Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Si eu sunt intr-o dilema asemanatoare cu cea din primul topic. Sper sa vedem mai multe review-uri adevarate despre Mate 10 Pro, deocamdata fiind practic nelansat. Si mai sper sa il vedem in Romania mai repede, la fel ca si pe LG V30.

Dupa ce am vazut Note 8 (care arata ca o bijuterie) m-am speriat de cat de mare poate fi (vin de pe Htc One M7 :))  ) si am zis ca in niciun caz nu voi urca atat de sus cu marimea. La fel si Pixel 2 XL, putintel cam mare si cu margini discutabil ca estetica. Dupa zeci de review-uri am ramas impresonat de LG V30 si incerc sa imi tin rabdarea sub control. Totusi, V30 are un mare minus - calitatea camerei este sub Pixel 2, poate si sub alte modele noi. Un exemplu de comparatie cu Pixel 2 aici .

1. In comparatia normala, castiga Pixel 2, asa cum era de asteptat - vezi aici

2. Daaaar, daca se porteaza aplicatia Google Camera de pe Pixel 2 (via XDA) si se pune V30, rezultatele sunt absolut identice !!!!

Cam asta e motivul pentru care ma face sa astept lansarea V30 (sper sa nu ma prinda revelionul) pentru ca estetic imi place mai mult ca Mate10, e mai mic decat Note8, Pixel 2XL, S8+ , functiile audio sunt la inaltime (e drept, nu are difuzoare stereo),  inregistrarea audio este excelenta in conditii de galagie maxima (un concert spre ex., nu mai am link-ul), rezistenta la cazaturi pare ceva mai buna ca Samsung (S8 mi s- a parut cel mai fragil telefon ever),  posibilitate de inregistrare video in format LOG, un fel de RAW pentru fotografie, si cel mai important, exact argumentul din testul prezentat, camera la egalitate cu PIxel 2, daca se foloseste Google Camera de pe XDA (nu e nevoie de root). Review-urile recente de pe forumurile de afara nu mia raporteaza probleme de ecran. Insa pe Pixel 2 vad ca se tot inmultesc problemele, de la ecran la partea audio. 

Marele minus al lui V30 este...inexistenta :) , cel putin pe cai oficiale cu garantie LG valabila si in Romania. Mai repede procurai o pereche de blugi pe vremea lui Ceasca. In Elvetia se vehiculeaza finalul lui noiembrie, in Germania cam la fel (in doua saptamani la Media Markt), in Italia nicio veste. Voi vedea si Mate 10 PRO daca apare in showrrom-ul lor de pe Magheru, apoi ma decid... 

Din aproximativ motive asemănătoare eu nu am mai avut răbdare să aștept, plus că de vreo 5 ani sunt utilizator de Note.
Și așa cum am relatat mai sus, la 3 330 lei cât am platit in final pe Note 8 mi s-a părut că merită pe deplin la acest moment.
Deocamdată nu am avut timpul/posibilitatea să testez în amănunt camera foto, dar consider că între cele 3-4 modele diferențele sunt minimale, ca și inexistente.
Apropo, o merge aplicația Google Camera și pe Note 8 , că aș testa-o și eu?

Trimis de pe Galaxy Note 8 folosind Tapatalk

Numai ca in Europa noi primim varianta cu Exynos. Presupun ca si Note-ul lui Greuceanu e tot cu Exynos, ca S8 Plus-ul meu.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

On 25.10.2017 at 12:18, Greuceanu said:

Dilema mea provine și din faptul că de exemplu un format ca al lui V30 mi se potrivește mai bine în mână decât la un Note8 care mi se pare o idee cam lung pentru utilizare optimă. Plus că nu sunt un mare fan al formatelor 18,5:9.

Și chiar și designul mi se pare puțin mai frumos, vai ce am spus. emoji16.png

Dar ce mă agață de Note 8 e camera cu zoom și stabilizare pe zoom, care mie îmi folosește mult mai mult decât fotografie wide de pe V30.

La Mate 10 Pro mă deranjează puțin rezoluția, în rest am prea puține date despre el spre lămurire.

as merge pe v30 daca iti place v30 si note 8 doar ma gandesc daca.. poate vreodata l ai scapa nasol ecranul pe note 8 e scump dc sa nu ai un super telefon de la lg care se misca ok face poze bunicele si mai ai ssi niste banuti dupa😉 parerea mea

Prea târziu colegu', am luat Note 8 de vreo 2 luni.
V30 nici măcar acum nu prea este disponibil oficial, iar acolo unde e listat are prețul de 4 200- 4 300 lei.
Cu greu poate fi o opțiune chiar și acum.

Trimis de pe Galaxy Note 8 folosind Tapatalk

V30 a fost si 5000 la emag :))) Mai ieftin este Dual Sim-ul, V30+ (H930DS), dar atentie mare caci se pare ca nu va avea suport pentru custom ROM, iar un telefon trecut de doi ani devine leguma fara custom ROM. Deocamdata doar varianta europeana de 64gb, H930, este oficial cu bootloader deblocat si parca inca una.

Legat de reparabilitate sunt vesti bune legate de LG, pt ca ecranul + spatele costa 28E, versus 300E la alte marci. 

Tot mai multe postari pe forumuri confirma  unele probleme legate de calitate in fotografierea pe modul Auto, insa hardware-ul pare sa fie foarte bun, devreme ce pe Google Camera pozele ies mult mai bine ca si culori, expunere si zgomot. Chiar si despre Oreo pe V30 se aud vesti bune legate de camera, dar Google Camera ramane de baza. Un topic mai activ cu multe fotografii ar fi aici.

Pe la jumatatea lui ianuarie il iau si eu, pana atunci banuind ca va aparea pe canal oficial si concurenta de pret va deveni mai acerba.