Clicky

Jump to content
Feri

SSD WD Green cu viteza scriere mica

Recommended Posts

Am cumparat recent 2 bucati SSD WD Green 120GB la oferta, unul pt PC-ul meu, iar celalalt pt PC-ul fiicei mele. Am montat SSD-ul in PC-uri si am instalat Windows 10 pe ele. Am dat un benchmark(atasat) sa vad rezultate si am constatat ca la scriere este jale, pana si HDD-ul din PC scrie cu viteze mai mare. Am cautat tot felul de solutii cu ajutorul lui Google si Youtube, forumuri...dar nu am ajuns la nici un rezultat. Deasemenea nu gasesc in BIOS setari pt AHCI, deci habar nu am daca SSD este pe IDE sau AHCI. Ma puteti ajuta?

PC-ul meu:

- Procesor i3 6100

- Placa de baza ASUS B150M-PLUS

- 2 x Memorii RAM HyperX Fury 4GB, DDR4

PC-ul fiicei mele:

- Procesor i5 6400

- Placa de baza ASUS B150 PRO GAMING

- Memorie RAM HyperX Fury 8GB, DDR4

Problema este pe ambele SSD-uri......

@Deio, esti expert in produsele ASUS...poate ma poti lumina cum gasesc setarile SATA in BIOS.

Conform video, vitezele ar trebui sa fie mult mai mari mai ales pe scriere....

SSD Dashboard.png

SSD.jpg

Păi...

Pasul 1 - pe care-l face orice service PC când reclami o problemă. Verifică să ai ultimul BIOS oferit de producătorul plăcii de bază.

Pasul 2 - descarci de pe site-ul producătorului de SSD softul lor de optimizare (în cazul MEU Samsung Magician) și setezi cu el opțiunile de performanță sau durabilitate sau ce anume dorești.

Pasul 1 se adresează problemei tale prin care NU găsești unele setări de BIOS pe care alții le găsesc și le propun.

Oricum, ești încă, sper, în perioada de retur.

Edit:

Văd că prima captură este din interfața WD SSD dashboard.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Deci am:

Windows 10 Pro x64, versiunea 1709, OS Build 16299.371
Update la BIOS versiunea 3606 din 22.02.2018 pt ASUS B150M-Plus si versiunea 3610 din 14.04.2018 pt ASUS PRO GAMING.

Update de firmware la SSD facut imdiat dupa instalare in PC
Drivere instalate de pe pagina de suport al ASUS si facut toate optimizarile posibile gasite pe net. Facut OP la SSD, am lasat nealocat 20GB, am o mica crestere de viteza la scriere.  Produsele le-am achizitionat online, deci am la dispozitie cele 30 zile. 

O problema recenta si asemanatoare  tot cu SSD WD Green dar pe M.2, produsul a fost inlocuit....

https://www.mygarage.ro/reclamatii-clienti-pc-garage/403141-comanda-7786328-problema-cu-ssd-nou.html

Si totusi...vitezele sunt de tot rahatul. Nu-mi ramane decat sa apelez la garantie.

SSD Dashboard.jpg

SSD.jpg

Copy benchmark.jpg

Compresion benchmark.jpg

Vitezele sunt mai mici in benchmark deoarece ai sistemul instalat pe acel SSD. Daca poti, fa un test pe un SSD formatat, fara nimic pe el si vei vedea ca vitezele se apropie de ce scrie pe cutie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Problema este ca cei de la WD pt acest model de SSD au trecut doar viteza de citire, aia de scriere nu l-au mai trecut. Din ce am citit, vad ca nu sunt singurul cu problemele la viteza de scriere. Toti care au modelul meu au problema asta.

Acum m-am pus sa clonez SSD-ul apoi il formatez si incerc si varianta de test fara sistem de operare pe el. Daca nici asa nu se apropie de vieze de scriere pt SSD....urmeaza retur.

2879-800083.pdf

Deci cu SSD gol, tot asa merge. Ori este defect SSD-ul ori doar atata poate. Dar, sunt sigur ca doar atata poate Imagine publicată
Iata testele facute cu ATTO atat la SSD cat si la HDD. HDD scrie mai bine decat SSD....

