Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Da. Sa vedem cum va evolua (la Fuchsia ma refer). Cat despre Pixel 3 Lite....  daca 3 XL mi s-a parut un update prea putin semnificativ (stiu, hardware-ul e mai bun dar uite ce promite Snapdragon cu urmatorul CPU) nici nu ma uit la Lite. 2XL-ul ar face ture in jurul lui :) . Ce mi s-a parut interesant e ca Lite-ul are 4 GB de RAM deci... oare o sa vedem (macar) 6 GB la Pixelii 4 / 4 XL la anul? Eu asa sper (stiu, Google e Google si cine stie ce ii trece prin cap dar... lasati-ma sa visez deocamdata...

Ai uitat ca nu stam nici NYC, nici in Phoenix, s.a.m.d?
Aici e Romania bre.
Nici tu nu o sa ai de la inceput, noi nu vom avea nici la sfarsit.
Dan, departe de mine gandul ca as vrea Pixelul Lite, ma gandeam doar ca e al lor si e varianta mai ieftina cum era Nexus si de asta ziceam ca era ok daca testau Fucsia pe ele, mai incurajau vanzarile si developerii care s-au cam ingrasat neavand de lucru.
Oricum Pixelatele noastre sunt mult peste 3Lite la toate capitolele si diferenta fata de 3XL e doar la CPU, la camera e nesemnificativa deci nu ma gandesc sa fac trecerea. Cat despre memoria RAM, daca nu ma ajuta la performante nu ma intereseaza. Nu stiu daca ati vazut speed test intre P 3XL si 6T...l-a batut pe toate fronturile pe 6T cu toti giga ai lui de RAM in plus si cu tot Oxygenul lui.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

@Katabxp Ma gandesc ca te referi la testul asta, sau nu? Aici e invers, trixel o ia la fundul gol. Putem sa o tinem asa pana maine. Testele astea-s subiective si fara valoare reala.

Edited by G0rg0ne

Pai ce facem aici? Suntem cu Pixelul sau ne dam cu op?
De acord ca nu te poti baza pe teste si comparatii, oricum toate flagship-urile stau foarte bine la toate capitolele iar diferentele "in the real life" sunt insesizabile....dar e forum Google, wtf?
Treceti la concurenta si gata.

Am fost pe punctul de a lua 3xl acum 2 zile, cand inca era 50% reducere pt al doilea, dar m-am trezit tarziu, pe la 11 noaptea si a doua zi s-a terminat oferta. Acum, astept sa vad daca luni mai scade un pic pretul (Cyber Monday).
Este diferență de aproximativ 40$ intre prima ofertă si cea actuala cu reducerea de 250 $.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Suntem obiectivi... @Katabxp, asta in primul rand. Nu ne aruncam in bratele Google tragand spuza pe turta noastra cand Google o da in bara. Oricum am intoarce-o cu trixelul a cam fuserit-o. A, eu am am OP5t in locul N6 deci practic sunt deja cu OP. Cu renuntarea la Nexus si preturile prohibitive (vezi raportul pret/oferta) Google m-a cam pierdut de client. Totusi imi iubesc si folosesc inca N6-le care ramane telefonul meu de suflet.

Edited by G0rg0ne

Ma care e treaba cu Pixel 3/xl si-a luat-o? Cu ce anume, ce e in neregula cu telefonul asta?
Marius, acolo mai vorbeam un pic asa la bâză, ca doar e forum Pixel.

Uite acum parerea mea:

- ecran, grad de acoperire, design OP 6T
- pret IN raport cu ce ofera OP 6T
- baterie (scriptic) OP 6T

- calitate display ppi, rezolutie, etc Pixel 3XL
- camera atat rear cat si front Pixel 3XL
- updateuri software Pixel 3XL

In cazul meu cel mai mult conteaza camera si updateurile, deci nu am cum sa aleg OP 6T.
Inca o data, asta e parerea mea, deci nu trebuie sa fiti si de acord cu ea.

Totul a plecat de aici: "Nu stiu daca ati vazut speed test intre P 3XL si 6T...l-a batut pe toate fronturile pe 6T cu toti giga ai lui de RAM in plus si cu tot Oxygenul lui."

