Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

N-am mai apucat, a venit iarasi OTA peste mine si am instalat asa. Probleme: Translate crashuieste.

Am Nova si nu am problema cu fondul negru la "sertarul" cu notificari, ca la mine default este negru.

Tot nu se conecteaza la BT masinii, am facut un pic de chat cu suportul Google dar vor sa am stock, nu DP, asa ca deocamdata am zis pas.. 

Magisk 16.6: https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/beta-magisk-v13-0-0980cb6-t3618589
Changelog: https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=77014053&postcount=43

Pe dirty flash-ul meu face root, dar interfata grafica o ia razna. :(
CU prima ocazie incerc si o re-instalare de la zero a DP4-ului. Daca aveti timp si chef de experimente, astept vesti si de la voi.

Nu avem , am incercat versiunea anterioara care s-a comportat exact cum spui tu ca se comporta la tine 16.6, asta pana intr-un punct cand si-a luat restart si a intrat in recovery unde nu aveam posibilitatea decat sa-i dau wipe data, factory reset.
Daca aveti chef de clean install sa aveti spor!

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Am rezolvat problema cu Magisk-ul fara reinstalare de la zero. Buba cu interfata grafica belita s-a tras de la unul dintre modulele vechi pentru Active Edge. Le-am sters pe toate din folder-ul MagiskManager si am lasat decat ultima versiune Active_Edge_Mod_for_Pixel_2_and_Pixel_2_XL-v13.zip (ii facusem update sambata cand am testat fara succes Magisk 16.6).

Screenshot_20180709-134915.png

Screenshot_20180709-134938.png

Screenshot_20180709-134946.png

Daca totul merge blana, ce sa postam? :rolleyes:
O sa luam nitel foc cand or urca DP5-ul. Sa speram ca nu strica nimic, ca de adus ceva nou... zero sanse. Dupa lansarea Pixel 3 o sa mai avem de butonat la eventuale implementari noi sau chiar vreun DP "de toamna" cu Android 9.1.

Mda, merge bine si la mine dp-ul asta..
Cine stie cum pot seta pe maps sau pe waze sa-mi arate toate benzinariile in timp real, adica ma apropii de una sa-mi aparape display, eventual sa imi si spuna ( intr-un km este un omv, etc).

La maps nu merge, poti sa setezi stops on the route, dar nu asta vrei tu. Poti eventual sa folosesti comanda vocala ca sa-ti caute gas station in timpul navigarii, dar ecranul este mic, el face un zoom out si daca mai sunt si multe benzinarii, atunci nu intelegi nimic din harta pentru ca etichetele vor acoperi traseul. In concluzie trebuie sa zoomezi cu degetele, sa mai rasucesti harta, adica nu e ok in timpul condusului.

La waze nu stiu ca nu folosesc.

Intre timp a mai aparut un update. Mr Wu a dres ceva, dar a stricat altceva:

Facut upgrade direct din aplicatia de Magisk cu PIN si amprenta dezactivate ca sa nu am parte de "surprize, surprize".

Apoi, doar cu Magisk 16.7 si fix-ul aferent ce s-a mai animat un pic threadul. Sa vedem ce va aduce DP5 dar nu ma astept la issue-uri  - DP-urile de P au fost stabile (prea stabile :) ). Abia astept sa scoata Google versiunea finala ca sa putem si noi sa ne "distram" cu ceva custom ROM-uri bazate pe P - prea putine probleme in ultima vreme.

Revenind la intrebarea lui Katabxp despre afisarea in timp real a benzinariilor in Maps/Waze.... nu se poate :( . Sigur poti sa cauti Gas Station (atat in Maps cat si in Waze) si o sa iti afiseze benzinariile din apropiere dar cam atat - plus ca asa cum spunea si geekos trebuie sa faci zoom pe harta si deci nu e safe atunci cand conduci.

Edited by danmerezeanu

Doar nu plecati in deset, nu? Pe drumurile principale benzinariile sunt anuntate prin indicatoare cu 2-3 km in avans.

Am strans nitel din buci pe autostrada la greci, dar nici nu am stat pana am ajuns "pe rosu". Am ratat doua benzinarii, apoi am lasat-o moale ca sa vad urmatorul indicator. La prima bretea de iesire am dat direct intr-o benzinarie, alimentat, intors pe autostrada si continuat drumul.
La intoarcere am mai strans nitel pana am trecut vama la bulgari (deh, preturi oleaca mai mici fata de greci), dar n-am intins coarda si eram mereu atent la ce distanta mai am de parcurs. In caz ca autonomia nu se mai pupa cu distanta, bagam benzina de unde apucam! :))

Dap, preturi mari la greci, chiar si gpl-ul costa 0,87 euro, la bulgari sunt mai "umane".Luni plec de nebun prin tara: Bicaz, Vatra Dornei, apoi Sighetul Marmatiei si ma intorc pe Cluj, Alba, Sibiu, in jur de 1500 km.
Apare dp5 pana vin, sambata viitoare? Asta sa ating putin si topicul!

Grecii sunt pe locul 5 mondial la prețul combustibilului.
Am călătorit în sudul extrem al Greciei și am văzut asta.
Norocul că am avut închiriată o mașină diesel cu motor mic. Am făcut 840 km cu 61 euro combustibil. Și încă vreo 40 taxe de autostradă.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Fa-mi si mie o poza de la Bicaz.

Dap, preturi mari la greci, chiar si gpl-ul costa 0,87 euro, la bulgari sunt mai "umane".Luni plec de nebun prin tara: Bicaz, Vatra Dornei, apoi Sighetul Marmatiei si ma intorc pe Cluj, Alba, Sibiu, in jur de 1500 km.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

3 hours ago, Katabxp said:

Luni plec de nebun prin tara...

Drum bun, concediu placut!

Noi speram sa apara la inceputul saptamanii viitoare (luni seara, cel tarziu miercuri)... Ce-o sa faci, anulezi vacanta? :))

As avea motive mai intemeiate sa anulez concediul, nu dp5 ma tine. Problema e ca sunt deja platite cazarile si nu as vrea sa pierd banii.
O sa pun cateva poze probabil sambata sau poate chiar mai devreme, doar ca vor fi poze facute cu dp4, sper sa ma iertati.