Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Au schimbat desenele de pe butoanele de power, restart si printscreen, asta ca noutati aduse de patchul pe februarie, deci Dan, nu stii ce pierzi.

Am facut reinstalare aseara iar ca ma seca cu crash-ul ala, nu mi-a mai dat dar imu statea pe creier. L-am facut si pe al sotiei, acum par ok amandoua.

Asteptam Q. #rezist!!!

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Da. Citisem.  Tot instalare pe curat fac si eu - si... o sa case gura si la help - doar ca sa spun ca "la mine merge" :) O fac putin mai incolo. In cel mai rau caz diseara in timp ce incerc sa ma uit la Real -Barca.

Apropo, cand vine security-ul de martie ne mai bagam? :) Bag si eu batul prin gard. Sigur ca ne bagam.... asa ca sa ne antrenam pentru Q :) .

Și eu. Tocmai am terminat de restaurare telefonul. Instalare pe curat desigur. Merge Tips and Tricks-ul

Am și eu aceeași problema. E drept însă că dacă îmi uit ochelarii acasă nu mă întorc după ei. Încă. Dar e greu...așa că aseară am pus fontul pe maxim și am lăsat icon-urile in pace. Daca tot vad "dublu" pe ecran.... macar sa vad mai mare .

Eu mi-am schimbat cristalinele acum doi ani (cataracta congenitala) si am optat pt cele mai scumpe tocmai pt a nu mai avea nevoie de ochelari. Ma uit la colegii mei si toti au nevoie. Asta e, batranetea boala grea.

Pfiu și eu umblu cu doo perechi de oculari (aproape și distanță, mă enervează bifocali)! Eu pot să am și un singur icon pe ecran, și ăla cât ecranul de mare, fără ochelari nu-mi dau seama la ce aplicatie este! :D

ONEPLUS A6013 Tapatalk

Mi le-as schimba si eu, cristalinele, dar am citit ca 3 luni trebuie sa lasi ochisorii in pace.. fara computer, citit, chestii din-astea. Care este realitatea?

Apropo de uitat ochelarii.. am ajuns odata la un client (acum vreo 2 ani) si acolo am realizat ca mi-am uitat ochelarii acasa. M-am invartit, m-am sucit, am facut fonturile mari, ecranul 150%, tot degeaba, ma enervam de cat ori ma uitam la ecran. M-am hotarat sa ma duc acasa, zic asta este inca 1h de condus dus-intors.. noroc ca la iesire ma intalnesc cu un roman caruia ii zic ca ma duc sa-mi iau ochelarii de acasa, sa nu ma caute vreo ora. Asta ma intreaba - cat iti trebuie ca poate se potriveste de la mine. Eram pe aproape, asa ca ma intorc din drum, ma duc la el la birou si incepe si cauta in sertare. Nu exagerez, dar avea cel putin 6-7 perechi de ochelari in sertarele biroului. Plus vreo 2-3 prin masina, o pereche pe nas si vreo 2 prin buzunare.

In alta ordine de idei, vad ca Gif2D zice ca Essential 2 este pe teava cu senzor de amprenta in display, camera si senzorul in spatele displayului. Si se pare ca vor face parteneriat cu un carrier, deci vor vinde ceva mai mult decat au vandut pana acum. Sa vedem cu ce iese Google, ca deja se vehiculeaza ca numai midrange-urile raman cu senzorul pe spate.

@geekos, nu trebuie sa stai departe de computer sau telefon delic, mie nu mi s-a impus nici o restrictie de genul asta. Singura chestie ca trebuie ca timp de 3 zile sa dormi pe spate si sa nu stai aplecat cu fata in jos la inceput, sa nu faci eforturi care sa creasca tensiunea oculara, etc. Mai trebuie sa mai stai cu picaturi o perioada si cam atat. Dar crede-ma ca senzatia, culorile si imaginea pe care o ai cand ti se da jos pansamentul e incredibila, iti dau lacrimile de emotie.

Câți ani aveți colegii de ne plângem de ochi?
Eu trecut de 46....și parcă simt că în curând tre' să dau pe la oftalmolog.... :(

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6003 folosind Tapatalk

Da, mă pot considera norocos.
Încep să văd mai greu scrisul mic de pe telefon și asta culmea...doar seara.
Nu am purtat ochelari de vedere.
Partea proasta este că......îmbătrânim....

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6003 folosind Tapatalk

Kata, merci pt input. Cat a costat?

Feri, daca la 46 simti ca trebuie sa dai pe la oftalmolog, esti un fericit. De la 44 port progresivi, adica de 1 an. De aproape port de prin 2009...
"Numai" 2200 euro ( 12000 lei). Nu ma pune sa-ti fac conversia in dolarii vostri canadieni ca nu stiu paritatea.
Comparativ cu dintii (doar partea de jos) care m-au costat 6500 euro chiar a fost putin.

