Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Eu l-am scos din cutie, m-am uitat la el, l-am lustruit si apoi l-am pus la loc... Il scot la anu', in vara/toamna, cand i-o mai scadea pretul si nu plang asa tare daca il zgarii sau il sparg! :))

Camera instalata pe Bixel se misca oleaca mi greu cand schimbi modurile, dar nu atat de tare incat sa renunt la ea. Am avut nevoie sa fac cateva poze (detalii la munca, nimic artistic) si mi-am facut treaba super bine.

Deci, am scăpat PixXL din toate pozițiile, de am zis ca o sa-l adun cu fărașul. De vreo 2 ori s-a întâmplat pe cimentul rugoz din garaj. De cele mai multe ori s-a întâmplat când încercam să-l bag in buzunar si el alunca pe lângă.
Asa ca i-am luat o husa Tudia. Si la prima cazatura pe asfalt, s-a spart geamul de pe spate.

In alta ordine de idei, Google va taxa in Europa, producatorii de telefoane pt gapps
https://www.theverge.com/2018/10/16/17984074/google-eu-android-licensing-bundle-chrome-search
Cum Google nu ia decizii fara sa aiba aspecte oneroase pe termen lung în spate, acum se leaga cu Fuchsia si Chrome OS pe de o parte si implicarea in constructia de hardware pe de alta parte (renuntarea la Nexusul ieftin, impunerea Pixelului premium si zvonurile cum ca tinta ar fi aducerea pe piata a unor device-uri premium care sa folosească alt SO ca sa se distanțeze de Android perceput ca fiind ieftin in comparație cu iOS).

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Nu va taxa, ci s-ar putea sa taxeze. Nu vor fi bagati la gramada toti producatorii. Sunt convins ca vor fi negocieri separate unde unii vor plati, altii nu, iar altii vor fi platiti

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

O întrebare: a ajuns la toți deținătorii de 2XL update-ul de securitate pe octombrie OTA sau mai sunt ca mine, la care încă nu a ajuns?!?
Că parcă simt că am o problemă...nu mai vrea să-și ia update OTA...
Multumesc.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

La toata lumea a ajuns, nu neaparat ota. Unde nu a ajuns ota a fost facut flash.

Problema e ce facem cu noile masuri de securitate de la Google? S-a facut unlock de bootloader la Pixel 3/XL? Nu am cautat pe net sa vad.

Am gasit in schimb o comparatie intre camere:

Da, m-am uitat acum pe net si am gasit niste site-uri care spuneau cum sa faci unlock, exact la fel ca la Pixel 2/XL.

Si atunci care e faza cu security Titan bla bla?

Da, e logic si totusi nu m-am gandit.
Si atunci care treaba cu superprotectia? Crezi ca nu se va mai face root, sau ca nu se va mai pune custom rom?
Au spus si anul trecut ca nu mai poti reveni la o versiune anterioara si se poate, se pune si custom, se face ce se facea si pe Nexus (aproape).

Cam despre asta este vorba.

Security in the Bootloader

First, to protect Android from outside tampering, we’ve integrated Titan M into Verified Boot, our secure boot process.

Titan M helps the bootloader—the program that validates and loads Android when the phone turns on—make sure that you’re running the right version of Android. Specifically, Titan M stores the last known safe Android version and prevents “bad actors” from moving your device back to run on an older, potentially vulnerable, version of Android behind your back. Titan M also prevents attackers running in Android attempting to unlock the bootloader.

Lock Screen Protection & Disk Encryption On-Device

Pixel 3 also uses Titan M to verify your lock screen passcode. It makes the process of guessing multiple  password combinations harder by limiting the amount of logon attempts, making it difficult for bad actors to unlock your phone. Only upon successful verification of your passcode will Titan M allow for decryption.

In addition, the secure flash and fully independent computation of Titan M makes it harder for an attacker to tamper with this process to gain the secrets to decrypt your data.

Secure Transactions in Third-Party Apps

Third, Titan M is used not only to protect Android and its functionality, but also to protect third-party apps and secure sensitive transactions. With Android 9, apps can now take advantage of StrongBox KeyStore APIs to generate and store their private keys in Titan M. The Google Pay team is actively testing out these new APIs to secure transactions.

For apps that rely on user interaction to confirm a transaction, Titan M also enables Android 9 Protected Confirmation, an API for protecting the most security-critical operations. As more processes come online and go mobile—like e-voting, and P2P money transfers—these APIs can help to ensure that the user (not malware) has confirmed the transaction. Pixel 3 is the first device to ship with this protection.

Insider Attack Resistance

Last, but not least, to prevent tampering, Titan M is built with insider attack resistance. The firmware on Titan M will never be updated unless you have entered your passcode, meaning bad actors cannot bypass your lock screen to update the firmware to a malicious version.

Am testat multe aplicații similare.
Nu zic că e cea mai bună... Că nu știu.
Dar face ce zice.
Am testat și ascunderea de poze și pe ascunde, se găsesc relativ ușor dar sunt criptate și nu am reușit (încă) să le deschid pe telefon. Mâine încerc pe PC.

Ce nu am găsit este backup la fotografiile puse în vault. Asta înseamnă că la o resetare telefon trebuie să fii atent să nu ștergi ACEL director. Apoi să creezi aceeași parolă sau pattern.

La mine funcționează deblocarea aplicațiilor cu amprenta. Testat doar pe Whatsapp.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

13 minutes ago, Katabxp said:

Care ar fi cea mai buna metoda de a copia pozele din Photos in Computer?

E simplu bre! Din google drive, le ai catalogate pe ani și luni! Descarci foldere întregi sau selecții!

Captură ecran (155).png

5 hours ago, Katabxp said:

Care ar fi cea mai buna metoda de a copia pozele din Photos in Computer?

Eu le bifez pe alea pe care vreau sa le copiez in computer si apoi le dau download. Alta varianta ar fi google backup and sync ca sa ai sync intre cele doua locatii. 

Am vazut.
Se deblocheaza la fel de usor ca si la celelalte si cum spunea cineva mai sus (parca Juniorul), e si normal sa il poti debloca din moment ce ei pun factory images pe site. Altfel nu ai putea sa faci decat ota.