Clicky

Jump to content

Tablete de 7", chiar foloseste cineva in mod intens?

Guest Deio

Recommended Posts

Stai ca nu inteleg ceva. Cum adica sacrifici ecranul si castigi alte 3-4 functii?

Adica daca-mi iau de 7" castig functii in plus? Pai hai sa vedem.

Nu poti duce la ureche o tableta de 7 pentru ca e prea mare, asa incat vei folosi o casca BT. Cu 10" poti face la fel, deci ai telefonie si pe 10.

Rezolutia pe 10 este de 1280/800 si nu e o problema sa pui un navigator. Asa incat ai navigatie si pe 10, daca are gps pe ea.

Ebook reader...hmmm, mie mi se pare ca aceasta functie e mai atractiva pe 10 decat pe 7...

De dat pe net, nu mai zic...tot 10 e mai atractiva.

Si ca sa sustin ce spun aici, de nervi ma si duc sa semnez contractul cu jigodiile alea de la VF sa le iau doua tablete de 10, ca sa am ce plati 2 ani.

Pai si nu-ti ia din parbriz ? De fapt mie imi place sa am navigatorul cat mai in fata mea in timp ce conduc, nu undeva in dreapta jos si poate de aici diferenta de cum le vedem in masina. Deci zici ca nu facem deal-ul ?

Ba facem. Doar o neclaritate am...cum de te-ai gandit sa-ti dau o tableta la jumatate de pret si nu...la dublul lui? :P

Si nu-ti ia din parbriz deloc. Poti s-o pui pe bord si sa iasa putin inspre parbriz, poti s-o pui sus de tot, sunt mai multe variante...

Si n-o pui mereu, doar la drumuri lungi, ca prin oras nu ai nevoie de ea...

Acum, serios vorbind, eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, doar mi-am spus parerea. 10 inch

Pt folosit în casa cel de 10'' este ok.

Dacă vrei totuși o portabilitate ușoară atunci parca cel de 7'' vine mai bine pe mâna.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Salutare tuturor, sunt în curs de achiziționare a unei tablete, dispun de 1500 de ron și mi-am îndreptat atenția spre Google Nexus 7, chiar dacă sunt utilizator iOS.

Vă gândiți probabil, de ce nu achiziționezi un iPad?

Păi nu vreau să cumpăr un iPhone cu dimensiuni mai mari.

Nu simt nevoia 3G-ului, oriunde sunt am Wi-Fi, deci nu este un impediment lipsa 3G-ului, așa că vreau să vă întreb o să mă acomodez cu sistemul de operare?

Cum sunt utilizator de iOS de mult timp, oare o să mă împac cu Android-ul?

Menționez că am văzut recenzia de pe mobilissimo a tabletei și-mi place foarte mult.

Tableta am s-o folosesc în principiu mai mult acasă.

Dacă aveți păreri/recomandări le aștept cu mare drag.

Edited by Tyler Durden

Daca te uiti putin pe forum, am multe tutoriale si articole scrise de mine, care prezinta avantaje/dezavantaje si diferente dintre platforme. Search...

Eu nu vad avantaje sau dezavantaje. Daca doresti sa schimbi "aerul", atunci welcome, ia Nexus 7. Quickmobile il are disponibil.

Eu zic sa mai astepti un pic pt ca se va lansa si modelul cu 3G.

PS.Pana la urma ajung la vorba lui @meserschmit....totusi este cam mic ecranul de 7".....

Am văzut diferența de platforme, dar cum nu am deținut un aparat cu Android, degeaba știu diferența dacă nu am deținut unul.

Păi nu e neaparat o schimbare de aer, dar la 1500 de ron nu văd o opțiune mai bună.

Pentru mine e suficient de 7 inch avand in vedere că am un telefon de 3,5 inch, o mi se pară mare diferența.

Altex o aduce pe canal oficial, dar inca este in tranzitie acest produs. Mai dureaza 2 saptamani pana devine disponibil. Poti astepta pana atunci sau sa il iei de la Quick, ei il au pe stoc. La un pret putin mai mare, pentru ca platesc si ei o groaza de taxe vamale/transport. Deh, haiducii de la vama.

• 3 weeks later...

Salutare tuturor!

