Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

16 minutes ago, Katabxp said:

A trebuit sa-i dau enable cu comanda adb

La fel si aici, la fel si la oricine a facut fresh install sau reset dupa OTA... Sa vedem daca in update-ul asta pun optiune in meniu. :P

Platform Tools nou: https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html

Gata! Facut update cu -w sters. Testez si root! ^_^

2019-04-03 at 21.41.55.jpeg

Edited by Lesbianu

@nick5roo: Desigur. Doar va anuntasem ca am "defectat" (vorba vine, 2 XL ramane aproape de mine, acum munceam impreuna cu fiica-mea sa il configuram pe placul ei). Cat despre threadurile de 3 XL... e liniste pe acolo :) . Ca fapt divers - am ramas activ pe threadurile de Nexus/Pixel si ingeneral pe threadurile device-urilor pe care le mai posed, chiar daca nu intotdeauna am acces liber la ele :) . Deci... nu scapati de mine :) .

@Katabxp: Cred ca nu m-ai inteles. Eu spuneam ca s-a rezolvat cu problema meniurilor din Google Photos care nu se vedeau bine cand telefonul era trecut pe Dark Mode. Si eu am activat modul Dark pe Q tot cu binecunoscuta comanda ADB.

Fac si eu update-ul la DP2. OTA (daca a venit :) ) asa ca o sa ii pot spume lui Katabxp daca s-a pastrat sau nu Dak Mode-ul - ma stept sa fie la la trecerea OTA de la P la DP1 de Q. Cat m-am ocupat de mutarea 2 XL-ului la P si pe contul fiica-mii am ratat primus val de DP2. Va prins din urma imediat.

Am inteles eu gresit. Asa este, se vedeau ca dracu pe dp 1, acum se vad asa cum trebuie.

Tocmai mi-am dezactivat butonul back si folosezc swipe left pt asta. Mi-am activat si screen look bubble, tot ce am gasit pe xda. Acum tre sa ma obisnuiesc cu toate astea.

E ce trebe acum, dar tot cu adb-ul le descui:

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

25a63900dbd0f33b6fcff5f6aef70741.jpgef87f36dbec7ac31ba935749996202b1.jpgde91bc16519ea9508e04d3fbd388df02.jpg075b7310b7ea2cdf321c7f201a7c8df0.jpge7f8ee807ae75add5e341865bde3a6ad.jpg

Era de asteptat. Eu inca instalez. Ma gandesc ca ar fi fost mai bine daca deblocam bootloaderul - sunt stock, stock inca :)

Edited by danmerezeanu

Ati dezactivat butoanele? Cum va descurcati fara ele?
La mine mai face figuri la back gesture, dupa ce il folisesc imi mai blocheaza cate o aplicatie si trebuie sa o bag in bara (apas home) dupa care merge.

Neah, reducerile ie la ei acolo, cu transport in UiE ajungi la pret de SH bun sau unul nou la fro' super oferta. Nu mai zic de bucuria care te loveste daca primesti vreun 'deblocat' de orice retea, dar cu bootloader blocat de Verizon... -_-

The Pixel 3 in black with 64GB of storage will only cost $462.99 with the offer code THEVERGE3 (usually $799.99).
The Pixel 3 XL in black with 64GB of storage is only $514.99 with the offer code THEVERGE3XL (usually $899.99).

Haha, refurbshed la pretul ala (de nou)... dar cu codul lor, ai super ultra mega reducere. Nu stiu de ce, dar parca vad o reclama a celor de la eMag!

🤬

23 hours ago, Katabxp said:

Ati dezactivat butoanele? Cum va descurcati fara ele?
La mine mai face figuri la back gesture, dupa ce il folisesc imi mai blocheaza cate o aplicatie si trebuie sa o bag in bara (apas home) dupa care merge.

Eu inca pastrez "linia" si noile gesturi (pe 3 XL, ca 2 XL-ul e cuminte pe security update-ul de Pie de aprilie)... Am exact aceleasi probleme... E clar ca e work in progress, mai ales ca bara de navigate (spatiul ei) ramane inca pe ecran desi normal ar fi sa dispara...