Nu poti veni cu astfel de afirmatii bazandu-te pe un clip de pe youtube fara sa mai urmaresti macar unul sau doua, s-ar putea sa ai surprize. Probabil ca il ca respectivul clip e facut de un exaltat Google pot carcoti eu si uite asa o putem tine o vesnicie. Pastreaza echilibrul, realitatea e departe de "l-a batut pe toate fronturile" si aici te citez tot pe tine un pic mai jos;

"Uite acum parerea mea: 
- ecran, grad de acoperire, design OP 6T
- pret IN raport cu ce ofera OP 6T
- baterie (scriptic) OP 6T

- calitate display ppi, rezolutie, etc Pixel 3XL
- camera atat rear cat si front Pixel 3XL
- updateuri software Pixel 3XL"

Edited by G0rg0ne

Uite un link aici:

Asta e doar de performanta si adaug aici testele de camera, display si de asta m-am exprimat " pe toate fronturile". Testele de performanta nu le prea urmaresc pt ca mi se par mincinoase, aici ma refer la iphone in comparatie cu orice alt telefon. As intelege asta daca as rula Android pe iphone sau iOS pe un telefon Android.
Inca un lucru vazut pe telefonul meu: daca telefonul ruleaza Antutu la temperatura camerei are un nr de puncte, daca il tin la rece punctajul creste semnificativ.

Si ca sa complicam situatia sa nu uitam ca destui dintre noi au  2 XL si in cazul asta update-ul la 3 XL nu inseamna mare lucru (cel putin nu in viata reala).  Apropo, vazusem deja ambele "teste" dar... am zis sa nu mai agit sacul cu viespi asa ca nu le-am mai publicat (ca doar am cazut de acord ca "testele sunt relative" :) ).

Dupa parerea mea, adevarul este ca noi iubim de fapt Nexus-urile. Pixelii... ne-au cam facut sa strambam din nas (recunoasteti ca desi ne descurcam cu Pixelii, tot "arhitectura" de Nexus am fi preferat - adica fara 2 seturi de partitii, etc). In fine... sa vedem ce ne rezerva viitorul. Deocamdata nu am nici un motiv sa ma uit dupa reduceri la Trixeli :) .

Edited by danmerezeanu

Nici eu nu as fi avut, dar Pix1 zici sa s-a tampit. Are momente in care se blochează si nu mai răspunde la comenzi, in special seara si eventual dupa ce-l folosesc ca gps.
Joi, ramanea in urmă cam 6-800 m cand il foloseam ca GPS. Dupa restart este tot slow si laggy. La incarcare, nu se incarca decat dupa un restart.
Am dat vina pe faptul ca l-am tinut in grila de ventilare si a batut aer cald in el si vezi Doamne, s-a incalzit. Ca are case si nu se răcește bine. Ca i-am pus o tablita in spate ca sa-l lipesc de un suport magnetic. Ca am instalat clona de camera Pix3. Ca i-am pus phone apk de pe mirror ca sa am dark mode.
Dar, grila o am închisă, nu bate caldura in el, case a avut toata vara, tablita am scos-o, restarturi i-am facut, factory reset i-am facut, adaptive battery este disabled, camera si phone apk sunt alea originale...
Ieri i-am facut un safe boot, sa vedem cum se comportă dupa asta, dar am un feeling ca avem aici una din cele 2 variante sau poate chiar amândouă combinate: baterie uzata si/sau Android 9 venit la pachet cu un slow down, asa cum a facut Apple (problemele s-au aratat si amplificat dupa 9 oficial, pe beta a fost stabil).

Daca nu as suspecta mana lui Google in afacerea asta, mi-as lua un alt Pix1 ca este sub 250$ CA.

Hai că sunteți simpatici. Ma bag și eu în gramada. Telefonul perfect exista. Îl cheamă... iPhone! Dar e perfect pentru că îl folosesc doar aia care nu știu că există și altceva pe lume :) .

Bag batul prin gard, desigur. Daca o să mă vedeți cu iPhone sau Sammy e timpul sa vă luați adio de la cei dragi - e semn clar că vine sfârșitul lumii :) .

Vesti bune.. bugetul a fost salvat (vorbesc de bugetul personal), nu mai imi iau Pix3 ca i-am gasit buba lui Pix1.

Buba era chargerul auto. L-am schimbat si acum merge ca nou. Si cand ma gandesc ca pt un charger de 3 lei era cat pe ce sa cheltuiesc 3000 ..🤪