Este primul meu post pe acest forum, astfel incat sper sa nu plictisesc si enervez. :D

Gasesc forumul si site.ul foarte utile, practice si pline de informatii, laudabil fiind si faptul ca e in romana. Felicitari adminilor!

Trecand la topic, mentionez ca sunt posesorul a doua tablete, una de 7 inch, iar alta de 10.1. Prima tableta a fost cea de 7, un Odys Loox, luata acum cateva luni de la Altex cu 450 lei. Despre aceasta nu pot spune decat ca a fost si este un companion de nadejde in lumea virtuala, avand o portabilitate crescuta, insa o trage in joc ecranul rezistiv, cu care nu m.am inteles prea bine, mai ales la tastatura virtuala, fiind crminal de greu sa tastezi in unele momente, intrucat apasarea trecea la alta litera/cifra.

Acum o folosesc pe post de e-book reader si sunt supermultumit de aceasta intrebuintare. Anterior am pus.o la treaba si in jocuri si le ducea ok, datorita procesorului tactat mai sus din fabrica, chiar dc e single core. Browsingul e ok pe aceasta tableta, ce nu are 3G, wi-fi.ul mergand in general foarte bine. Bateria insa e dezamagire pura, intrucat nu duce mai mult de 4 ore de browsing, cateva jocuri si ceva media (you tube), dar se spune si.n specificatii, deci nu.i nimic fals in specificatii tehnice.

Pt portabilitate e recomandata una de 7 inch, insa doar in utilizarea redusa, cel putin pt mine, intrucat adevarata valoare se vede la cea de 10 inch. Pt asta, mi.am luat un Galaxy Note 10.1 tot de la Altex var cu 3G si alta e mancarea de peste! Nu fac diferenta intre hardware, intrucat e injusta, fiind extremele, ci in utilizarea practica a acestui device, asa incat pt browsing, office, media etc. cea de 10 inch e superba! Detin si laptop si desktop, insa pt divertisment (excluzand jocurile AAA de pe PC si filmele pe LCD-ul de 32 inch Full Hd) nu as da aceasta tableta pt nimic, datorita usurintei in utilizare. Bateria tine mult mai mult decat un laptop, iar portabilitatea, crecuta si prin 3G de la Digi, il face, pt mine, device.ul mobil perfect!

Smartfone.urile nu le suport, datorita ecranului mic, chiar dc portabilitatea ar putea fi mai ridicata decat in cazul tabletelor.

Deci, un sfat in legatura cu topicul, ar fi ca tb sa te raportezi in primul rand la dorintele tale si abia apoi sa vezi ce utilitate practica vei da acestui device, fara a cumpara ceva doar de fite. Cel mai bine se vede intr.un magazin, unde ar tb sa testezi ambele variante de dimensiuni si sa te decizi ulterior.

Nexus.ul de 7 inch arata cool, insa nu as cumpara un device atat de puternic pe partea hard pt un display de 7 inch si fara 3G. No way! Pt 7 inch e suficienta si o tableta mai slaba dpdv hardware si, eventual, cu 3G, dc nu o folosesti numai acasa sau in locuri prevazute cu wi-fi.

Nu credeam ca asemenea device.uri mi se vor parea atat de utile (mai ales Note.ul 10.1) in domenii mult extinse, chiar profesionale (Spen.ul lui N8000 face toti banii!), insa, iata, ca viata iti rezerva si surprize placute.

O zi buna tuturor!

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Ecranul rezistiv iti mananca viata si mintea.

Pe care i-am vazut acum ca au, apasa cu tot felul de obiecte, chei, pixuri, etc.

Nu mi-as mai lua asa ceva never, pentru ca si eu m-am chinuit destul cu un samsung Omnia. Norocul a fost ca avea stilus.

Si la Odys Loox am stylus, insa parca e mai bine fara. Oricum, e o tableta super ok la pretul sau, cu atat mai mult acum cand am vazut ca are un pret in jur de 300 si ceva de lei. Ce poti sa.i ceri mai mult? Pt un copil (cum e fiica mea de 4 ani) e perfecta! Insa, dc vrei ceva serios, neaparat iti tb o tableta din gama superioara, ramanand sa te decizi asupra display.ului in fctie de preferinte.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2