Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Scuze. Nu am mai fost în rețea azi. Ok. O să mă străduiesc să vă ofer o poza. DSLR-ul este plecat cu soția (e într-o deplasare de serviciu). Fie sa'rific pixel 2 XL-ul că sa fac poza, fie... Poate cădea PE undeva camera aia Casio pe care o aveam de prin 2004 parcă - 3,1 Megapixeli însă .
Oricum... A. Nevoie de timp sa incarc puțin device-urile. Nexus 4 și Nexus 5 sunt plecate însă de acasă (la taiica-meu și la frate-meu) așa că nu le veți vedea in poza. Dar.. ele chiar rulează stock căci dacă le-am dat pe mâna unor utilizatori normali...

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Le asteptam, pacat ca nu le mai ai pe toate.

Uitati ce dus e omul asta, in sensul frumos, la nici o luna de cand folosea iPhone a trecut pe trixel:

O chestie misto de care nu stiam si de care nu stiu daca a pomenit cineva este ca poti sa faci display-ul mai mic fara sa mai incadreze notch-ul

OK. Un mic update. Dupa ce am scris, am cautat tabletele si ... le-am pus la incarcat (doar nu credeati ca mia functioneau; au stat in dulap multe luni (probabil peste un an). Un pic de nazuri a facut Nexus 7-le (e din 2012 sarcul) - a durat ceva pana a dat semne de viata. Iar la Nexus 10 se duce bateria cam prea repede pentru binele lui :); cred ca e cazul sa i-o inlocuiesc (De ce nu, daca gasesc una pe eBay? - Timp sa am caci banii... oricum se duc :) ). 

In dimineata asta imbrac si pixelul in acelasi gen de holster ca si Nexus-urile si va trimit poze... O sa le faca fiica-mea cu DSLR-ul (care a "venit" si el acasa dintr-o deplasare de serviciu) - eu ma "descurc" doar cu telefonul :) . 

@katabxp: dar era normal ca notch-ul s epoate ascunde.. Nu insa asa cum a facut-o Google. Obtii practic ecranul de 2 2XL pe 3 XL (OK, e un pic mai mare dar.. foarte putin) - ar trebui sa il lasae acolo dar cu fundal negru si iconitele pe el... S-ar castiga ecran si... ar arata asa de bine). Cat despre chestia cu notch-ul... voi ati vazut ca putem sa punem dublu notch? Incepe sa-mi fie frica cand ma gandesc la ce vor face cu 4 XL-ul :)

Cat despre faptul ca "baiatul" ala trece asa rapid de pe iPone pe Pixel 3... e de asteptat. O sa treaca si pe OnePlus 6T (macar o vreme :) ). Cand le primesti gratis... iti permiti. Ce, noi n-am face la fel? Eu sigur as trece la 3 XL in secunda doia daca n-ar trebui sa il platesc; si asta desi am 2 XL perfet functional si sunt multumit de el.

Edit: Sorry cum eu scriu mai lung... au mai aparut cateva mesaje :) Gata, ma duc sa pregatesc device-urile sa le trag in poza.

E aproape la fel ca cel care va fi pe 6t, frumos telefon.
Dan, eu nu as vrea sa primesc gratis un telefon, nu as avea nici o satisfactie dar as vrea sa am un salariu ca in afara, de 4 - 5000 euro si atunci mi-as putea permite cu siguranta sa-mi iau un Pixel inca de la lansare.
Legat de Pixel 4/ XL eu zic sa nu ne facem griji pt ca sigur se va orienta Google in functie de ce va mai fi pe piata, nici asta nu e urat doar ca e cam mare notch-ul, unde sa bagi doua camere si un speaker...

Corect. Nici eu nu as vrea neaparat sa primesc ceva gratis (in parte si pentru ca sunt convins ca nu primesti niciodata ceva gratis :) ). De acord si cu dorinta de a avea un salariu (mai) mare... banuiesc ca te referi la zona "noastra" de actiune, adica industria IT (desi... depinde cat stress e pentru asta - garantez ca daca e suficient, la un moment dat te opresti de buna voia sau... te faci project manager :) - nu dati :) ).

Cat despre Pixel 4 XL, chiar nu imi fac griji (inca). Bagam si eu bataul prin gard :) .

Revenind la "nevoia" de a lua an de an "noul telefon" - teoretic mi-as permite - practic simt ca in destule situatii nu prea am de ce s-o fac :) . Stiu, mai si gresesc si ajung sa imi inghit cuvintele dupa o vreme :) - nu mai repet situatiile -  sunt documentate pe thread-urie de pe Softpedia :) ). De exemplu, 3 XL mi se pare fata de 2 XL (ce putin la diagonala ecranului, ce bine ar fi sunat 6,71 inchi) cam cum a fost cu Nexus 5X fata de Nexus 5 (stiu ca in 2015 telefonul "power" era de fapt Nexus 6P dar... atunci mi-am luat... Nexus 6 :) ; 6P mi-am luat abia in martie 2017, cand au aparut DP-urile de Android 8 si Nexus 6 a fost abandonat - arhitectura pe 32 de biti, de). 

