Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Azi m-am tot jucat cu telefonul sotiei, ca sa i-l setez, ca ea e atehnica. Chiar m-a impresionat jucaria. M-am plictisit de cate update-uri i-am facut, cred ca vreo 5 in total, pana am ajuns la Android Oreo si update-ul de securitate din februarie. Telefonul arata bine, e subtire si foarte usor. Soft-ul se misca impecabil si n-are bloatware de la Xiaomi, in afara de aplicatia de feedback si telecomanda, dar telecomanda e utila, avand in vedere ca nu e prin wi-fi, ci prin port infrarosu. Isi merita pretul pe deplin, dar are si minusuri. Daca nu puteti trece peste minusuri, probabil exista variante mai bune la un pret ceva mai mare.

Minusurile pe care le-am descoperit pana acum sau despre care citisem:

- marginile de sus si jos ale ecranului destul de late, cam ca cele de la HTC-urile mai vechi

- camera n-are OIS si cred ca nici EIS; pozele sunt decente in lumina buna, dar in low-light sunt dezastruoase; mi se pare ca focalizeaza destul de greu

- n-are fast charging si incarcarea ar dura 2 ore jumatate, momentan nu l-am incarcat; bateria pare ca se tine bine la cat am umblat pe el, dar e prea devreme sa ma pronunt.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Cred ca lipsa stabilizarii optice este cel mai mare neajuns ;)

Restul se poate trece cu vederea. Incarcarea, oricum peste noapte...deci nu ma deranjeaza cele 2.5 ore. Nici la S7 Edge nu folosesc incarcarea rapida.

Daca esti pasionat de camera, sigur nu e telefonul ideal, dar in rest e brici. Numai cand ma gandesc la faptul ca eu pe S8+ am Nougat cu update de securitate din decembrie si chinezaria are Android Oreo pur cu update de securitate din februarie ma apuca nervii :) Cred ca din punctul asta de vedere ideal ar fi un Nokia 7 Plus cu Android One si camera destul de competenta, dar pretul e 400 de euro, nu 200.

Și la mine era pe listă. Dar l-a descalificat lipsa wireless chargingului.
Am optat pentru Moto.
Deocamdată e în cutie, se aclimatizează.
Dacă nu-mi place... Îl trimit inapoi și sigur iau A1.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

@DTTR Moto ce Android ruleaza? Ca parca are ceva vechime. Suport software putin spre deloc de acum incolo cred.

Nu știu. E în cutie... Se aclimatizează.

Și e în model lansat în septembrie 2017...

Posibil 7 probabil 8...

Sigur 8.1 după Root.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Nu am primit încă update-ul pentru Februarie. Înteresant este și faptul că am Google Play Services rămas doar la versiunea 11.8.... din 20 ianuarie, instalat pe Google Play. În alte părți am văzut versiuni de 12....updatate în 5 Martie. La mine nu s-a actualizat. Am înțeles că este o legătură între serviciile Google și acest update de securitate. Ce pot să fac? Dețin tot un Xiaomi Mi A1. Am dat și factory reset, încă de 2 ori! Înainte de a da a doua oară factory reset, am actualizat Google Play Services la 12.2.17 (943) , manual, prin APK Mirror, dar tot nu am primit update-ul. Telefonul este luat de la e-Mag.  Mulțumesc!

Edited by Amalia Igna

#amalia, nu conteaza ca nu are update de februarie, urmeaza cel de Martie , probabil ai trecut de perioada cand era disponibil OTA, nu te stresa pentru atata :)

Pui google cam , e imposibil sa nu vezi apoi diferenta ! pozele  in mod portret ies de vis ! Nu-i greu !

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585

PS, Android One si cu Mi A1 un real succes pentru Xiaomi, unde pui ca telefonul are LTE si banda 20 in 800 Mhz folosita la tara si nu numai ...

Va mai zic alta data de alte 2 modele de Gcam modate de alti meseriasi , dar mai aveti putin timp ...

Adica cea de aici, ( v6, el vine cu 1.2in tool)  :

https://www.celsoazevedo.com/files,android/google-camera/#apk144

este un update pentru cea din tool ,

si alta in paralel  modata de scrubber :

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/scrubber_GCam_5.1.018_25.apk

Succesuri

Edited by reflavius