Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Poftim de-aici
https://www.xda-developers.com/enable-youtube-dark-theme-android/

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Am căutat în Setările aplicației YouTube dar nu am găsit nimic despre tema dark.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Pentru tine era!

Și încă o știre
https://www.xda-developers.com/google-android-p-guidelines-display-notch/

@nick5roo:

1. YouTube: Multumesc. Am instalat deja Dark Theme de ieri dimineata (din aceeasi sursa). Scuze, am zis sa testez si... am uitat sa anunt si pe thread. Pot sa confirm ca merge fara probleme pe DP5.
  2. Multam. Eu am citit articolul de pe blogul de dezvoltatori (https://android-developers.googleblog.com/2018/07/supporting-display-cutouts-on-edge-to.html) - apare link-ul catre el la finalul articolului de pe XDA dat de tine. In articolul ala apare si o poza care ma ingrijoreaza (am atasat-o). Brusc ma trec fiori. Ce ma fac daca 4 XL o sa aiba doua "bretoane"? Brusc 3 XL-ul incepe sa nu mai para asa "uratel" (nu va ingrijorati, nu m-am rasucit... tot in toamna viitoare ma decid daca si cu ce schimb 2 XL-ul). 

image.png

14 minutes ago, danmerezeanu said:

tot in toamna viitoare ma decid daca si cu ce schimb 2 XL-ul

Oho, mai este pana toamna vitoare (un an +)... O sa fii ocupat cu testarea DP-urilor de Android Q.

@Cristian_Raduca M-am controlat si nu am mai sarit direct la R! :))

I knew u have what it takes to become better

Oho, mai este pana toamna vitoare (un an +)... O sa fii ocupat cu testarea DP-urilor de Android Q.
[mention=17214]Cristian_Raduca[/mention] M-am controlat si nu am mai sarit direct la R! :))

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Da, Dan stiu ca zicea ca are asa ceva. E prins cu treba probabil ca altfel iti raspundea pana acum.

Mai vezi la contacte ca la mine s-a intamplat ceva ciudat dupa instalarea dp5, imi afisa contactele de 3 ori ( cartela, telefon si cont de gmail) si mai ciudat a fost ca nu imi mai apareau pozele cand ma apela cineva. Am intrat prin setari,mi-a dat optiunea sa sterg contactele "duplicate" si sa revin la contactele de saptamana trecuta iar dupa asta totul a fost ok.

Sorry boys. Am fost prins cu alte lucruri si nu m-am mai uitat pe forum.

@dr_junior1980: Confirm. Nu se afiseaza numele apelantului pe MiBand 2 (doar icon-ul de telefon) cu DP5-ul instalat pe telefon. Din cate imi amintesc, pe 8.1 se afisa (dar fara ochelari oricum nu aveam nici o sansa sa vad cine ma suna :) ). 

@katabxp: Nu am avut probleme cu contacte duplicate (DP4 a fost instalat e curat, iar DP5 a fost pus cu ADB-ul folosind imaginea de fabrica peste el, fara sa sterg datele vechi).

Si la mine a fost ok cand l-am pus ota peste dp4, dupa ce l-am pus curat mi-a facut probleme. Oricum s-a rezolvat, poate a fost o problema cu contactele mele ca vad ca nu a mai sesizat ni.eni treaba asta.

Legat de Youtube black theme, de ce trebuie sa dau comenzi adb sa fac tema neagra? Era chiar asa greu pt Google sa faca un meniu in setari pt teme asa cum are iPhone?
Chiar si tema pt android, au facut doar alb si negru si inainte instalam rom-uri custom care iti permiteau sa colorezi butoanele, meniurile si submeniurile dupa bunul plac.
Nu inteleg de ce le place sa complice lucrurile asa.
Ar mai fi si youtubele care ar trebui sa ruleze in background fara probleme.
Din ve vad eu cei de la apple au inceput sa mai lase nivelul de securitate mai jos iar Google a inceput sa complice lucrurile.

-Youtube black, soon. Pana atunci se rezolva simplu cu comenzi ADB sau versiuni modate.
-Pentru teme se poate experimenta cu Substratum, sau... direct cu un telefon care are asa ceva in setari.
-Youtube in background nu cred ca functioneaza nici pe mama iOS-ului. S-o putea pacali cu ceva browser, n-am testat... Ca sa ascult cu ecranul inchis eu folosesc OGYoutube. E vechi, dar inca merge brici!
-Securitatea e complicata, si se va complica din ce in ce mai mult... Macar pe Android inca poti sa faci aproape orice vrei.

Yep, G sucks big time! Luatz Samsung, Huawei, iPhone, worry free, nu dati banii pe prostii. Ma duc sa ma sterg la gura de engleza. ;)

Edited by Lesbianu
Typo! Tot inglis...PLM

Nu stiu la ce background s-a referit Kata, am presupus ca sub o alta aplicatie deschisa... :habarnam:

2 minutes ago, G0rg0ne said:

YouTube Vanced

Ai instalat doar aplicatia, sau folosesti modulul Magisk? Ca modul l-am vazut mai demult, dar mi-a facut figuri la o instalare pe Nexus 6P si mi-am bagat picioarele in el.

Iete, mai sunt si altii care renunta la Pixel 2...

Pe OP 5t nu am root, asa ca folosesc varianta non-root unde trebuie din link instalat MicroG si apk-ul aplicatiei. Pe N6 pe care am root folosesc modulul din Magisk. Pe ambele merge sa rulezi minimizat youtube si sa ruleze in background cu ecranul inchis sau in timp ce rulezi alta aplicatie, browserul de exemplu. Normal daca vorbim de un joc sau alta aplicatie care are sunet sunt probleme.

Edited by G0rg0ne

Eu rulez youtube cu ecranul stins foarte simplu si fara nimic in plus ... fata de stock.

1. Deschid Youtube in Chrome

2. Selectez varianta desktop din optiunile Chrome

3. Aleg un clip caruia ii dau play

4. Ies din chrome cu butonul "home"

5. Accesez bara de notificari prin swipe down unde am butoanele de control de la chrome youtube la clipul căruia i-am dat play mai devreme si dau din nou play acolo in notificari

6. Blochez telefonul

Se plang astia de lag , insa eu nu vad asa ceva pe al meu ...

Într-adevăr aplicatiile nu le tine prea mult in background si nici prea multe , dar lag in utilizare nu vad deloc.

Ma "sperie" lucrurile bune spuse despre OnePlus ,care, e posibil sa fie urmatoarea optiune ...

@dr_junior1980: Având în vedere "programul" băieților de la OnePlus.... Parca văd că vei alege 6T-ul .
Cat despre video-ul respectiv. Eu nu am văzut lag-ul pomenit (bine, de fapt nici în video nu apare). In schimb 2 XL e primul la coada la update-uri, se mișcă bine și nu îmi face nici un fel de probleme. Chiar daca OP6 e superior (marginal) ca performante (minus camera ) și raport preț/performanta e prea puțin că să renunț la 2 XL. Cel puțin până la anul, cand o sa am de ales intre 3 XL, 4 XL și .OP7T. Până atunci... Mă bucur de 2 XL și îi felicit pe colegii cu OP6 pentru alegere - că romanul imparțial .