Tadaaa! In fine! Pregatiti-va sa fiti dezamagiti :) Va prezint "mica armada" (in negru :) )

- Nexus 6 - Android 9 (AndroidX)

- Nexus 6P - Android 8.1.0 (stock, ca sa nu am probleme cu fiica-mea care nu se jeneaza sa isi instaleze update-urile de securitate)

- Pixel 2 XL - Android 9 (security-ul d eoctombrie)

- Nexus 7 (2012) - Android 6.0.1 (Pure Nexus cu niste modari pentru fluiditate)

- Nexus 10 - Android 4.4.2 (versiunea cea mai fluida de 4.4 as zice - stock pentru ca tableta i-o dausem sotiei si... mi-a sugerat la un moment dat sa nu-i mai fac surprize de genul custom ROM-uri :) ). Cum insa a abandonat-o si ea cu luni in urma, cand gasesc niste timp liber am in plan niste teste de Android 9, chiar daca ma lasa fara camera - oricum am camere bune pe 2 XL)

Sa nu-mi ziceti ca Nexus 6 nu iese in ochi (stiu, pare mai mic in poze :) ). Ultima poza este tocmai ca sa va arat ca amprenta lui nu e mult mai mare decat a celorlalti (e mai lat cu 5 mm dar are ecran de 6 inchi 16/9, iar spatele rotunjit il face usor de tinut in mana)

PS: Nexus 4 si Nexus 5 joaca in deplasare asa ca nu i-am inclus in poze - va garantez insa ca fnctioneaza bine si au ultimele lor versiuni stock - asa le-am "echipat" cand le-am "imprumutat" parintilor si fratelui meu :)

Nexusuri-Angled.jpg

Nexusuri_Top.jpg

6vs6Pvs2XL - back 2.jpg

Tadaaa! In fine! Pregatiti-va sa fiti dezamagiti :) Va prezint "mica armada" (imbracata regulamentar, in negru :) )

- Nexus 6 - Android 9 (AndroidX)

- Nexus 6P - Android 8.1.0 (stock, ca sa nu am probleme cu fiica-mea care nu se jeneaza sa isi instaleze update-urile de securitate)

- Pixel 2 XL - Android 9 (security-ul d eoctombrie)

- Nexus 7 (2012) - Android 6.0.1 (Pure Nexus cu niste modari pentru fluiditate)

- Nexus 10 - Android 4.4.2 (versiunea cea mai fluida de 4.4 as zice - stock pentru ca tableta i-o dausem sotiei si... mi-a sugerat la un moment dat sa nu-i mai fac surprize de genul custom ROM-uri :) ). Cum insa a abandonat-o si ea cu luni in urma, cand gasesc niste timp liber am in plan niste teste de Android 9, chiar daca ma lasa fara camera - oricum am camere bune pe 2 XL)

Sa nu-mi ziceti ca Nexus 6 nu iese in ochi (stiu, pare mai mic in poze :) ).

PS: Nexus 4 si Nexus 5 joaca in deplasare asa ca nu apar in poze - va garantez insa ca functioneaza bine si au ultimele lor versiuni stock - asa le-am "echipat" cand le-am "imprumutat" parintilor si fratelui meu :)

Nexusuri-Angled.png

Zi mersi caci Nexus 6 si @ XL-ul puteau fi in husele de la holsterele Supcase, dar am renuntat la ele din cauza de lipsa stativ. Daca iti amintesti am pus mai demult o poza comparativa intre iBlason (de fapt Moko pentru2XL) si Supcase. Ghici cine castiga? Supcase care face telefonul cu vreun centimetru mai "impunator". Culmea, nu ma incurca deloc. E drept ca eu tin telefoanele la centura - holster, de :).

Revenind la 2 XL, ai gasit ceva interesant? Vad ca sunt ceva oferte chiar si la 2000 de lei pe OLX - E mare reducerea dar eu zic ca merita verificat daca vrei neaparat 2 XL pentru sotie... 

Cum sa transferi mesajele de pe un telefon pe altul.
Stiu ca nu e mare noutate, multi am vazut ca folosesc sms backup & restore, dar prima aplicație din articol este interesantă
https://drfone.wondershare.com/transfer/transfer-sms-from-android-to-android.html

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Damn! Acum si mie mi se pare mai lenta (culmea e ca mi se pare normal sa fie asa avand in vedere ca este "calibrata" pentru hardware-ul de 3 /3 XL). Dar n-o dezinstalez. ca n-am de ce (inca).

Edited by danmerezeanu