Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Piata tabletelor cu Android e moarta si ingropata. Tot caut de cateva zile o tableta cu 4G la un pret mediu si nu gasesc nimic care sa fie acceptabil ca raport calitate/pret. De cand nu s-au mai lansat tablete, ca vad ca tablete cu Nougat nu exista, pana si cele cu Marshmallow sunt rare. Cum ar fi sa-mi iau tableta cu KitKat sau Lollipop in 2018?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Ce înseamnă preț acceptabil? 4G la oricare tabletă ridică mult prețul. O soluție mai bună e router mobil 4G + tabletă WiFi. Cu router-ul mobil dai acces la mai multe dispozitive. Eu așa fac.

Pret acceptabil = 1500 de lei. Dar n-am cum sa dau 1500 de lei pe o tableta cu Lollipop sau o tableta Samsung scumpa de mori cu 1,5 GB RAM.

P. S. Asta am cumparat in 2015 si am fost pe deplin multumit, dar Lenovo e pilaf la capitolul software, nu vezi update-uri de la ei.

748259b654f7323de3a9f5c035e79d50.jpg

@Vitamina Nu stiam ca au ajuns la Tab 4. Din ce vad pe gsmarena e ok, cu Android 7.0 si baterie grasana. Ar fi ok, chiar daca nu primeste update-uri. Ma uit pe la magazinele romanesti sa vedem la ce preturi se invarte.

@Vitamina Am gasit la noi, de la fratii maghiari. Problema e ca e doar varianta cu wi-fi. Exista si varianta cu 4G?

https://edigital.ro/tablete-wifi/tableta-lenovo-tab4-plus-10-fhd-za2m0080bg-3gb16gb-wi-fi-black-android-p511052

P. S. Am gasit pe Amazon Italia, varianta cu 4 GB RAM/64 GB ROM la 330 de euro.

@Vitamina Am luat de pe amazon.it varianta de 10 inch 4 GB/64 GB, WI-FI + LTE, procesor Snap 625. Pret 320 euro + 10 euro transportul. Mai avantajos ca pe edigital. Mersi de sugestie.

@Vitamina Mi-a sosit tableta de pe Amazon. N-ai exagerat cand ai spus ca e bijuterie. Arata genial si se misca bine. Pacat ca suportul software e la fel de slab cum il stiam. Are Android 7.1.1 si  ultimul update de securitate e din luna august. Sper totusi sa primeasca Oreo, chiar daca in 2019 :))

La mine, update-ul de securitate este 1 Decembrie. Și-a făcut la update-uri de am crezut că e defecta. Update, restart, găsea altul...tot așa de câteva ori. :)) Am luat folie de sticla pentru fata+spate și husa de silicon și husa flip, in halul asta am grija de ea.

P.s. Unii au primit patch Ianuarie 2018.

P.p.s Da o căutare de update de soft. Am primit și eu acum Ianuarie 2018 la o căutare de curiozitate.

Edited by Vitamina

Eu am luat si o husa flip cand am comanda tableta, iar folie de sticla am comandat de pe aliexpress. O sa verific diseara cand ajung acasa, daca a mai sosit vreun update. Si pe mine ma enerveaza ca la Lenovo treci prin fiecare update minor pana ajungi la ultimul, in loc sa il instalezi direct pe ultimul disponibil. Ceva zvonuri despre Oreo oficial?

Oficial nu o să zică Lenovo nimic. Pe partea de comunicare sunt pământ de flori tipii. Dar fiind o tableta catalogata de ei că fiind "business", o să primească update. Oricum, cu sau fara android 8, tableta se mișcă excelent. Am un SOT de zile mari. :D

Dar ați riscat puțin cumpărând-o de pe afară. Eu recomandam Mediapad M3, dar nu se prea mai găsește, iar varianta 4G e și mai rară. Eu am Mediapad M3 WiFi. Mediapad M3 e la nivel cu Tab 4 Plus de la Lenovo. Și Mediapad-ul stă bine cu bateria, are Nougat oficial, update de securitate din noiembrie 2017. Nici Huawei nu stă prea strălucit la update-uri, dar modelul meu a primit relativ repede update-urile.

Să te bucuri cât mai mult de Tab 4 Plus :) Am auzit lucruri bune despre ea.

Pe langa iPad, de la  Mediapad M3 si T3 vin. Am un gust atat de amar incat nu mai vreau sa aud de Huawei o perioada de timp. La lenovo am garantie internationala si am verificat treaba asta sunand la ei.

@Mihai Mi s-a parut o afacere mai buna Tab 4 Plus. Ecran de 10 inch, 4GB RAM/64 GB ROM si cateva sute de mAh in plus la baterie. Plus ca stiam de la fosta tableta Lenovo ca autonomia e foarta buna.

@Vitamina ce nu ți-a plăcut la M3? Eu nu i-am găsit cusur, sincer vorbesc. Chiar și cu MarshMallow funcționa bine. Despre T3 nu pot să spun nimic.

Era puturoasa. Nu în sensul de lag. Dura mult sa încarce aplicațiile si jocurile. A fost un mix de nemulțumiri, ecran, viteza in browsing, unele jocuri nu apăreau în market pentru că erau incompatibile cu tableta dar erau compatibile cu Samsung J5. Memoria de 16 GB care în realitate era mult mai mică. 

16 GB e extrem de putina memorie in zilele noastre, presupunand ca o folosesti pentru jocuri. Eu, cu 4 jocuri si cateva aplicatii gen Facebook, Reddit, Tapatalk, deja nu mai aveam loc pe Yoga Tablet 2