Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Sper sa nu te vad pe aici plangandu-te... Flash-uiala placuta in continuare, dar cu moderatie, ca sa nu-ti numeri lacrimile de ciuda.

Eu ma gandesc ca, cu acele versiuni custom, telefonul nu merge de sapte ori mai bine.

De fapt, nu cred ca merge cu mult mai bine, probabil sunt cateva chestii in plus. 

• Replies 634
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Am dat peste un bookmark mai vechi cu Must have apps for the Galaxy Note 2 si am zis sa postez si aici. Eu si acum am mai descoperit cate ceva sa imi placa. Daca il stiati e ok, daca nu, e super.

Gata. M-am hotarat. Sunteti deja prea multi. O sa-mi iau la anul Note 3 cu Windows si atunci sa va vad

Si daca o mai gasesc, iti fac si eu cadou o folie pt note 2, folie pe care am avut-o inclusa la o husa. Treaba e ca nu stiu ce am facut cu ea, ca nu am mai vazut-o prin casa. Dar ia-ti tu note si o ga

Posted Images

Deci pe langa updatita lui Mihnea, mai avem o boala, customizita :D In cazul asta, cred ca ma retrag. Cu telefon la care e clar oprita dezvoltarea si o tableta uitata in Android 4.0,4, de Black Friday nu-mi iau nimic, la Lumia 1020 ii tot gasesc cusururi, Note 3 era sa-l scap pe jos incercand sa-l folosesc cu o mana (pacat ca n-am filmat faza cu fatuca de la magazin sarind sa-l prinda, eu reusisem sa-l prind de fir si ea s-a oprit cu mana in piciorul meu, aplecata. Noroc ca nevasta era langa mine si a vazut toata faza, nu doar finalul :)) ), nu mai am ce cauta pe forumul asta. Si m-au facut si administrator :D

Stai aici si du-ti crucea, cu telefon sau fara. Nu merge asa. :)
Si mai ai si S3-ul domnisoarei tale, mai poti butona la el.

Eventual, poti incerca si-un custom rom pe el si daca se strica, nu vreau sa ma gandesc pe unde o sa scoti camasa intre doamnele tale...

Ohhooo, deja am tot filmul in cap...rad singur in fata pc-ului.... :)

Revenind la KNOX. Din ce am citi aici si aici e prezentat (dpdvd al Zeului Marketing) ca o solutie de securitate pentru mediul enterprise. Acum, ca telul principal e sa ne taie macaroana si e doar impachetata ideea intr-un celofan frumos (ba poate prind si ceva enterpristi de clienti) ar putea fi o discutie, dar nu cred ca daca vine Samsung la ditamai corporatia si ii zice "Uite, cu KNOX ai siguranta ca nu-si instaleaza angajatul ce vrea pe el, nu-si poate face nici macar root si ai control total asupra soft-ului sau macar stii imediat si sigur daca s-a facut root sau s-au instalat ROM-uri custom" isi pot permite sa si-o ia peste nas "Pai tocmai au publicat pe XDA un workaround". S-ar putea ca Chainfire ala sa stie ce zice cand zice ca nu poate fi scos de tot.

Steff-ule, nu fluiera in biserica, ca mi-e ca se supara vreun inaripat desenat pe peretii aia si te trezesti cu ceva chip insane care-si da duhul.

Mane, eu stiu ce zic. Si chiar vorbeam serios. Nu fluier in biserica, caci nu merg pe acolo. :))

Am scris si in acel post ca nu (mai) pun pret pe garantie. Am mai scris ca daca e sa mi se intample, o iau ca un barbat si o sa imi asum riscul si fie o sa repar pe cheltuiala mea daca e, si daca mai merita, fie o sa iau altceva si pe asta o sa-l trantesc de pereti poate o sa apara vreun inaripat din maruntaiele imprastiate pe acolo, asta in timp ce "invoc" verbal toate acele personaje. :D

Revin, daca ar fi sa stau fara root, ar fi precum vorba aia: "Sa nu te bucuri de tot ce in societate e interzis e ca si cum ai sta paralizat la pat in paradis". ;) Adica sa am atatea posibilitati dar sa nu le folosesc de frica unei chestii care se poate intampla. Deci, nici macar nu stiu sigur daca se va intampla. :)

Eu o patisem ca lumea atunci cu bootloader-ul, nu ca la chestia cu IMEI-ul, care se poate rezolva daca nu ai backup prin re-flashuirea in Odin a ultimei versiuni, adica cea mai recenta flashuita si scoasa de Samsung (mai exact incepand cu DME6), caci pierderea IMEI-ului se facea daca flashuiai un rom nou si nu iti convenea si vroiai sa te intorci la ceva mai vechi. Daca ramaneai pe noul rom nu aveai treaba. Sa continuu, o patisem cu bootloader-ul si nici macar atunci nu am apelat la garantie, am incercat s-o rezolv personal, lucru care s-a intamplat de altfel.

Daca tu ai mod-ul de sunet in minte cand te gandesti la root, eu pot sa iti zic ca am mai multe :) , imi vin in cap acum: AdAway (si nu mai am treaba cu ad-urile), mod sunet ridicat, debloat, root explorer, curatare resturi de prin sistem cu diverse programe gen SD Maid sau Root Cleaner, editare feature.xml (din System/csc) pentru a debloca multe optiuni ascunse (gen disable phone number format), schimbare apk-uri din System/App cu unele modate, editare build.prop, modificare dpi la 260dpi care imi scoate in evidenta cu adevarat marimea ecranului lui Note 2, Xposed (sa mentin la 320dpi aplicatiile Samsung pe care le mai folosesc, caci asa sunt scrise, pentru 320dpi) Titanium Backup, flash diverse modem-uri/kernel-uri, pe scurt: posibilitatea de a "detine"(own) cu adevarat acest device si de a-i dezlantui potentialul. Degeaba am o bestie, daca nu ma bucur pe deplin de ea. 