Edited by danmerezeanu

Probleme mari pe Q dp2: nu imi salveaza pozele sau filmarile, nu imi downloadeaza nimic chrome de pe net. Imi spune ca trebuie sa ii dau permisiune sa acceseze storage-ul. Beleaua e ca la app permisions nu am decat acces camera, microfon, location, etc, storage nu exista la permisiuni si probabil tot de asta nu imi salveaza nici camera pozele.
La voi merg astea?

Am pus sistemul din nou, dupa initializare a mers camera, a salvat imaginea, dupa ce si-a facut update nu mai vrea. Ce dracu sa-i fac ca disper?

In preview-ul aplicatiei de Camera, vad pozele in ceata si raman blocate asa (nu pot sa fac swipe prin ele). Dar... Toate apar corect si sunt salvate 'in nori' de aplicatia Photos.
Bug, defect, dar la mine nu-i bai daca le face backup si le pot vizualiza cu alta aplicatie...

E bug. Raporteaza-l.
La mine vad pozele in Camera dar nu in Photos. Dupa upgrade la DP2 a mers vreo 4h dupa care nu a mai vrut.
In Photos apare backup complet. Din Camera, daca dau tap pe all photos ma duce in Photos, apare un status bar care imi arata ca se incarca ceva si apoi backup complet si nicio poza noua.
Ce n-am verificat este daca pe Photos desktop apar pozele noi sau nu.
Mie imi face impresia ca s-a busit setarea/instanta care citeste folderele pe care sa le faca backup.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Uite:
Le-am pus in ordine inversa. Acum vad ca le salveaza in Photos. Tre sa vad cum fac Chrome-ul sa download-eze. Niste probleme la care nu ma asteptam de la dp2. Azi am incercat sa il invat cu ceasul si s-au sincronizat dar nu am putut sa descarc nimic pe ceas pt ca ma pune sa introduc contul de gmail sa-si descarce informatiile de acolo si imi da eroare, ca nu a reusit,....bla bla. Dupa asta am ramas fara baterie la ceas. O sa incerc diseara din nou.89cf43c139642c5e35c2b1533bbd734b.jpg67fcf94c33160872697a18f3a2f9a46d.jpg6471739692f841bb85d9fe5a61ce314d.jpg

Cum adica le-ai pus invers?

Deci, cred ca am dreptate ca s-a busit path-ul catre foldere.

Third party app nu vede pozele (pic1). File manager gaseste folderele cu poze, cu video, cu screenshots, etc.

Din Google Photos daca ma duc in Device folders nu am nimic (pic2)

Daca din Google Photos ma duc in Settings, Free up device storage este greyed out (pic3).

Daca din Google Photos ma duc  in Settings, Backup&sync gasesc ca backup device folders: none. Intru in el si nu am optiune sa-i fac cautare, refresh, ceva (pic4&5)

Din file manager pot sa le urc in Photos :)

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

E clar ca sunt probleme cu dp-ul asta. La mine File explorer-ul nu vede absolut nimic, free up space-ul din Photos e indisponibil, adica nu are ce sa stearga, la backup vad ca imi vede ceva acolo si vestea buna e ca macar stocheaza pozele acum.
Partea naspa e ca daca vreau sa sterg o poza imi spune ca Photos nu poate sterge si ma pune sa aleg o aplicatie care sa faca asta. Indiferent ce aplicatie aleg imi da eroare, adica nici ea nu ppate sterge poza, deci cel putin pana la dp 3 cand sper ca se va rezolva o sa raman cu toate pozele, chiar si facute accidental.
O alta problema e browser-ul care nu imi download-eaza nimic de pe net.
Cum nu ma descurc cu engleza nu pot trimite feedback la Google.

Sa inteleg ca nu suntem decat doua, trei persoane care au probleme cu dp 2?be0fb8ba51bc9fca8cced1d674b49f76.jpg68721f5ebbfd5401ac626bdfd15caba8.jpgce2d387cbadec1c0e58bf3c80854f44c.jpg