SSD Dash.jpg

Atto SSD.jpg

Atto HDD.jpg

Dupa ce am reclonat SSD-ul de pe HDD am avut parte de surpriza.....

Nu stiu care a fost cauza, dar parca este in plaja normala pt un SSD ;)

ATTO SSD 2.jpg

Crystal.jpg

AS-SSD.jpg

Eu tot cred că ceva nu e în regulă în sensul că SSD-ul nu e bun. Mare grijă și returnează-l dacă nu are viteze de SSD.

Atunci treaba nu e roz. Si eu care credeam ca produsele WD sunt bune.

Din pacate dupa un test azi dimineata de verificare....nu mai am vitezele de aseara, am ramas cu vitezele mici, adica scriere intre 75-95 MB/s. La citire 542 MB/s. Am luat legatura cu Altex, si am hotarat sa returnez cele 2 buc SSD si sa-mi iau alt model de SSD. Voi opta pt Kingston UV400, la care trebuie sa platesc in plus 10 lei/buc, adica 20 lei. As fi luat Intel 545s de 120 GB dar trebuie sa dau in plus 70 lei/buc, adica 140 lei. Vedem pana la urma ce voi face, dar sigur voi lua una din cele enumerate mai sus.

Am primit email de la Altex, cererea de retur a fost aprobat, trebuie sa scot SSD-urile din PC si sa le pun in cutiuta lor, :) deoarece vine curierul maine dupa ele.

Deci, evitati SSD WD New Green de 120GB ;)

Ideea de SSD cu tehnologie Green e greșită. HDD-urile Green de la WD sunt lente, consumă mai puțin curent, nu sunt potrivite pentru OS sau pentru viteze mari de transfer. Și-au stricat singuri produsele făcând un SSD Green. Ori e SSD, ori nu e. Nu merge să fie Green.

A fost ieri curierul, le-a ridicat. Mâine sun la Altex să vedem...cum procedam mai departe...
Probabil voi merge pe Kingston UV400 care este în aceasi plajă de preț, dar cu referințe mult mai bune pe net.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Eu am Samsung și ceva NoName (posibil Patriot).

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Sa inteleg ca nu e o optiune buna WD-ul. Ce recomanzi Feri in aceeasi gama de pret? Vreau sa iau un SSD si sa il folosesc ca stocare externa.

Eu am returnat cele 2 wd-uri și am cerut Kingston UV400 în locul lor. Costă 175 lei la Altex.
SSD-uri bune sunt Samsung și Intel.
La Altex dacă nu mă înșel au Intel 545s de 120 GB la 219 lei sau 239 lei...
Nu mai țin bine minte prețul.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Multam de recomandare! Am sa dau un ochi pe acolo atunci.

Nu sunt expert, dar toată lumea zice ca Samsung, apoi Intel. După ăștia doi urmează restul. Eu am nevoie pt sistemul de operare și câteva programe. De acea merg pe un ssd de 120 GB, iar ca preț....trebuie să mă încadrez într-un buget restrâns.

In sfarsit, maine trebuie sa ajunga SSD-urile schimbate. Am mers pe Kingston UV400 si mai trebuie sa platesc in plus 7.1 Lei per bucata. Total de plata 14.2 Lei. Sunt convins ca astea vor merge mai bine decat WD New Green.

Daca nu era sarbatoare ajungeau astazi, pt ca de la Bucuresti au plecat luni seara conform tracking.

Am luat si eu una bucata Kingston ca al tau Feri. Sper sa merite de acum.

După review-uri pe YouTube și opinii de pe site-uri autohtone la acest model de SSD, nu ar trebui să fie problemele pe care le-am întimpinat cu WD New Green ;)

În sfârșit ;)
Acum am primit SSD-urile. Unul din ele deja e la instalare Windows 20180502_181208.jpeg20180502_181451.jpeg20180502_182734.jpeg20180502_182903.jpeg

Altă viață...
Amu Windows își face update la primăvară :)

tapatalk_1525286216550.jpegtapatalk_1525286222506.jpeg

Azi vine si la mine. Revin cu teste.