Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Pai... noi avem Pixel 2 XL asa ca ... sigur e adevarat! :) Dar altceva ma preocupa - va dati seama ce marja de manevra ii da Apple lui Google cu preturile alea nesimtite la XS-uri?

Edited by danmerezeanu

Ai un AOSP in Pre-Alfa: https://forum.xda-developers.com/nexus-6p/development/rom-aosp-t3843647

si StatiXOS in Beta: https://forum.xda-developers.com/nexus-6p/development/rom-statixos-t3832438

Primul este in teste... Al doilea vad ca nu a mai fost updatat. A fost testat de @Florenzo1 si nu s-a inteles prea bine cu el. :(

Spor la experimentat!

Salutări băieți! Revin la voi cu rugămintea de a mă ajuta în luarea unei decizii. Vânez de ceva vreme telefonul care face obiectul topicului, și totuși sunt indecis în al lua. Am citit pe net, la Andorid Central, recent, cum că sunt destul de multe bug-uri, unele enervante, altele, nu. După experiența voastră de folosire, ce mă sfătuiți, ce hibe are, mai ales după lansarea lui Andorid 9.0. Mulțumesc!

Zero hibe la mine! (dar unii mai gasesc cate una - depinde de modul de utilizare)

Dar n-am cum sa iti garantez ca la fel va fi si la tine. Probleme apar ca la orice telefon... Ba "de la ei", ba de la utilizator prin aplicatiile instalate/setarile facute. Cateodata mai trebuie resetat/resoftat si totul isi revine.
Alte neajunsuri depind de telefonul folosit inainte. Daca ai folosit ceva cu interfata masiv modificata (gen Samsung, Huawei, Xiaomi cu al lui EMUI) s-ar putea sa ti se para "boring". Nexus/Pixel este chior... Dar se gasesc alternative suficiente cat sa poti trece peste majoritatea "maruntisurilor"
Avantajul principal este ca il poti intoarce pe dos... Deblocat, rootat, customizat, intors iar la 100% stock cu un simplu reflash.

Eu sunt foarte multumit. Camera buna, update/upgrade-uri garla, sistem de operare super-optimizat, libertate... Cu exceptia vreunui pocinog hardware (noroc ca am garantie - cat de cat), pot sa trec peste orice bug s-ar ivi pe parcurs!

Daca te hotarasti sa apuci drumul asta, ar fi bine sa iei unul nou sau cu garantie cat de cat sigura. Nu se stie niciodata...

Edited by Lesbianu
Completari

Am folosit iOS doar o data, o saptamana, acum 1000 de ani (iPhone 3GS?). N-as putea sa iti spun cat de usoara este migrarea asta! :))

Daca il iei de la eMag, ai grija sa fie vandut de eMag. Majoritatea sunt vandute de Quick Mobile si alte cateva firmulite dubioase...

P.S. - Eu tot de la eMag l-am luat (garantia este oferita de Depanero - stiu, alti dubiosi, dar este mai bine decat deloc). Colegii l-au luat din diverse surse: din tara cel.ro sau alte surse interne (OLX?) sau direct de-afara de pe eBay.de.

Pe Android ai mai multa libertate, dar... poti intampina si mici probleme. Pana ii prinzi spilul si iti faci mana, s-ar putea sa iti fie greutz... iOS-ul este stabil, n00b friendly (no offence!).

Avantajul la Pixel este ca este destul de bine optimizat "by default" de catre Google. Ai sanse mai mici sa ai belele fata de alti producatori... Mici dar nu zero. Tine minte ca sa nu ma injuri mai tarziu! :P

Iti dai seama ca nimeni de pe acest forum nu ti-ar spune sa nu iti iei Pixel si asta pe buna dreptate. In mod sigur nu vei regreta daca alegi Pixel, este la fel de curat ca si iOS-ul tau, este la fel de rapid si la fel de stabil. Fazele cu: " e Android si mai face probleme" nu mai sunt valabile de pe la Android 5 Lollipop.

Un alt avantaj e ca ai posibilitatea de a testa primul noul Android, primesti versiunile developers preview inca din Martie iar sistemul final se lanseaza in Septembrie, iar partea buna e ca Android 9 a mers stabil si fara nici o problema de la prima versiune din Martie si asta ma face sa cred ca asa va fi si cu urmatoarele sisteme de operare.

In concluzie merita sa incerci un Pixelat, daca in timp constati ca nu e pt tine il vinzi si revii la iPhone.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Destepti au fost baietii de la Google cu versiunile de Nexus, le-au dat developerilor si au zis "faceti ce vreti cu ele, incercati tot ce se poate si ce nu se poate" dupa care au inclus in Androidul stock tot ce a fost bun din rom-urile custom (greenify, doze, etc) si apoi le-a taiat macaroana tuturor.
Au ajuns rom-urile custom sa fie mai slabe decat cele stock, singurul avantaj este acela ca le da sansa celir care nu mai au suport oficial sa testeze noile sisteme de operare.

Ai un AOSP in Pre-Alfa: https://forum.xda-developers.com/nexus-6p/development/rom-aosp-t3843647
si StatiXOS in Beta: https://forum.xda-developers.com/nexus-6p/development/rom-statixos-t3832438

Primul este in teste... Al doilea vad ca nu a mai fost updatat. A fost testat de [mention=2284]Florenzo1[/mention] si nu s-a inteles prea bine cu el.
Spor la experimentat!

7 minutes ago, Katabxp said:

e Android si mai face probleme

Hai sa nu exageram, mai face... Un OTA, un update la vreun serviciu de la G care o ia razna, o aplicatie instalata care il da peste cap. Grupul de opsedati care isi baga degetele in el, nu prea are probleme. Oricum noi il resetam/re-instalam 13/14!
Un utilizator "normal" care foloseste telefonul 100% stock, cum a venit de la mama Google, poate intampina "problemute" la un moment dat. Daca mai este si o persoana care fuge de reset, intra aici si ne injura ca la usa cortului.

