Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Mi Mix 3 a rezistat mai bine decât telefoane cu pedigree la testul lui Zack de la JerryRigEverything. Nu se va strica pentru că se bazează pe magneţi, nu pe ceva mecanic. Smart is the new future proof.

Exact! Fara MIUI! Nu mai carcotesc despre telefonul meu "ideal". Stiti deja. Eu l-as baga in "corpul" lui Nexus 6, cu senzorul de amprenta pe spate (in adancitura aia cu logo-ul Motorola). Desigur ca i-as "intinde" ecranul. S-ar putea obtine fara probleme o diagonala (pe bune) de 6,5 inchi (in factorul de forma 18/9). Iar telefonul ala are deja Wireless charging, difuzoare stereo (cele mai bune, prin comparatie cu Nexus 6P sau Pixel 2 XL). Cu un simplu upgrade hardware am avea telefonul suprem (parerea/obsesia mea :) ). 

7 minutes ago, dr_junior1980 said:

Daca avea Android One ii dadeai o sansa?

Ei, poate face Xiami un Mi A3 pe "calapodul" lui Mi Mix 3 si atunci vorbim altfel despre el :) . Cu tate ca...  tot nu va avea update-uri de la sursa si unii dintre noi suntem (inca) dependenti de asta. 

Edited by danmerezeanu

22 hours ago, dr_junior1980 said:

Daca avea Android One ii dadeai o sansa?

Daca nu se poate Android stock, sa zicem ca merge si Android One... Dar sa aiba bootloader deblocabil pentru ca... root/ROM custom (si la Xiaomi, spre deosebire de Nokia, nu exista problema asta)!

Totusi, inainea unui Android One as alege (daca 'este loc' si se poate) un OOS de la OnePlus. :P

Buna observatia! Eu nici nu concep sa imi iau un telefon cu bootloader nedeblocabil. Deci... Pixel (RIP Nexus), OnePlus sau - la limita, si nu pentru mine :)  - Motorola sau Xiaomi-uri (telefone "de buget" :) ) cu Android "stock". Oricum, cel mai devreme ma voi gandi sa schimb telefonul abia dupa aparitia lui 4 XL. Actualul Pixel (2 XL) imi ajunge si ma gandesc din ce in ce mai des ca nu ar fi rau sa il tin atat timp cat va primi update-uri officiale (R adica :) ). Sau pana cand fiica-mea imi va spune ca nu ii mai ajunge 6P-ul cel "handicapat" - cel care merge in 4 nuclee doar :) .

Edited by danmerezeanu

Atunci vin cu alta intrebare daca se poate.

Presupunem ca cei de la google vor scoate telefoane cu bootloader nedeblocabil, veti mai continua sa achizitionati sau ii veti pune pe linie moarta, indiferent de faptul ca pe langa asta e telefonul perfect. (ecran edge to edge, fara notch, speakere stereo)

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Pff, Doamne fereste! Daca ar face asta, si-ar bate singuri un cui in talpa...

Tocmai asta este farmecul la seria Nexus/Pixel, ca ai libertatea sa jonglezi cu softul dupa bunul plac. Degeaba ar primi update-uri garla, daca nu poti sa il resoftezi usor, sa blochezi/deblochezi bootloader-ul cand vrei si de cate ori vrei,  sa instalezi un ROM custom, sa ii faci un root sau sa il modifici la nivel de sistem dupa bunul plac, etc. Care ar mai fi farmecul?? :blink:
Acu', ca-s utilizatori 'normali' care cumpara Pixel si il folosesc ca pe un Samsung sau Huawei, asta este alta poveste si este fix problema lor.

La pariu ca grosul cumparatorilor iau in calcul (inainte de orice) posibilitatea/libertatea (mai devreme, sau mai tarziu) de 'a-si baga degetele' in el!

Aceeasi poveste si cu OnePlus, doar ca acolo sunt si mai multi utilizatori 'normali'... :))

N-am evitat nimic, am crezut ca am fost clar... chiar daca nu am raspuns direct cu DA sau NU. Daca ar face asa ceva, clar m-as orienta catre alt telefon, neaparat cu Android, neaparat cu 'libertate' de modare/root.

iPhone-ul nu ma incanta deloc (poate doar daca mi l-ar da careva gratis)! :P

Am înțeles.

Ai adus vorba de iPhone...

Eu m-am jucat destul de frumos cu iPhone-ul.

Era foarte interesant si destul de usor de "spart".

Asa era pe vremea iPhone 4, 5, 6.

Jailbreak, cydia, pe cydia, gen un magisk root, gaseai multe tweak-uri prin care iti puteai customiza iDevice-ul in fel si chip...

Au fost si functii limitate pe un dispozitiv mai vechi portate de pe generatia noua.

Erau foarte multe surse in cydia...

Trebuia sa ai grija la versiuni, primeai diferite erori, riscai sa faci brick la telefon forever...

Frumos, imi aduc aminte cu drag si cred ca mult mai mult m-am jucat cu iPhone in privinta asta in comparație cu nexus-ul/pixelul.

( acum nu am mai urmarit, posibil sa fi blocat cei de la apple posibilitatea de jailbreak, de pe vremea aia se auzea de asa ceva, iar foarte putini mai scoteau solutii de jailbreak, un important dezvoltator a fost angajat de Apple in acea perioada... )

Din cauza asta am si sarit gardul aici, ma saturasem intr-un fel sa customizez si sa fac jailbreak.

Voiam un soft stabil ca iOS, cu foarte multe update-uri si putin mai deschis de fabrica.

Cu nexus-ul m-am jucat, insa la pixel, nu am mai făcut nimic, doar unlock de bootloader si instalarea versiunilor beta.

10 minutes ago, dr_junior1980 said:

Asa era pe vremea iPhone 4, 5, 6.

Da, dar era aceeasi problema ca si acum. Trebuia sa ramai in urma cu update-urile ca sa il poti 'manari'... Ca si G, cei de la Apple peticesc toate gaurile de securitate cu fiecare update si ingreuneaza 'deturnarile' astea.

Am pus mana pe iOS la prieteni/colegi, si multi tasking-ul cu care se lauda... este aproape inexistent. Muuuult mai maleabil Androidul, chiar si 100% stock, fara sa il deblochezi sau sa ii faci root.

Ah, daca apucai calea Jailbreak-ului la iPhone, parca nu te mai putea intoarce inapoi la stock, nu? Automat, te chișai in ea de garantie. Nu m-a pasionat, nu am studiat, dar parca asa am inteles ca se intampla...

Eu sunt pe OP5t acum. Bootloader blocat, fara root de anul trecut. La inceput a foat ciudat dar acum am ajuns la concluzia ca nu am nici un motiv sa-mi bat capul cu root. Poate varsta...poate Oxigen OS-ul care are cam toate setarile pe care le cautam la un custom ROM? Am N6-le care imi mai calmeaza "viermisorul"...

Edited by G0rg0ne

Cand o sa fie si OS-ul de iPhone la fel de customizabil ca android-ul, de ce nu? Dar "politica" din spatele marului nu va permite niciodata. Interesant cum te-ai aruncat sa bagi batu prin gard avand in vedere ca Google cred ca vrea sa umple gaira aia din mar... Cine stie? Poate o sa-ti iei un "IPhone" cu un G pe el doar de dragul de a avea un Pixel...😈

Un simplu restore la setarile din fabrica stergea orice urma de jailbreak si in asa fel puteai sa te duci la garantie.

Pe vremea aia dezvoltatorii de jailbreak descopereau vulnerabilitatile inca din beta si anuntau asta, iar la cateva zile sau chiar ore de la lansarea oficiala scoteau si softul de jailbreak, dar cum zici tu, cei de la Apple reparau imediat, din cauza asta e posibil sa fie mai greu acum...

Spre deosebire de alti producători, mi se pare ca cei de la Apple incearca cel mai mult sa pacaleasca/manipuzele clientul final si din cauza asta nu as mai cumpara iPhone, dar cine stie, vedem ce ne rezerva viitorul.

Oricum am multi prieteni care ori au renuntat la iPhone din cauza ultimilor lansari, ori ii critica si nu cred ca vor mai cumpara altul.

Eu ma bucur pentru ca imi dau dreptate indirect , dupa ce acum 2-3 ani incercam sa ii fac sa înțeleagă ca exista si Google sau altceva, dar ei ma catalogau hater sau sarac default_laugh.png

LE : si na ca mi-am adus aminte...

Cum sa lansezi telefon cu quickcharge, dar in pachet sa ai incarcator normal, iar daca vrei quick sa mai scoti 30-40 euro sau cat e...

Cum sa faci asa ceva? Las-o dracului ca m-au luat nervii default_laugh.png

21 minutes ago, dr_junior1980 said:

Cum sa faci asa ceva?

Esti hater! Pai nu tre' sa mananca si gura lor?
Vrei fast, platesti. Si se strica, sau in doi ani nu mai este compatibil cu urmatorul model si te obliga sa iei altceva. Uite-asa tin clientul legat, uite-asa dubleaza profitul... Ie biznis!

Acu' daca stam sa gandim la rece, toti incearca sa isi rotujneasca veniturile cu accesorii. Dar la Apple parca prea este bataie de joc.

Numa' hateri p'acilea, uș, uș! :))

Daca Google decide sa blocheze bootloader-ul.... PA PA! Ma mut pe OnePlus.... Si tot asa, cat va fi posibil :) De iPhone... prefer sa nu mai vorbesc... Am studiat un pic problema si nu m-a atras niciodata :) . 

Eu sunt "fixist".  Nu vreau telefon cu ecran edge to edge, etc. Pentru mine NEXUS 6 este exemplul perfect despre cum trebuie sa arate telefonul suprem. Daca cineva si-ar bate capul sa revitalizeze modelul cu un hardware adecvat (senzorul de amprenta pe spate - acolo unde ar fi trebuit sa fie dar n-a fost - si un ecran cu diagonala mai mare de 6 inchi - cu bezel-urile actuale incape un 6,5 inchi si se pastreaza si difuzoarele stereo).

Dar la laptoape ti-ai luat MacBook repede.
Si eu o sa trec tot pe oneplus daca google decide sa ne taie accesul la bootloader.
Dar de unde ideea asta? A citit cineva ceva sau doar a bagat Juniorul batu prin gard?

Aidi bre! Voi îmi tăiați macaroana! Voiam să trec din tabăra oneplus pe ce pixelată și voi faceți invers? Ce-ați pățit?  
Te asteptam. Atat timp cat sunt doar zvonuri sau nascociri nu trece nimeni la oneplus dar e bine de stiut ca avem unde migra. E "just in case".