Nu-i mult.. am vorbit cu una care si-a facut operatie in Israel si a fost 6000cad/ochi.
Inca nu m-am interesat aici cat este ca am trait cu impresia ca trebuie sa nu stau la pc 3 luni.
La dinti no comments, dar macar sa fie calitate.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Eu am trecut de 53  (and counting) :).

Ochelari... am capatat pentru ca am fost prins intr-o ambuscada.Credeam ca sunt +1 pentru sotie dar s-a dovedit ca fusesem "inscris" si eu. Mai e nevoie sa spun ca dupa ce m-am contrazis (viguros) cu oftalmologul (ca n-am nevoie, etc) si dupa ce am declarat cu nonsalanta (si dupa oarece chin) un "7" ca fiind "T" - evisent ma inselam (asta intre altele) m-am ales cu ochelari (unii " de adaptare" cica si pe care teoretic ar trebui sa ii folosesc la citi, telefon, calculator... (practic in 90% din cazuri ii uit acasa sau nu ma obosesc sa ii pu; stiu, de aici tot felul de greseli pe care nu le remarc - de vad un pic neclar ecranele :) ).

De dint nu mai vorbesc. Sunt in "categoria" lui @Katabxp. Numai ca eu mi-am facut si partea de sus asa ca ... in jur de 12000 de euro si vreun an de "distractie" (meritam pedeapsa - dupa ce mi-am scos aproape toti nervii in tinerete au urmat vreo 15 ani de neglijenta - daca nu ma durea nu conta ca maselele se rupeau... - macar partea frontala e intacta, in rest... I'm a new man - statuie, ce vreti :) ). Macar in ultimul an si ceva pot sa spun linistit ca atunci cand ma urc in masina ii triplez valoarea (probabil insa ca e chiar mai mult, de masina are cativa anisori :) ). Sau... pot sa spun ca sunt proba ca soferul este partea cea mai importanta din masina! :D .

Asa sunt si eu. M-am tunat si acum sunt ok. Alte probleme de sanatate nu am avut si sper sa nici nu am, in schimb am mostenit si cataracta si paradontoza, mi-am pierdut aproape toti dintii de jos albi si fara nici o carie, imi cadeau singuri. Ramasesem doar cu cei din fata care se miscau de nu mai puteam manca decat cu paiul.
M-a chinuit dentistul ca pe drac cand mi i-a scos, am stat doua ore in sala timp in care nu am avut proble, dar dupa ce am ajuns acasa si a trecu efectul anesteziei imi venea sa ma urc pe pereti de durere, la toata partea de jos eram cusut la gingiisi implanturile bagate si fixate.
Una peste alta a meritat chinul, am o dantura de invidiat acum si la 43 de ani inca ma consider tanar.

Ok, pt Kata vine tarziu, dar pt ceilalti, sa va impartasesc din experienta personala in ce priveste paradontoza (stiu ca nu a e treaba cu Pixelu', dar este important) - deci nevasta-mea a avut un atac agresiv de paradontoza in 2014. Situatia lui Kata, dinti frumosi, albi, fara carii.. se miscau si probabli ar fi iesit daca ii trageai cu mana. Am avut bafta sa dam peste o dentista tanara care a facut urmatorii pasi:

1. ne-a trimis sa cumparam un kit de recoltare de la un laborator de analize din Bucuresti care se pare ca functioneaza doar ca punct de colectare, analizele fiind procesate in Germania. Kitul a fost parca 100 euro. 

2. i-a colectat probe subgingivale cu kitul respectiv dupa care am fugit la Bucuresti la laborator sa ducem kitul cu prelevarile. Am realizat miscarea asta intr-o ora (limita era de 2 h de la prelevare).

3. a citit rezultatele analizelor cu ce bacterii au fost identificate si a facut un coctail tintit. A urmat 2 saptamani de spalaturi intragingivale cu coctailul respectiv + spalat pe dinti cu paradontax gentle whitning + clatit cu corsodyl la 5 minute dupa spalatul pe dinti si 1 h fara sa bei apa (2ori/zi).

4. vaccin cu neypul pt regenerarea masei osoase (5 injectii din 2 in 2 zile, la fiecare 6 luni)

Probabil o sa vi se spuna ca neypul este apa de ploaie, placebo, etc, dar nevasta-mea are dinti in gura si astazi. Sotul dr noatre de familie din Ro are si astazi dinti in gura la 8 ani dupa ce a aplicat "apa de ploaie". Mie mi-au iesit 2 masele... 

Bafta si sa nu aveti nevoie, desi varsta celor atinsi de paradontoza (termen vechi care nu mai este la inaltimea limbajului academic, dar inseamna acelasi lucru, ca ramai fara dinti) a scazut la 20 ani.