dar poti incerca varianta din clip, practic avem acelasi procesor si modem GSM. Recomandarea este sa faci un backup, in caz de ceva sa ai ce sa restaurezi.

Update OTA versiunea 9.0.3 pt OnePlus 6. Am incercat sa fac update-ul dar inca nu-mi apare. Am incercat inclusiv prin VPN Canada sau Germania. Dar zilele astea va intra oricum. mai multe detalii despre update in link-ul de mai jos.

https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-9-0-3-ota-for-oneplus-6.974346/?fbclid=IwAR2qC1Ff8itGpUx_4ovX2zt1O1xvX_6HgJuxy0rrSHHfLAiHX2lIIwO-SDw

Între timp am ascultat de colegii de pe grupul de Facebook și am trecut pe versiunea Beta 10. Văd că sunt serioși cei de la Oneplus și repara încet problemele semnalate pe forum dedicat.
Inainte de update la Pie, țineam luminozitatea la 50%, după update trebuia să-l țin la 90% ca să am aceasi luminozitate. Acum văd că acest lucru s-a remediat, deci am revenit la 50% luminozitate.
Alt lucru nou am OnePlus Roaming. Despre asta deocamdată info doar ce se vede în captură.
Alte detalii despre Beta 10 se regăsește în captura de mai jos

73eaa0fd694cf0c8f4f7394cdfeabe67.jpgfceef029d607e4dd63af4bae27f17a21.jpge53814aedf2d80b9495ce12f1c51ec95.jpg3b9c853f6d596751b2efc9bb8c85b3bd.jpg9a6f3bc6b5ae4ecb863561cab3fa0b5b.jpgde81c30ba8f6a6f3e80792a1cb67c87d.jpg

Salut baieti. Am si eu o intrebare.  In goana de a face update de soft am folosit aplicatia Oxigen updater si am uitat sa fac back-up. Cum fac sa revin la softul initial cel pentru McLaren Edition.

Intri pe pagina OnePlus la suport, selectezi modelul de telefon și descarci softul pe care îl copiezi pe memoria internă.
Apoi intri la actualizare software și faci upgrade local.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk

Update-ul făcut prin Oxygen Updater este ok. De ce vrei să te reîntorci?
Ai pus cumva Beta?

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk

Nu e acelasi soft cu care vine McLaren Edition. Pe site este 9.0.7 iar telefonul a venit cu 9.0.9. Din ce am citit pe XDA e diferit fata de OP6T global. Cu softul global (update 9.0.10) am lag in momentul in care am deschise multe aplicatii ceea ce cu softul "original" nu am avut. 

Edited by Firefox

Vezi pe forumul dedicat OnePlus. Ai aplicația forumului instalat pe telefon, parca comunity se numește...
Poate găsești acolo ceva...

Ieri am avut ocazia sa ma joc cu un Oneplus 6T Mc Laren, si-a cumparat un prieten. Cu exceptia cutiei in care a fost ambalat si a "designului" de pe spate....chiar nu m-a dat deloc pe spate. Este un 6T, cu hardware modificat, adica ceva memorie in plus si bateria mai mare fata de OP6. Am facut si niste teste benchmark si nu straluceste deloc fata de OnePlus 6 de 8GB RAM. Culmea, rezultatele erau mai mici(cu cateva puncte fata de cele obtinute cu OnePlus 6. 

Cred ca renteaza sa achizitionezi 6T Mc Laren doar daca vrei sa ai un telefon editie speciala, altfel nu vad de ce ai platii in plus pt un lucru care face exact acelasi lucru ca si fratiorii lansati mai devreme in 2018(OP6 si OP6T), dar costa mai putin.

Este doar o parere personala si tratati-o ca atare.

Cineva se plângea că nu mai poate pune softul original sau că nu găsește softul original pentru ediția McLaren. E doar un branding și atât. Poate nu e optimizat softul cum trebuie pentru hardware-ul în plus și de-asta scorurile sintetice sunt mai mici decât la un OP 6T normal.

I-am dat un test de viteză la Aeroportul din Timisoara.
No comment, chiar că este Supernet ;)

Screenshot_20190111-070755.jpeg

Și o parte din noile funcții ;)
OnePlus Laboratory cu Smart Boost
Quick Reply in landscape mode

Screenshot_20190129-214341.jpegScreenshot_20190129-214327.jpegScreenshot_20190129-214332.jpegScreenshot_20190129-214401.jpeg

Au revenit accesoriile pt Oneplus 6 pe site. Am si dat comanda pt pachetul Prime Bundle ca tot aveam puncte :)

Pachetul contine: carcasa model carbon, folie de sticla, casti, incarcator si cablu de date. Personal de casti nu aveam nevoie...dar asa este pachetul. Am platit doar pt transport 6.99 EUR care l-am achitat cu Revolut.

https://www.oneplus.com/ro/oneplus-6-prime-bundle

Am făcut update azi la beta 12, manual. Am descărcat de pe forumul oficial imaginea și am făcut update local. A mers ok

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Am făcut update azi la beta 12, manual. Am descărcat de pe forumul oficial imaginea și am făcut update local. A mers ok

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Eu îl am de la lansare, am mai prins update OTA. Până acum nu am avut probleme ;)

Da, a fost blocat update-ul.
Nu am mai avut timp să citesc forum OnePlus să văd ce noutăți mai sunt pe acolo.