Clicky

Jump to content
Mihai

GDPR sau Global Data Protection Regulation

Recommended Posts

Am tot citit și am tot primit email-uri despre noua politică impusă de UE. Am înțeles despre ce e vorba, dar mă interesează mai mult ce trebuie făcut pentru a fi în concordanță cu noua reglementare. Eu am un blog (mic) și se salvează niște cookie-uri pe care le folosesc, dar sunt numai cu caracter informativ (preiau informații generale despre vizite, nimic mai mult și nimic personalizat). Cum s-a făcut lucrul ăsta pentru site-ul Mobilissimo? Reglementarea intră în vigoare de pe 25 mai 2018.

Eronat.
Reglementarea A INTRAT ÎN VIGOARE în aprilie 2016.
A existat o perioadă de grație pentru aliniere. Care încetează în 25.05.2018.
Eu am folosit, având un sigur domeniu pe firmă, https://www.cookiebot.com/en/

În 5 minute aveam notificarea pe site și în cca 20 aveam analiza cookiesurilor făcută și prezentată pe site.

Am "decât" 2 cookies.

www.taddo.ro

Văd că fontul meu nu mai suportă diacritice...

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Am mai învățat ceva. Am pus și eu blogul la scanat.

Să ne zici ce rezultat obții.
Eu am Google Maps și cel care verifică/afișează avertismentul. Două mari și late.

@Mihai Pai pop-up cu acceptare de prajiturele trebuia si pana acum.

Eu, din ce am studiat, pentru chestii gen site-uri care nu colecteaza date personale (atentie, daca ai un formular de contact unde se trece adresa de e-mail sau pui intr-un log IP-ul se cheama ca colectezi), nu s-a schimbat nimic. A ramas obligativitatea sa-si dea consimtamantul explicit pentru cookies. Eventual bagat in pop-up si in termeni o referinta de bla-bla la directiva UE.

In rest e de munca: persoana delegata special pentru prelucrarea datelor personale, explicat mai pe larg in termeni ce se culege, pentru ce si, mai ales, oferit posibilitatea de a-si sterge sau a cere stergerea datelor colectate.

Pentru forumuri am prins o discutie care, daca e adevarat ce se vorbea, ar fi nasol rau de tot pentru forumuri: utilizatorul poate sa-si stearga sau sa ceara stergerea tuturor postarilor (right-to-be-forgotten). Pai asta e moartea forumurilor, ca se duce naibii toata discutia. Sper sa fi inteles eu gresit sau sa fi batut aia campii.

Am pus notificarea despre prăjiturele de mult. La verificarea pe site-ul recomandat de @DTTR mi s-a spus că site-ul nu respectă GDPR. O să caut zilele astea să implementez toate nebuniile.

Asta-i tare:

Have a mechanism in place to log and prove consents

Si cum dovedesc ca Xulescu a fost de acord? Ca eu pot avea IP-ul si daca ala e in spatele unui router, impreuna cu alti 20...

Niste articole:

GDPR: Autoritățile de supraveghere europene nu sunt pregătite pentru noile reguli de protecție a datelor - sondaj Reuters

GDPR: Legea Autorităţii de supraveghere a prelucrării datelor personale a fost adoptată. Cum vor fi făcute controalele şi aplicate sancţiunile

Numărul posturilor din  ANSPDCP va fi suplimentat (de la 50 – cât prevede actuala lege, la 85 – potrivit modificărilor)

Cred ca astia nu vor controla nimic, vor sta linistiti in birou si vor reactiona doar la plangeri.

Foarte interesant. Un cookie pentru tag-ul "gps", pe platforma Wordpress de la mama ei, fara nici un add-on (ca e gratuit si nu permite sa instalezi nimic), trimite date in Rusia?

In timp ce pentru "calatorii" trimite in Germania

image.png

Am pus notificarea despre prăjiturele de mult. La verificarea pe site-ul recomandat de [mention=499]DTTR[/mention] mi s-a spus că site-ul nu respectă GDPR. O să caut zilele astea să implementez toate nebuniile.
Iar eu o să elimin posibilitatea de a fi contactați prin formularul de contact.

Am avut plăcuta surpriză să am notificări din partea Wordpress și a unui plugin de analytics (MonsterInsight) că trebuie să mă ocup de implementarea GDPR. Am mers pe mâna Wordpress care mi-a dat niște exemple, pe care le-am folosit în întregime, erau de bun simț. Păcat că nu au opțiunea să se schimbe limba, am tradus eu în română. Asta e pagina. Nu am idee cum aș putea controla informațiile pe care pluginurile le scapă pe net https://mihai.discuta-liber.com/politica-de-confidentialitate/.

Le voi corecta, am făcut-o în viteză.

Și totuși, a implementat cineva GDPR în firmă? Că îmi trebuie modele de tabele, proceduri and shit...

Nu știu de firme. Implementarea e diferită pentru că serviciile sunt diferite.

Sunt intr-o dilema de nu ma scoate toata pleiada de filozofi ai Antichitatii. La unul dintre site-uri am un singur cookie. Cookie a carui rol este sa retina raspunsul exact la pop-up-ul despre cookie, cel pe stil vechi. Deci, daca scot chestia, nu mai am cookie. Logica mea zice ca nu mai am treaba cu datele personale nici pe stil vechi, nici pe stil nou. Daca las atentionarea, am cookie. Un fel de invartit in jurul cozii.

Acum, dilema:

1. Scot pop-up si scriu in termeni ca site-ul nu foloseste cookie sau
  2. Las pop-up si scriu in termeni ca e un singur cookie, obligatoriu pentru buna functionare, la care ciocoflenderul nu poate renunta.

Nu știu!
:D
Eu tot așa am. Cred că mai am un cookie Google... Pentru să mă găsească la căutări.
Dar nu îmi bat capu.
Oamenii sunt informați. Culmea este că EI stochează la EI pe calculatorul cookieul meu/siteului/pluginului de avertizare.
Eu nu stochez nimic. La mine nu vine nimic. Deci povestea e aiurea.

@Innoxius, alege varianta 2. Și eu credeam că nu am nici un cookie, dar am o grămadă din cauza pluginurilor (de tracking sau nu). Eu personal nu stochez nici unul, dar primesc informația de la pluginuri. Sper să fiu ok, oricum nu fac bani din asta și nu am ce plăti.

1 hour ago, DTTR said:

Nu știu!
:D
Eu tot așa am. Cred că mai am un cookie Google... Pentru să mă găsească la căutări.
Dar nu îmi bat capu.
Oamenii sunt informați. Culmea este că EI stochează la EI pe calculatorul cookieul meu/siteului/pluginului de avertizare.
Eu nu stochez nimic. La mine nu vine nimic. Deci povestea e aiurea.

Nu asa functioneaza. In cookie, pe calculatorul lui se stocheaza informatia xyz. Pagina ABC, cand e descarcata (vizualizata) pe calculatorul lui, citeste informatia xyz din cookie si actioneaza in consecinta: afiseaza o anumita reclama, nu afiseaza un pop-up (cazul meu) sau trimite informatia xyz la un server.