Clicky

Jump to content

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Ati facut mai sus tot felul de comparatii intre voi cu privire la baterie si consum. Ma bag si eu in discutie, din perspectiva omului cu cea mai noua baterie. Am telefonul de aproape o luna, cumparat de nou. Are pe el patchul de decembrie si totul e stock. Am vrut sa vad cum se comporta fara root sau altele, sa vad cu ce e mai bun decat 6P, telefon de pe care vin. Nu m-a impresionat cu nimic Pixelul. Si poate ma asteptam la asta. In fond e un telefon de nisa. Dar m-a "socat" un lucru maxim! Nu e un cuvant greu asta. Este adevarul. Si colegii de pe aici care ma stiu, pot confirma. Sunt un utilizator hard de telefon. Incarcam 6P de 2 ori pe zi. Chiar si dupa ce am schimbat bateria. Il innebuneam. Seara tot fara baterie ramaneam. Dar nu si Pixelul. Ma jur ca nu am reusit inca sa scad la baterie sub 15%. Poate doar in prima zi. Pot sa ii fac orice. Intradevar nu ma joc pe el. Dar in rest orice, oricat.

Tocmai din acest motiv restul mi se par super ok la telefon. Se misca mai rapid ca 6P. Nu am probleme cu touch-ul. Parca se aude mai incet difuzorul de sus. Are o mica tenta albastruie dar deja nu o mai vad. Oricum mai bine vad albastru decat sa vad breton (urasc bretonul). Poze comparabile cu 6P. Un pic mai bine in low light. Mult mai rapid se proceseaza in schimb. Cu 6P ramaneam deseori cu ochii in telefon si nu mai puteam face poze, ca trebuia sa ma uit cum ae invarte rotita. Bateria? Wow!
c658ed6d745d5eafde92dd8490b2a594.jpg711f997a1816dd4c9e739018a83758cb.jpg443b1feea3d40575761e8d708d41f5f3.jpg

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Da. Baterie este marele castig. O confirmam toți care am avut Nexus și am trecut apoi (forțat ) pe un Pixel (din prima sau a doua generație căci la a treia... mai deliberăm ). Și desigur, camera ei mai buna. In rest... Îmi știți părerile. Pentru mine contează mult insa Developer Preview-urile (de Andoid Q/10 la anul). Abia aștept să văd ce probleme o sa am cu ele - macar cu primele versiuni... .
In rest.... Nu mă joc așa că nu mă bag in disputele pe tema asta. Dar sunt sigur că orice joc ar trebui să meargă cel puțin rezonabil începând de la Pixel 1 / OnePlu 5 încoace. Hardware-ul e mai mult decât OK...

17 hours ago, G0rg0ne said:
Fara suparare, nu bag nici un bat prin gard, asa tare , dar Pixel chiar nu e un telefon de gaming. Are o multime de alte calitati/avantaje dar a ramas practic un telefon pentru fanii Google. . marele lui avantaj e, asa cum  spus, faptul ca e primul la update-uri, e primul care primeste DP-uriale noului sistem de operare care, are in plus si una din cele mai bune camere. Avand un sistem curat, se misca bine, ceea ce e normal. Totusi la pretul care il are sunt destule telefoane care il egaleaza in destule privinte cu un pret pe jumatate. 

Da, eu cred ca ai avut o postare nefericita.
Nici eu nu ma joc, am instalat VainGlory acum si am jucat 47 minute, e totul ok:
6ae23235d7a951d045c211413d732d2a.jpg

Gaming pe telefon dupa parerea mea este mult spus, dar ce il face pe un telefon sa fie de gaming?
Eu cred ca orice telefon de la orice producator cu un CPU si un procesor grafic potent este de, asa zis, gaming.
Aaa, ca au scos anumiti producatori 120 hz ecran si racire pe lichid... De ochii lumii, nu cred ca sta nimeni care e gamer in adevaratul sens al cuvantului si joaca in campionate esports de pe telefon. Cel mult de pe tableta zic eu, de exemplu VainGlory se joaca pe tableta, nu zic nu, pot exista si competitii pe telefon, dar cred ca prea putine si fara viitor.(daca aveti informatii mai sigure, scrieti) 
Acum daca vreti sa va alaturati discutiei va astept, de ce un pixel 2 xl nu ar fi de gaming, iar un samsung s8 da...(am dat un exemplu) 

Edited by dr_junior1980

Nu am avut o "postare nefericita". Asta e parerea mea. In general fanii Nexus sunt cei care au trecut acum pe Pixel, ei se joaca cel mult ocazional, nu jocurile i-au determinat sa treaca pe Pixel. Ca se poate juca orice joc? Da, dar trebuie sa inchida aplicatii din fundal ca sa "tina" un joc cu pretentii. Are doar 4gb RAM. Vezi exemplu trixelului care de dragul fluiditatii inchidea tot aproape din fundal. A fost un bug? Se pare ca a fost o setare intentionata Google. Dar divaghez, hai sa incerc o clarificare pentru cei care nu vor sa inteleaga unde bat, cand Google a construit Pixelul nu avea jocurile in cap, tinta e alta. Adica faptul ca ruleaza sau nu nustiuce joc ar trebui sa fie NESEMNIFICATV, nu sa constituie un motiv de discutie pe un forum Pixel

Edited by G0rg0ne

Asta e cu totul altceva, poate nu am inteles noi cum trebuie dar din postarea ta asta reiese, ca Pixelul nu e pt jocuri.
Ideea e ca Google a regandit Nexus-ul si l-a transformat in iPhone cu Android, un telefon pt normal user si bun la toate, asta e strategia lor si nu avem ce face.
Ca nu suntem de acord cu asta iar e frectie la picior de lemn, pt ca nu ii doare pe cei de la Google, tot pe noi ne doare.
Daca ar fi continuat pe doua linii cu seria Nexus si seria Pixel cu siguranta toti cei de aici, inclusiv eu, am fi avut acum Nexus
Dar cum spune si Dan toti suntem dependenti de dp-uri si asta ne-a determinat sa trecem pe Pixeli, neavand alternativa la momentul acela.

In concluzie cine vrea sa se joace se poate juca pe Pixeli fara probleme, cine vrea dp-uri poate sa-l foloseasca linistit si cine vrea poze poate face poze, asta dacz plateste pretul cerut de Google pt asta, lucru care nu e de neglijat
@G0rg0ne sper ca nu te-am suparat. Friends again?

Am identificat problema și am rezolvat-o. Adăugasem un DNS împotriva reclamele și din cauza lui pățeam asta.

Asphalt ul merge excelent, știu, nu este telefon de jocuri. Nici eu nu l-am luat pt jocuri, dar dacă poate, de ce nu?

Am încercat să expun cam toate lucrurile pe care le am schimbat în ultima vreme ca să pot identifica problema

Mulțumesc pt ajutor anyway.

Trimis de pe al meu Pixel 2 XL folosind Tapatalk

@Katabxp, pe bune, ne cunoastem deja de prea multa vreme si ducem in spate cam aceleasi "fixuri". Nu incape suparare intre noi, in plus eu ma enervez extrem de greu. Am bagat un pic batul prin gard stiind ca te ataci daca zic de Pixel cv 😁👍

Edited by G0rg0ne

Ia lasati gamingu' .. ieri am incercat sa "pup" un Pix3XL cu BT masinii. Nu s-au pupat ca nu s-au gasit.. Deci nu-mi iau Pix3XL.. dar nu asta e durerea. Durerea este ca ori s-a dus pe garla modulul BT al masinii, ori nu stie sa se pupe cu versiunile mai noi. BT 5.0 nu ar fi trebuit sa fie compatibil si cu versiunile vechi?

O sa-i mai fac un test, cu niste tel mai vechi sa vad daca cu alea se imperecheaza. Zic eu ca daca cu alea vechi se imperecheaza, este problema de compatibilitate, daca nu se imperechiaza, este modulul BT busit. In cazul de pe urma trebuie sa-mi iau un bluetooth handsfree.

Sunt in dubiu daca sa-mi iau ceva care are propriul difuzor sau un fm transmitter care sa foloseasca boxele masinii. Voi ce folositi?

Difuzor propriu

https://www.amazon.ca/Avantree-Bluetooth-Assistant-Speakerphone-Connectivity/dp/B0796QSR27/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1546107879&sr=8-2&keywords=car+bluetooth+hands+free&refinements=p_72%3A11192170011

FM transmitter

https://www.amazon.ca/SmartCharge-Bluetooth-Receiver-Transmitter-Charger/dp/B0719SNR5N/ref=sr_1_40?ie=UTF8&qid=1546108084&sr=8-40&keywords=car+bluetooth+hands+free&refinements=p_72%3A11192170011

Edited by geekos

Eu nu folosesc BT-ul mașinii. M-am obișnuit cu căștile mele BT. Retrograd, știu (Nici o surpriză, nu? Tot eu sunt și fan Nexus 6 :) ).

E posibil ca bt-ul lui P3XL sa fie compatibil doar cu versiunile 5 de bluetooth, asa sa-l fi gandit Google. De ce? Sa scoti bani din buzunar si sa-ti iei deviceuri noi. Chiar ieri testam un mouse bt compatibil cu versiunile 4 (doar) si clientul sustinea ca nu merge pe Windows 7. Mi-a luat ceva timp sa-i explic ca nu are treaba Windowsul.

Legat de bt pt masina, eu mi-am luat un china android de 7" universal si l-am integrat in bord. E foarte ok pt ca am tot ce am si pe telefon. Partea neplacuta e ca mai face figuri la conectare, se misca greut dar asta e, face ce trebuie.

Unul in genul celui din al doilea link am pe masina sotiei, are quick charging, citeste mp3 si functie de hands free pt phone. Functioneaza foarte ok iar ca bani a fost undeva pana in 20 euro.

La multi ani!

Eu am terminat/inceput noul an cu o reinstalare de OSX  (pe curat, cum altfel? :) ) - o planuisem de ceva timp si seara trecuta mi s-a parut cea mai potrivita sa combim chestii placute: mancare, bautura, setari software si... Netflix... Desigur ca am pedalat intre laptop si masa festiva de anul nou.... Multitasking!  (ma antrenez "intens" pentru primul DP de Q.... AMR doua luni si jumatate, nu? :) ).

La baterie esti the champ(alaturi de Lesbianu si Marius C)asa cum mai spuneam. Bv!
Dan, ti-ai pus black theme pe Mojave? E frumusel, fara erori dar pe al meu nu se misca prea grozav, se misca asa cum se misca pe majoritatea Mac-urilor, satisfacator.
Si am i5/ 4GB/ intel hd graphic/ 256 GB SSD.
Am dual boot pe el, Mojave si Win 10, iar pe Win 10 se misca muult mai bine, mai rapid decat pe Mojave.

@Katabxp:

Da. Am pus tema dark. Am dezactivat si schimbarea fundalului in functie de timpul din zi - prefer temele intunecate. In ce priveste versiunea, am dat un pas inapoi chiar. Inainte aveam 10.14.3 (eram inscris in programul beta de dezvoltator). Reinstalrea am facut-o insa cu versiunea stabila curenta - 10.14.2 adica.

La mine se misca rezonabil, dar am si momente in care vad si eu pizza mortii :) - e drept insa ca e un MBP early 2015 cu i5 de 2,7 GHz (3,1 cu boost), 8 GB de RAM (doar) si SSD de 250 GB (am completat si cu un microSD de 256 GB de clasa U3) adica cam 80-90 GB/s la scris) pentru Time Machine.

Nu m-am complicat cu dualboot. Tin Windows 10 in Masina virtuala (cu Parallel-ul) - avantajul de a aves 8 GB de RAM - desi tare as fi brut sa am 16 dar... nu se poate.

Sincer, la mine se misca OK...dar tin sa remarc ca OSX a involuat in ce priveste cerintele de resurse fata de versiunile precedente (Mountain Lion, etc)... Nu ma complic sa installez Win 10 cu BootCamp-ul pentru ca nu-l folosesc adat de des. Pana si Offiice-ul il rulez pe OSX. Lenea! :)

O sa vad. Poate revin candva la o versiune mai veche... Sigur le am salvate pe HDD-urile externe dar... trebuie sa le caut :) 

Screenshot 2019-01-02 at 20.55.51.png