Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

La mine a ronțăit vreo oră jumătate la OTA - iar povestea aia cu.optimizarea splicatiilor. După ce a restartat... l-am pus și pe curat . Știu, sunt masochist, dar daca s-a manifestat OTA în timp ce făceam salvările pentru pusul pe curat... Am zis sa vad daca e mai rapid decât OTA-ul de DP4

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Ei, vedeți de ce ajung eu invariabil la pus pe curat? Deși nici la mine nu oare totul OK. WhatsApp a decis că are de restaurat o arhiva de 20 GB. Eu știam că sunt vreo 6

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Știu că locul senzorului de amprentă ține de obișnuință. M-am obișnuit eu cu un Note 8, cred că vă puteți obișnui și voi cu senzor de amprentă în ecran. Eu aș vrea și camera frontală și restul de senzori sub ecran, dar nu cred că vom vedea așa ceva decât poate la anul, în 2020. În rest, eu aș fi mulțumit și cu bezeluri (care acum par mari) doar ca să nu văd bretonul în ecran. Mai trag de Note 8 cel puțin până la anul, poate vor scoate Pixel 4A și 4A XL la fel ca anul ăsta, să aibă și Google ceva în perioada când Sammy și Huawei (sper eu) lansează noile lor flagshipuri.

Mda. Nu pot sa zic decat "ce bine e ca daca (de fapt "cand") il iau il bag imediat in husa". "Cocoasa" aia patrata de pe spate ma scoate din minti. Pot sa inteleg de ce telefonul trebuie sa fie mai gros in zona camerelor dar... mia bine face tot telefonul mai gros (stiu, mai greu deci :) ) si puneau o baterie mai mare. Eu n-as fi avut nici o problema - stiu, iar inot contra curentului :)

Corect, nu as avea nimic de comentat la un telefon mai gros si cu baterie mai mare. Eu am pus ota, nu-mi aduc aminte sa fii pus Q pe curat pana acum.. merg toate. O sa pun pe curat cand vine oficial (ca sa fiu sincer nu am avut timp, sunt in proces sa schimb jobul).

Am incercat launcherul oficial, nu m-am obisnuit cu gesturile, mai exact cu deschiderea aplicatiilor din fundal. Nici G Now nu se deschide la swipe din colt inspre sus.. am revenit la Nova.

Astept cu interes senzorul in ecran, doar asa de fun. In masina se deblocheaza automat cand se "pupa" cu BT, cand il am in mana, se deblocheaza fie de la face recognition, fie de la destu' aratator.

La mine merg toate gesturile, poate datorita faptului ca am instalarea facuta pe curat. Nu am verificat pe al sotiei daca merg, ea are numai ota de la dp2. O sa vad diseara cand ajung acasa.
Oricum m-am obisnuit fara butoane si mi se pare mai interesant asa. Probleme nu am sesizat pana acum, numai cuvinte de lauda.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Cătălin tu erai pățit cu dispariția pozelor din photos și drive? Ia uite! E de câteva zile, backup-ul se face manual acum pentru oricine eventualitate.
https://www.blog.google/products/photos/simplifying-google-photos-and-google-drive/Screenshot_20190712-083459.jpeg

ONEPLUS A3003

Da, dupa ce am pus dp 5 mi-au aparut in Photos toate pozele facute pe dp4 in dublu exemplar, si cele proaste pe care vi le-am aratat si cele la calitate buna. Le-am sters pe alea slabe calitativ si acum pare in regula. Eram suparat pt ca aveam poze si de la mare si de la munte facute in ultimile doua saptamani.
Sper sa nu mai intampin astfel de probleme pe viitor.

Va merge Camera P3 pe dp 5? Mie imi spune ca nu mai am spatiu liber si se inchide.

Spatiul e gol, nu am decat sistemul.

Daca aveti un link cu o versiune care merge, astept.

Sunt si eu curios sa aflu solutia. Din pacate nu pot ajuta - ar fi culmea sa pun Camera P3 pe 3XL, iar pe 2 XL fiica-mea tine cu dintii de Android Pie - conservatoare, de... :)  

Daca pun o versiune anterioara ma lasa sa fac o poza, dupa care imi spune iar sa golesc din memorie, acolo in recent nu-mi arata nimic, dupa care dau dismiss si iese din apk. Pe ultima versiune nici o poza nu pot face, imi da aia de la inceput.
E acelasi lucru pt ca si daca imi face poza cu versiunea veche, oricum nu mi-o salveaza.
Chiar nu mai foloseste nimeni versiunea asta de camera?

Pentru poze mai bune? :rolleyes:

P.S. - Nici eu n-o mai folosesc. Nu simt mare diferenta si in trecut mi s-a parut ca mai mult face probleme (notificare blocata cu processing HDR inclusiv pe aplicatia stock).

3 hours ago, danmerezeanu said:

ar fi culmea sa pun Camera P3 pe 3XL

Ar fi, dar poti sa incerci... :))

Aplicatia de poze de pe Pixel 3 modificata pt a functionz si pe 1 si 2.
Ai mukte setari pe care le gasesti doar la Pixel 3, pana la dp4 a functionat foarte bine, pe ultimul dp nu mai vrea.

de unde, de pe xda?

In alta ordine de idei, cred ca trebuie sa-l pun pe curat... cand folosesc castile eu aud dar interlocutorul nu ma aude. Mai fac un test acasa cu casti cu USB-C/jack sa ma conving ca nu e de la casti.