Clicky

Jump to content

Probleme router sau internet?

Recommended Posts

Salut, am un router TP-LINK TL-WR841N, reteaua nu trebuie configurata, intra automat,  pe laptop imi merge si prin cablu care vine din router si prin semnal wifi de la router. Problema este ca de pe telefon sau tableta nu se conecteaza la wifi, bag parola si apare ca se obtine adresa IP iar dupa ceva timp scrie ca adresa IP este imposibil de obtinut... Routerul este setat pe securitate WPA2-PSK pentru wifi, am mutat pe WPA-PSK si tot nu merge. L-am resetat de o gramada de ori... tot nu vrea sa meraga pe telefon si tableta, pe laptop merge. Acasa imi mergea pe orice dispozitiv fara probleme. Aici la ploiesti nu stiu de ce nu merge.... ma poate ajuta cineva?

• 1 month later...

Scriu aici că sa nu mai deschid alt topic. Am luat un router de black Friday de la eMag. L-am instalat, pe calculator (prin cablu) am viteza din poza 1, pe telefon prin wifi am viteza din poza 2. Pe YouTube merge bine wifiul dar nu înțeleg de ce atunci când downloadez aplicații din Google play se descarcă greu cu 2...3 MB/s. Mi se luau de obicei cu 15 20mb/s. Să fie ceva de la router? Trebuie reglata o viteza mai mare sau cum? Ma poate ajuta cineva?6aa0652fdda270b31c4f90e93a2dddae.jpg27f1ce9f2cbbfa4b0689ac459ef83179.jpg3147e54ea79e124ff3f1579d492606c7.jpg8495e43ba9660234d50bedb8568942c7.jpg

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Update: m-am conectat și cu alt telefon și s a downloadat instant aceeași aplicație care la mine de abia se descarcă. (Am mai incercat de câteva ori și face la fel) Din aplicație pe telefonul meu apare o chestie cu galben... Mă gândesc că este restricționat la viteza cumva... b2526355f143db3ad7f1d1765280c660.jpg

@soare Hai ca m-a mancat in fund sa pun softul de Romania pe S8+ si m-am lovit de aceeasi problema ca tine. Viteza execrabila in Google Play, in rest merge perfect. Teste cu Speedtest 100 MB download/upload, orice merge perfect in afara de Google Play. Ai reusit sa rezolvi problema?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Din păcate nu. Dar am zis că pe routerul dinainte se descarcă foarte repede de pe magazin play... acum chiar nu am nicio explicație... Sincer n-am mai incercat sa vad cum stă treaba cu descărcatul din magan play și de pe alt router.... Acum aștept deja de ceva timp să mi se descarce un joc...

Edit: eu am soft de UK de la 3 c16323b3782bebda3cd1c5e19a7b7dcd.jpg

Eu pe softul de UK de la 3 n-am avut probleme. Pe softul romanesc descarca precum un melc, maxim 2 Mbs.

P. S. O sa astept un update de soft sau o versiune noua de PlayStore. Orice solutie am incercat, n-a functionat

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Mie prin date mi se downloadează normal... Cu peste 10mb/s... Dar pe wifi e jale, wifi merge slab doar in google play, pe YouTube merge lejer să văd video 2k