Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

Cum sa sacadeze?
Mergeau si pe batranul meu Nexus 6 si nu full hd ci quad hd, fara nici cel mai mic lag.
Sa nu ai vreo problema cu telefonul, e imposibil ca un astfel de telefon sa sacadeze in vreun fel. Uite aici un 1440 care trebuie sa mearga "uns":

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Tocmai ce am citit un articol ieri in care "jurnalistul" povestea de gesturile de pe Pie care "seamana izbitor" cu cele ce vor veni pe iOS12, cand acesta va fi lansat. Inca unul care crede ca iPhone ul a revoluționat telefonia. In ziua in care unii vor inlocui ecranul cu o holograma, se vor gasi niste "jurnalisti" care sa povestească ca feature-ul este copiat de pe iOS tzspe, nelansat inca, dar asta n-are nicio relevanță bineînțeles.
Mi-a venit si mie OTA, l-am download... Maine daca am timp ii trag un clean install si apoi ii calaresc pe Google support daca tot nu merge sa ma conectez la BT mașinii.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Geekos are dreptate, la fel a fost cu ecranul "fara margini" pe care l-am vazut prima data la Essential Phone. La cateva luni scoate si Apple iPhone X si vuia tot internetul ca iPhone a revolutionat din nou smartphone-ul.
Senzorul de amprenta l-au furat dupa ce Motorola au vrut sa-l puna pe Nexus 6. Au sarit cu bani mai muti si l-au luat ei. Oricum 90% din iPhone e facut de Samsung asa ca ei nu fac decat softul pe care il lauda toti ca e super stabil.
Pai daca fac un soft pt un sinhur model de telefon ar fi si rusinos sa nu-l fac bine.
Google trebuie sa faca un sistem care sa poata fi rulat pe jdemii de modele de telefon de la toti producatorii.

Si uite cum in lumea device-urilor mobile se repeta "competia" sistemelor de operare Apple - Microsoft de la PC-uri - care s-a purtat cu exact aceleasi argumente. In ce priveste telefoanele, mi-am ales "tabara" - Google - si... aici raman :) .

Edited by danmerezeanu

Ma duc si ma impusc! Ce naiba nene, nu mai stie/poate nimeni sa tina un secret in lumea asta? Arata plauzibil dar tare mi-as dori sa nu fie adevarat. Ce mai ramane? Sa aflam ca in tweet-ul lui Evan Blass se refera de fapt la lansarea Pixelilor 3 si nu la Android Pie (asta chiar ar fi culmea, si cam lipsit de sens dupa mintea mea)?

Legat de unboxing - mama lui de Google, nu putea sa puna in cutie niste Pixel Buds wireless? Despre notch, doar un cuvant - hidos. E mai urat si decat cel al lui iPhoneX. Mai bine lasau bezel sus ca ar fi aratat mai bine telefonul. Macar era simetric

Si.. apropo, cum adica 3,46 GB de memorie RAM. Unde s-a evaporat jumatate de GB? (nu-i vorba ca nici inainte cei 4 GB nu erau intregi ci doar 3,8 GB)

Uffff! Ma duc sa-mi iau ceva calmante... 

Edited by danmerezeanu

Un lucru surprinzator: Google a pus casti in cutie wooow, nu pot sa cred.
Faptul ca are "breton" e asa si asa, nu pot spune ca-mi place dar nici ca-mi displace, dar pt faptul ca are margine jos e dezamagitor, ma asteptam la un edge to edge.
Sa il vad pe viu poate imi mai schimb parerea dar dupa cateva poze de pe net e doar "inca un telefon intr-o mare de telefoane".

Par cam butucanoase castile. Si vad ca au copiat modelul de la BB cu extensia aia circulara care sa se propteasca in pavilionul urechii.

Si mie mi se pare imens bretonul desi in principiu nu sunt anti. Pare atat de mare si de inestetic ca ma face sa ma gandesc la un prototip, nu la un produs finit.

Stiu ca s-a postat si ca toti stiti ce inseamna poza, dar imi place cum arata :D  Si o poza "after". Apropo, i-am luat o husa Tudia Ultra Slim, sunt multumit de ea, la culoare mi-ar fi placut altceva, dar la $10 nu am ce comenta

Screenshot_20180807-193820.png

Screenshot_20180808-124849.png

Edited by geekos

3 hours ago, danmerezeanu said:

Si.. apropo, cum adica 3,46 GB de memorie RAM. Unde s-a evaporat jumatate de GB? (nu-i vorba ca nici inainte cei 4 GB nu erau intregi ci doar 3,8 GB)

Probabil ii papa AI-ul 😂 trebuie si ala "hranit" cu ceva

Edited by G0rg0ne

Posibil. Lasa ca aflam noi daca si pentru ce au rezervat o parte din RAM. Poate e si din cauza ca vorbim de un prototip.

6 minutes ago, danmerezeanu said:

Poate e si din cauza ca vorbim de un prototip.

Maine poimaine apare pe site la PcGarage de vanzare... :))
(vezi Mi A2-urile care au fost afisate inainte de lansare)

P.S. - Si inca un model de la Xiaomi, caruia nu i-am retinut numele.

Ala e considerat unboxing? A pitit telefonul direct si a filmat cutia 3 minute. Super unboxing, mi-au placut carticelele, am avut timp sa le si citesc la cat le-a filmat.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk