Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Mi-am cumparat cateva tag-uri NFC cu gandul sa fiu mai rapid cand sunt pe graba.

Ideea e ca nu am stiu ca am nevoie de ROOT pentru ceea ce aveam eu nevoie. Practic voiam sa mi se activeze automat Datele Mobile si GPS-ul + cateva aplicatii prin NFC. Root-ul nu este o optiune pentru mine si vreau sa stiu daca se pot folosi aplicatii precum Tasker sau Automate pentru ce am eu nevoie.

De verificat!

Răspuns final. Nu este nevoie de root.

Răspuns final 2... O să testez date mobile.

Film

Da, stiu ca nu este nevoie de root pentru anumite functii, dar eu am nevoie preponderent de activarea Datelor Moblie si a GPS-ului. Acestea 2 necesita root access. Am reusit doar sa lansez aplicatiile de care aveam nevoie.

Edited by FunkBlack

Să-ți spun eu despre root.

La început de februarie am trimis în service eMag (Depanero) telefon rootat.

LG G3.

Defectele nu au avut legătură cu root... S-a încercat repararea. S-a restituit suma de bani achitată în urmă cu 2 ani.

S-a cumpărat telefon nou.

Deci root propriuzis nu e motiv de anulare garanție.

De ce nu am root la noul telefon?

Aplicația de plată BTPay... Este singurul motiv pentru care nu îmi fac root la telefon.

Tu ce rețineri ai?

Back on topic.

Aseară am testat 3 programe care oferă acces la Secure settings și implicit la activare date mobile.

Procedurile sunt laborioase, necesită access PC și ADB.

Rezultatul: BTPay a detectat ceva modificări și nu a mai funcționat deci...

Factory reset la telefon.

Fără BTPay viața e pustiu.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

@DTTR Depinde, eu la service-ul oficial LG, nu Depanero, am avut garantia anulata pe motiv de root, desi defectul era clar hardware. Asa ca nu m-as baza prea mult pe faptul ca nu ti se anuleaza garantia, daca ai root.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Și al meu G3 a avut root, dar când l-am trimis la service, i-am șters root. A trecut fără probleme.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Înainte să-l trimit mi-am scos TOT CE AM GĂSIT în legislația europeană în ceea ce privește garanția telefoanelor mobile, prevederi transpuse și în legislația romanescă.
Eu n-am putut să anulez root deoarece defectul era la mufa de încărcare/date.
Surpriza a fost când am scos factura și am văzut că e pe PJ... Am decis să trimit oricum.
După cum zic americanii "mileage might vary".
Oricum nu știm ce telefon are colegul.
Apoi, multe din lucrurile pe care le făceam cu Tasker și root le am acum în sistemul de operare (chestii legate de geolocație, ore ale zilei și profile legate de apeluri).
Cert este că Tasker consuma mult în ceea ce privește bateria. Aveam bateria consumată la orele 15...

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk