Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

E vorba de modificarea unei setari nu spionaj ca asta stiam ca vad indienii aia de la Google tot. Cred ca e odiferenta intre "ne uitam si noi ca sa stim ce reclame sa-ti bagam" si "hai sa mai modificam o setare, poate inteleg si idiotii astia ca facem ce vrem cu telefonul nostru, putem sa-l facem sa ruleze mai greu sa se termine bateria mai repede, asa, sa-si cumpere alt telefon"... Pare inca un pas spre Ipone. Acum au modificat doar o setare nevinovata...

Edited by G0rg0ne

7 hours ago, Katabxp said:

Deep inside of our phone!!!
Daca aveti ceva de ascuns va spus Lesbianu ce solutie ar fi, insa nici de aia nu sunt sigur ca functioneaza.

Nici cu metoda aia nu funcționează! Dau un exemplu concret de la fosta mea unitate. Un ofițer de la un serviciu de comunicații și-a închis telefonul să nu-l sune cei de la eșalon (ochii albaștrii SRI). Stătea la taclale cu noi într-un birou în altă clădire și sună telefonul unui coleg cu o rapandulă cu taste: ”dă-l te rog pe Ilie! el de colo: Nu e aici! Dă-l că știu că este lângă tine!”

Mai zi ceva! 

Păi fără astea s-ar dubla durata de viață a bateriei! Google Play? Sunt alternative : apkpure apkmirror.com aptoide...
Părerea mea (nu trageți în pianist). Am mai folosit asemenea romuri cândva și nu avea google Play Services.

ONEPLUS A3003 Tapatalk

44 minutes ago, Andrei P. said:

Fără google play și services?

Bagi un GApps peste, si gata!:P

41 minutes ago, nick5roo said:

Păi fără astea s-ar dubla durata de viață a bateriei!

Da, dar iti cresc peri albi incercand sa gasesti alternative la toate aplicatiile cu care esti deja obisnuit... Personal, consider ca nu merita. Sau trebuia sa zic "nu se merita", ca tot nu reusesc unii sa tasteze/vorbeasca corect! :))

Defeats the purpose cum zice americanu. La asta mă gândeam și eu, nu "se" merită. Eu unul sunt oarecum răsfățat de serviciile și aplicațiile google. Nu as sta sa caut apk-uri pe siteuri și alte nebunii când am.totul in față deja. Bine, proiectul nu este pentru utilizatorul de rând, dar chiar și așa..

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Bre da comozi mai sunteți! "Atentați" bre la schimbare, mai vedeți alternativa! Aplicația apkpure este identică cu gplay, bașca merg aplicații care în gplay spune că nu este compatibilă cu telefonul sau țara ta!
Am o boală cu ăștia care scriu "nu se merită", îmi vine să îi iau la rost, dar... "nu se merită" să mă cobor la mintea lor! :D

ONEPLUS A3003 Tapatalk

De o vreme incoace n-am mai avut nevoie sa caut alternative... Telefoanele recente nu prea mai au nevoie de interventii "extreme" ca sa castigi autonomie. Majoritatea au baterii decente si sunt suficient optimizate sa iti poti face treaba cel putin 12 ore. Ca unele o fac mai bine si altele mai putin bine, este alta poveste.

Android P-ul este si mai tare pe parte de optimizare consum. O sa vedeti cand veti face update... Cu conditia ca bateria actuala sa nu fie "obosita".

Pe 2 XL, momentan am autonomie 12 ore daca il hinghieresc rau, 36 ore daca il folosesc "normal" si 48+ ore peste week-end cand il folosesc doar ocazional. Si toate astea cu "optimizarile" din softul stock (majoritatea automate si doar cateva facute manual), fara sa apelez la artificii extreme/exagerate. Nici gand sa caut alternative, nici gand sa imi treabuiasca custom ROM, merge excelent asa cum l-a dat G.

P.S. - Trebuia sa fac reclama si la Pixel, ca doar suntem pe topicul aferent. :))

Pai corect, corect. Dar sa nu uitam ca in ultimii ani a crescut mult displayul si astfel a aparut spatiu pt o baterie mai mare fizic dar si cu o capacitate mai mare. Cu aplicatiile pe care le foloseam inainte cred ca era doar efectul placebo, in realitate doar cand scadeai frecventele la cpu sau dezactivai nuclee se vedea o crestere a autonomiei.
Si legat de ce se vorbea mai devreme:2ecfe92ab4012afb4aa6cf55c1b9f0c7.jpg

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Am, dar din pacate nu este de vanzare... Iei anunturile la mana, poate ai noroc sa gasesti vreunul in toate mintile.

De aici am luat fostul 6P, ajunge in 5-7 zile, livrare gratuita, "garantie" 12 luni. Au unul alb, 64 GB stocare, stare: very good - la 900 lei.