Orice telefon ai folosi, poti intampina probleme. Cred ca si iOS-ul poate sa o ia razna la un moment dat... Zic si io, ca n-am experienta decat pe Windows si Android. :P

14 minutes ago, Katabxp said:

le-au dat developerilor

Le-a dat o sula! Au dat doar sursele si sistemul de operare... Dezvoltatori isi bat capul pe timpul si nervii lor - din pasiune sau din dorinta de a invata! :))

Asta ziceam si eu, le-a dat codul sursa dar mai mult le-a dat aparatele Nexus, usor de deblocat, rootat, transformat in banc de probe si toti au zpus: ce de treaba sunt oamenii astia de la Google!

Cat despre stabilitatea sistemului Android, asta e adevarul, e la fel de stabil, de rapid si de curat ca si iOS-ul.
Probleme e logic ca pot aparea, fi-mea are iPhone 6s si vreau sa spun ca la 8 - 10 luni ii mai arde cate un factory reset, s-a uitat la mine cand avea iPhone 5 ce ii fac si a invatat, cand i se pare ca nu merge ok repede reset.

1 minute ago, Katabxp said:

le-a dat aparatele Nexus, usor de deblocat, rootat, transformat in banc de probe

Si la un pret mai accesibil fata de Pixeli... Desi, Nexus 6/6P au costat si ele la vremea lor tot o sacosa de bani!

Mi-a fost frica de Pixel, dar consider ca este la fel de maleabil si usor de customizat ca si un Nexus (si de ce nu un OnePlus). Deocamdata este "proaspat", nu se agita prea multi sa dezvolte pentru el. Dar mai incolo... :rolleyes:

Bre, EMUI e Huawei. MIUI e la Xiaomi. Mu!€ e la Allview

Zero hibe la mine! (dar unii mai gasesc cate una - depinde de modul de utilizare)
Dar n-am cum sa iti garantez ca la fel va fi si la tine. Probleme apar ca la orice telefon... Ba "de la ei", ba de la utilizator prin aplicatiile instalate/setarile facute. Cateodata mai trebuie resetat/resoftat si totul isi revine.
Alte neajunsuri depind de telefonul folosit inainte. Daca ai folosit ceva cu interfata masiv modificata (gen Samsung, Huawei, Xiaomi cu al lui EMUI) s-ar putea sa ti se para "boring". Nexus/Pixel este chior... Dar se gasesc alternative suficiente cat sa poti trece peste majoritatea "maruntisurilor"
Avantajul principal este ca il poti intoarce pe dos... Deblocat, rootat, customizat, intors iar la 100% stock cu un simplu reflash.
Eu sunt foarte multumit. Camera buna, update/upgrade-uri garla, sistem de operare super-optimizat, libertate... Cu exceptia vreunui pocinog hardware (noroc ca am garantie - cat de cat), pot sa trec peste orice bug s-ar ivi pe parcurs!

Daca te hotarasti sa apuci drumul asta, ar fi bine sa iei unul nou sau cu garantie cat de cat sigura. Nu se stie niciodata...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Preturile au crescut pt ca si telefoanele respective au tintit alta nisa, au fost incluse in gama flagship si au venit cu configuratii de top.
Era normal sa creasca preturile numai ca au crescut pana la nesimtire si asta si din vina Samsung - iPhone. Google ce si-a zis: de ce sa le vand eu mai ieftine ca doar astia nu or avea trei si eu am doar doua.

9 hours ago, Pufulete said:

Din păcate nu vin de la Andorid, vin de pe iOS, deci nu știu cu ce se mănâncă Android..Iar dacă e să-l iau, îl iau de la eMag.

Pixel este iphonu' androidului. Nu cred ca este telefon mai stabil si mai lipsit de bube ca Pix. Ca si colegii, am avut un iphone 4 or so in teste pt o saptamana si am ales un LG Sol (prietenii stiu de ce), deci nu stiu cat de grea o sa fie tranzitia. Important este sa vrei, ca restul vine de la sine.

Uh, am si uitat de Sol, a fost telefonul pe care am invatat cel mai mult. Inca il mai am si inca mai merge. Ce mult mi-a placut telefonul ala, Un ecran excelent intr-o carcasa foarte aratoasa. Cum l-am vazut in magazin si l-am luat in mana m-am "lipit" de el. Doar Nexus 6-le ce mi-a mai cazut cu tronc asa tare. Ma duc sa ma joc un pic cu Sol-ul, sa-i incarc bateria... 😁

Edited by G0rg0ne

3 hours ago, geekos said:

Pixel este iphonu' androidului. Nu cred ca este telefon mai stabil si mai lipsit de bube ca Pix. Ca si colegii, am avut un iphone 4 or so in teste pt o saptamana si am ales un LG Sol (prietenii stiu de ce), deci nu stiu cat de grea o sa fie tranzitia. Important este sa vrei, ca restul vine de la sine.

Absolut de acord cu @geekos! Ia-ti linistit Pixel 2 / 2 XL. Software nu sunt probleme - e STABIL, e RAPID, ai camera FOARTE BUNA, difuzoare stereo (ma rog aici puteau sa le pastreze pe cele de la Nexus 6, dar... sunt OK). Daca nu ai "noroc" de vreun telefon cu probleme atunci nu ai probleme (vezi la noi aici pe forum, suntem toti OK). 

Nostalgie... LG Optims Sol - unii dintre noi ne stim chiar de acolo (eu, @G0rg0ne, @geekos... si lista ramane deschisa - threadul de Sol exista inca pe Softpedia :) ).