Nu stiu, asa sunt eu, poate iti amintesti cum faceam si cu Omnia. In care mi-am bagat si mainile pentru a-i schimba fie carcasa, fie touch-ul. In asta nu am umblat pana acum, dar nu de frica garantiei, ci doar ca am preferat sa il stiu neatins, dar maine ar trebui sa-mi vina prin TNT capacul spate si partea din spate a telefonului, care include si rama metalica, caci rama mi se lovise in unele locuri, desi am avut grija de el sa nu il scap ca de un bibelou. Asa ca voi trece la treaba. :))

Dupa toate astea, consideri ca ma gandesc la garantie? :D Si nu vreau sa crezi ca sunt plin de bani si poate imi permit si de aia ma port asa, din contra, am strans ceva din partile dorsale cand mi l-am luat... dar fuck it, vorba baietilor de prin State: I'm going all out! ;)

Revenind la Knox, din ce am citit eu prin mai multe parti, nu cred ca se poate face ceva cu acel flag. Chiar si Chainfire zicea asta.

Aaa... apropo, azi mi-am pus spre testare 4.4 pe telefon. Interesant, as putea zice. ;) Cui ii mai trebuie Nexus 5? :))

Edited by steff195

Ce ai testat tu era un built din sursele CyanogenMod. Am văzut că uneori nu se actualizează site-ul CM, oricum eu nu iau niciodată de acolo. Sunt destule tutoriale pe Xda despre cum sa îți faci un Custom ROM din surse. Îți trebuie răbdare multă, timp liber și o minte deschisă :)

Trimis de pe Nexus 4

eu pana la urma o sa merg pe mana lui cyanogenmod pana o sa apara ceva stabil din toate punctele de vedere cu noile functii de la note3. Chiar daca nu o sa mai am chiar toate functiile de la S pen cu cateva aplicatii de genul asta Papyrus ; Handrite Notes pen Aeon Time poate nu le duc lipsa asa tare . Dar oricum un lucru e clar , update-ul ala nu-l fac ... :))) :D iar Samsung vad ca o ia pe aratura rau de tot , cu toate protiile astea, ma lasa chiar rece s poate chiar dezamagi dar  de aceea e bine sa existe concurenta sa avem de unde alege :P si cred ca urmatorul telefonu cu siguranta nu o sa mai fie Samsung ... acum sa vedem ce o fi

Daca tu ai mod-ul de sunet in minte cand te gandesti la root, eu pot sa iti zic ca am mai multe :) , imi vin in cap acum: AdAway (si nu mai am treaba cu ad-urile), mod sunet ridicat, debloat, root explorer, curatare resturi de prin sistem cu diverse programe gen SD Maid sau Root Cleaner, editare feature.xml (din System/csc) pentru a debloca multe optiuni ascunse (gen disable phone number format), schimbare apk-uri din System/App cu unele modate, editare build.prop, modificare dpi la 260dpi care imi scoate in evidenta cu adevarat marimea ecranului lui Note 2, Xposed (sa mentin la 320dpi aplicatiile Samsung pe care le mai folosesc, caci asa sunt scrise, pentru 320dpi) Titanium Backup, flash diverse modem-uri/kernel-uri, pe scurt: posibilitatea de a "detine"(own) cu adevarat acest device si de a-i dezlantui potentialul. Degeaba am o bestie, daca nu ma bucur pe deplin de ea. 

Aaa... apropo, azi mi-am pus spre testare 4.4 pe telefon. Interesant, as putea zice. ;) Cui ii mai trebuie Nexus 5? :))

Cand ai timp, poti dezvolta putin faza cu dpi-ul?

Eventual si celelalte chestii despre care vorbeai.

Si da, stiu exact ce faceai cu Omnia ala, cred ca te injura fiecare jonctiune din fiecare tranzistor din chipurile alea. :P

Si 4.4 are modificari si schimbari importante? Presupun ca nu mai aveai nimic legat de stylus, nu?

Pana una alta...eu mi-am instalat acum [4.3][MK4]DN3(Ditto Note 3) ROM from Electron Team(E-team),vad ca este foarte laudat si are cam tot ce trebuie. Sa vedem in zilele urmatoare cum se misca

Pai nu ai mai pus Omega, ca am vazut ca au scos rom tot pe MK4? Stiu ca erai fan Omega... :P

Acum serios, intr-adevar ala e un rom bun, are multe de la Note 3. N-are parca insa widgetul Accuweather, cel nou, dar e disponibil pentru instalat pe xda, separat.

Totusi, eu astept altceva. Pe langa ce are DN3, as vrea si altceva, caci eu sunt obisnuit cu unele customizari care imi lipsesc pe aceste 4.3-uri, dar deja se lucreaza/testeaza la ce astept eu. ;) De aceea nici n-am flashuit noul bootloader, caci n-as fi vrut sa nu ma mai pot intoarce la rom-ul actual si sa fiu nevoit sa raman pe vreun 4.3, care cum ziceam, inca n-are tot ce vreau eu.

Edited by steff195