Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Tocmai am spus, telefoanele Google sunt putin cunoscute pe piata, nu au succes decat la cei pasionati de Android curat si au mai castigat cativa clienti in plus datorita camerelor geniale. Acestea fiind spuse un pasionat de Android clean, asa cum suntem noi, nu si-ar lua Pixel 3a sau 3aXL cand exista versiunile superioare.
Pentru posesorii normali de smartphones nu ar fi o alegere buna decat daca vor veni cu un pret imbatabil pe segmentul lor, si mai e si "problema" cu Androidul clean, userii obisnuiti prefera telefoane cu facebook, whats up, health, draci baltati preinstalati. Ei habar nu au sa-si instaleze, configureze singuri aplicatiile, asa ca Androidul curat mai rau ii incurca. Am un coleg care si-a luat mai demult un Pixel pe care l-a retirnat a doua zi: ce deacu sa dac ma eu cu asta ca nici facebook nu are pe el....
Acum intelegi la ce ma refer?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Nu cred ca o sa fie fisco, sa-ti zic si de ce: telefoanele astea doua vor acoperi gama mid-range unde nu gasesti ceva decent. Acum cativa ani cumparam un Nexus sau un Motorola si rezolvam problema daca vroiam un mid-range bun sau buget bun. Intre timp Google a omorat linia Nexus, a vandut Motorola si Lenovo s-a chinuit cu brio sa strice telefonul asta de succes, asa ca nu-ti ramane decat sa iei chinezarii sau samsunguri A, J, etc. Problema este ca alternativele astea nu sunt nici ieftine si nici nu se ridica la nivelul setat de Nexus/Moto.

Si uite asa vine Google si demonstreaza cum trebuie sa se miste un mid-range, cate update-uri trebuie sa primeasca si cat trebuie sa coste. 

Uite, eu am un client pt care cumpar si telefoane. Din pacate, la buget/mid-range nu am ce sa le iau, decat BB KeyOne/2, LG Q6, Samsung A/J, Huawei sau Moto Z Play.. Pana acum am mers pe Moto. Tot ce a fost designed sub Google, inca mai merg (Moto X Play, G4/G4Play). Moto Z Play, din 6 deja au picat 2 imediat ce au iesit din garantie, cu aceeasi problema. Acum trag de timp sa iasa Pixelurile astea noi.

Edited by geekos

Stai sa ne intelegem, nu am zis ca sunt telefoane slabe sau ca nu vor fi cele mai ok pe segmentul ala de piata, ci doar ca nu vor fi asa multi doritori. Tu ai clientii tai pe care ii indrumi catre aparatele care crezi ca se preteaza pe genul lor de activitate si asta e foarte ok, numai ca nu stiu cati din 50 care fac ce faci tu vor recomanda Pixel in locul Samsung A, J, etc sau Huawei gama lite, care ne place sau nu sunt peste Pixel la design, iar clientul asta vrea, un telefon care arata bine si cu care sa se afiseze ca si cum ar fi unul premium.

Asta cred eu, ca si tine si eu recomand (cunostintelor) Pixel si chiar am cativa pe care i-am convins, numai ca sunt prea putini.

Vom vedea pe viitor daca am sau nu dreptate.

Si mai e o chestie, fara sa vreau eu raportez asta la piata din Romania care pe harta mare nici nu conteaza, poate in alte tari e altfel. La noi, din pacate, daca intri intr-un magazin care vinde smartphones o sa fii surprins sa vezi ca nici macar un vanzator din 50 nu cred ca a auzit de telefoane Pixel, aici problema fiind si din cauza faptului ca Google nu vinde pe canale oficiale.

