Clicky

Jump to content
nick5roo

Google Pixel 2 XL - Discutii generale

Recommended Posts

La mine OTA-ul n-a venit (am stat un pic incercand sa il capat - asa ca sa nu zic ca nu am incercat dar stiam ca pana la urma ajung la o instalare "pe curat"). Am facut deci backup, full wipe si l-am pus cu flash-all de pe laptop. Am reinstalat totul si acum incep sa ma uit sa vad daca vad vreo modificare (spoiler alert - nu ma astept la cine stie ce :) ). In ce ma priveste o sa pastrez Placinta "pura" cateva zile. Nu am prea multe motive sa fac root si... vreau sa vad cum se comportat P-ul oficial iniante sa imi bag degetele prin el :).

(OFFTOPIC, dar nu dati cu pietre :)) De notat viteza cu care s-au miscat baietii lui Andy Rubin. Essential-ul a primit Pie oficial la doar cateva minute dupa Pixeli. Bravo lor. Sper sa ajunga sa faca si un PH-2 caci PH-1 e un telefon remarcabil.

@Katabxp: Total de acord! Noi astia din scoala veche si obsesiile noastre :) . Spor la instalat!

Edited by danmerezeanu

Mi-a venit update OTA pe DP4 , dar o sa fac pe curat maine default_smile.png

Bafta la butonat , ma bag la somn.

Hmm nu inainte sa remarc cat de productiv a fost de duminica de la ora pranzului si pana acum ...

Sper sa il tina obiceiul si pe noua versiune ;D

b3f1ca6996f792fa5fbd8688f6ee8089.jpg47eccb6c1ebcd29a0a704e78f887d64a.jpg

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

La nevasta-mea, pe Nokia 3, MiFit sta la 1%. Iar aplicatia de la Huawei pe care o am pe Mate 8, care pe langa ca sta cu bratara, mai si masoara ea singura pasii, plus widget, sta la sub 1%

.Screenshot_20180807-000101.pngIMG_20180807_000311.png

Salutări! Sunt în dubii, să achiziționez acest terminal. Îmi puteți da, vă rog, câteva detalii generale despre acest telefon? Sunt tare curios cum se comportă la un an de la lansare, și dacă sunt ceva probleme cu display-ul, cum au fost la început. Sunt tare încantat de acest telefon, vreau să mai schimb puțin tabăra, și implicit să nu mai fiu în zona ”brand arhi-cunoscut” (gen Samsung, iPhone, Huawei, etc). Mulțumesc!

Eu am o unitate fabricata in decembrie.

Ca sa afli introduci imei-ul aici : http://www.imeipro.info/check_lg.html

Daca ai posibilitatea sa il verifici inainte sa il cumperi ar fi bine.

Uite aici o lista cu probleme : https://www.androidauthority.com/pixel-2-xl-issues-so-far-813985/

De acolo eu m-am ales cu problemele 2 , 6 , 8 si 11

-Problema 2 - nu ma afecteaza foarte mult spre deloc insa exista : daca inclini telefonul se observa tenta albastra

-Problema 6 - nu stiam pana sa citesc acolo si pana nu a trebuit sa stau cu urechea foarte aproape de difuzoare la niste teste de speaker deci insesizabil.

-Problema 8 - la început era insuportabila , insa am observat ca nu mai e asa dupa cateva update-uri de securitate la 8.1 , la inceput nu puteam sa trimit un mesaj audio pe WhatsApp pentru ca avea butonul in dreapta jos , dar acum pot ...

-Problema 11 - este singura deranjanta insa nu apare la toate frecventele , dar cand apare se aude destul de urat ...

Astea sunt la mine , poate am fost eu ghinionist , am un terminal cumparat din USA.

Incearca sa cumperi un terminal destinat pietei din Europa daca are vreo relevanta...

La fel si la mine. Am pus de pe XDA din link-ul pe care l-ai dat mai inainte (dar in nici un caz nu il las pe Digital Wellbeing sa imi dea peste deste - sa stea colo si sa faca statistici - cand o sa ma sperii... ma las eu de telefon/laptop - vorba vine).

Legat de comportamentul telefonului. In afara de tenta albastra si (poate) diferenta de timbru a difuzoarelor - amandoua niste fenomene destul de putin deranjante pentru mine nu am remarcat altceva. Telefonul este la fel de fluid ca in prima zi - il "butonez" din ianuarie - l-am luat de pe eBay Germania de Craciun - era un model oferit de Vodafone Germnania - e deblocat desigur (Germania nu se joaca cu asta!),  cu factura proprietarului original si deci cu garantie 24 de luni (daca il trimit in Germania, dar n-am de gand sa "experimentez" defecte - nu am avut probleme pana acum cu nici unul din terminalele luate "de afara", si au fost cateva Nexus-uri inainte :) ). So far so good. In ce ma priveste, cred ca lista aia d eprobleme a continut si destule exagerari... In fine, daca poti sa testezi telefonul ar fi perfect. 

Cat despre consum... o sa mai astept macar cateva zile sa mi se stabilizeze statisticile. Am pus "placinta" de la zero (dec statisticile vechi de consum s-au dus), apoi au urmat vreo 4 GB de download-uri de aplicatii si date din backup-uri, AI-ul invata din nou sa imi seteze stralucirea ecranului... E prea devreme sa am date relevante... O sa vad atunci cine e "rau" : Google Services, Mi Fit.... Cata vreme insa autonomia va fi buna in continuare... n-o sa ma plang (eu sunt "ala" care nu inchide nimic, poate cu exceptia NFC-ului pe care nu il folosesc momentan).

Edited by danmerezeanu

Si la mine am sesizat doua dintre problemele enumerate si anume: o mica diferenta de volum intre difuzorul de sus si cel de jos ( cel de jos se aude mai incet) si a doua: touch-ul in coltul din dreapta jos, nu functioneaza cum trebuie.

Si la mine am sesizat doua dintre problemele enumerate si anume: o mica diferenta de volum intre difuzorul de sus si cel de jos ( cel de jos se aude mai incet) si a doua: touch-ul in coltul din dreapta jos, nu functioneaza cum trebuie.

Te pregătești moral sa justifici achiziția noului pixel?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Nu cred ca o sa-l schimb, cel putin pana prin aprilie nu am nici de ce si nici banii nu ma dau afara din casa.
Normal ca daca imi pica o "mana cereasca" nu o ratez dar pt moment sunt multumit de P 2XL, un criteriu important pt mine e camera si aici nu am ce-i reprosa.

Vă mulțumesc pentru detaii! Telefonul vreau să-l achiziționez de pe meleagurile autohtone, implicit de la Cel.ro, l-am găsit în varinata pe negru, deși mi-aș fi dorit varianta ”Panda”, dar poți trăi și cu asta. Deci, este posibil, depinde de norocul meu, să prind și o unitate fără defecte, nu?

Personal sunt cam sceptic in privinta gesturilor.
Daca displayul raspunde prompt la orice atingere si softul e bine optimizat ne vom obisnui cu treaba asta. In momentul asta insa nu mi se pare prea ok, dar probabil inginerii de la G stiu ei ce stiu.