Am inteles Kata. Chestia este ca difera mult comportamentul oamenilor de aici fata de Ro. Oamenii sunt extrem de zgarciti. Cu cat sunt mai bogati cu atat sunt mai zgarciti pt sume ridicol de mici. Asa ca in principu ii arzi numai o data. Din inertie cumpara blackberry ca au avut si i-a tinut ani de zile si dupa ce le crapa petarda imediat ce a iesit din garantie (iar garantia este de 1 an), nu mai cumpara de capul lor si intreaba un IT. Ca e de la munca, ca e un prieten, ca e un veci, nu conteaza, dar a doua oara nu mai vrea sa se friga. Aia care au o parere mai buna despre ei si au impresia ca se pricep, isi cumpara samsunguri sau iphoane. Nu prea o sa vezi ca-si cumpara lumea telefoane la liber. Nici nu prea gasesti decat modele vechi. De asememnea sunt oameni care nu au telefon mobil propriu pt ca au de la munca si nu are rost sa scoata din buzunar 40-50$/luna pt abonament + cat costa telefonul.

Deci la momentual actual, lipseste de pe piata un telefon bun, solid, relativ ieftin care sa satisfaca nevoile corporatiilor  si agentiilor guv care pana acum cativa ani se bazau pe blackberry. Apropo, inca mai am cateva Blackberry Z30, un Classic si cred ca si un Z10 in folosinta ca sa va dati seama ce bunaciuni de telefoane au fost astea. Si sunt telefoane de serviciu, adica sunt abuzate de useri care isi doresc sa se strice ca sa primeasca un telefon nou.

Pe piata US (adica o piata de 300 milioane de potentiali clienti), brandul Pixel creste consistent. Mai este si scandalul cu Huawei si ZTE care ii ajuta, deci, in principiu daca Google scoate un telefon solid si ieftin pe care providerii sa-l poata sa-l vanda intre 0 si 150$ cu abonament de 3 ani, o sa rupa piata. Nu intr-un an, dar in 2-3 ani, da.

Ei, in cazul asta versiunile Lite de Pixel probabil ca se vor vinde intr-un numar rezonabil. Dar in Romania nu le dau nici o sansa. Noi astia care stim ce e cu Androidul "curat" e foarte probabil ca nu ne luam (mai bine un 2 XL sau un 3 XL de pe OLX sau Amazon :) ). Pentru oameni care cumpara telefoanele astea cu banii jos... mi se pare ca preconizatii Pixeli Lite nu sunt suficient de jos ca pret. Dar... e un motiv pentru care nu sunt eu in zona de marketing asa ca probabil ma voi insela :) .

Ok, descarcat de pe apkmirror, activat cele 2 flags si merge.
7756550f8a21f1aedbb0d1d811be2ba6.jpg

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Si partea misto este ca nu mai trebuie sa fac swipe la dreapta ca sa accesez Google now cards, acum sunt puse in tabul Chrome si trebuie doar scroll down. De ce imi place? Pt ca pe Nova nu aveam dark mode la Google now cards.

La mine nu a fost nevoie de apk mirror. Dar.... Alt telefon
Sunt de acord cu@katabxp - pe "negru" Chrome e destul de sexy.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Imi mai face si mie asa pe navigatia auto, uneori din cauza versiunii Android (7.1.1) si alteori din cauza ca nu aleg apk-ul pt procesorul ei. Stiu ca la apk de navigatie conteaza si dpi-ul cand alegi versiunea pe care trebuie sa o instalezi.

Nu vrea să se instaleze vs 74. "aplicația nu este instalată" plm.

ONEPLUS A6013

Nu vrea sa instaleze sau sa descarce?
Vezi ca sunt 2 versiuni.

Dar nu inteleg de ce le descarcati manual ca la mine s-a actualizat Chrome automat, cand am citit de dark theme aveam instalata deja ultima versiune. La fel si pe telefonul sotiei, nu am descarcat nimic manual.

https://www.gizmochina.com/2019/04/29/oneplus-7-pro-real-machine-photographed-in-the-hands-of-oneplus-ceo/

Sper ca nu va suparati daca mai postez si de la altii.

M-a atras aceasta comunitate deoarece putem discuta liber / civilizat si despre alti producatori nu ca in alta parte unde arunca "lumea" cu pietre daca le zici ce nu le convine despre device-ul lor default_laugh.png

Urmaresc OnePlus deoarece mi se pare ca au o politica indreptata cat de cat si catre utilizator , nu doar profit cum au altii , insa vom vedea pe viitor ca asa au facut toti la inceput ...