Clicky

Jump to content

Recommended Posts

• Replies 634
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Am dat peste un bookmark mai vechi cu Must have apps for the Galaxy Note 2 si am zis sa postez si aici. Eu si acum am mai descoperit cate ceva sa imi placa. Daca il stiati e ok, daca nu, e super.

Gata. M-am hotarat. Sunteti deja prea multi. O sa-mi iau la anul Note 3 cu Windows si atunci sa va vad

Si daca o mai gasesc, iti fac si eu cadou o folie pt note 2, folie pe care am avut-o inclusa la o husa. Treaba e ca nu stiu ce am facut cu ea, ca nu am mai vazut-o prin casa. Dar ia-ti tu note si o ga

Posted Images

Stiu, doar de apk e nevoie, dar are acces ES-ul la fisierele de sistem daca n-ai root? Asta e intrebarea :D

Da, se pare ca are, daca setezi sa-ti arate si fisierele ascunse.

Edited by Sp1tfire

Bune seara si bine v-am gasit!

ES este managerul meu de fisiere preferat. Chiar daca nu ai root pe telefon el poate intra in root insa nu poate face modificari. Poti totusi sa copii aplicatii din sistem.

Edited by Mihai

revin cu explicatii privind folosirea DropSync si am un singur cuvant pentru ea    PERFECTA

face exact ce zice fara nici un fel de problema , fara nici un lag , are mod de a inregistra modificarile efctuate cat timp esti offline si in momentul cand da de net imediat face modificarile de rigoare

exceptand iconita din bara de sus(in cazul ca folosesti monitorizarea fisierelor cand esti offline) nici nu il simti ca e in telefon

dupa setarile initiale privind sincronizarea nu mai ai treaba cu el , iar pe partea de setari este , din nou , perfect.

recomand cu cea mai mare incredere folosirea ei pentru cei ce au nevoie de sync cu dropbox-ul. 

eu folosesc aceasta aplicatie in special pe partea de office dar si pentru sincronizarea altor foldere pe contul de dropbox

functioneaza in ambele sensuri deci chiar daca fac modificari pe desktop le am automat sincronizate si pe telefon

in felul asta am reusit sa gasesc inlocuitor( cu mult mai bun) pentru aplicatia Pages si salvarea pe iCloud a documentelor  din iPhone.

mi-am adus aminte de o aplicatie ce o folosisem cu un an , doi , in urma pe un S2 parca

puteam vedea display-ul telefonului pe desktop si puteam sa umblu in telefon sa fac orice fara sa ating telefonul si chiar sa inregistrez (live) ce faceam.

am cautat dar nu reusesc sa gasesc decat aplicatii gen remote desktop.adica sa intru de pe telefon sa vad desktop-ul dar nu si invers

stie cineva vreo aplicatie de genul asta? poate fi si cu bani nu e problema

Da, nu este aceasta, dar e destul de misto si ea.

Din pacate, vad ca trebuie sa te loghezi la fiecare utilizare a ei. Nu stie sa faca pairing si sa tina minte setarile conexiunii cu telefonul.

Sau poate nu am vazut eu.

revin tot eu cu raspunsul privind aplicatia pentru mirror

singura varinta care am gasit-o pana acum e prin instalarea a 3 programe 

-java sdk

-sdk manager pt android(acelsi program care se foloseste si pentru crearea aplicatiilor pt android sau emularea android-ului pe un desktop/laptop

-si androidscreencast sau droid@screen

la droid@screen vezi exact display-ul telefonului dar nu poti interactiona cu el.poti inregistra sau face poze in eventualitatea unui tutorial(sau altceva de genu asta) dar toate comenzile le dai de pe telefon

la androidscreencast , daca ai root , poti interactiona cu telefonul direct de pe desktop(fara root e la fel ca droid@screen)

am incercat sa le instalez sa vad exact daca functioneaza dar am o problema cu sdk manager-ul , nu vrea sa se instaleze si nu imi vede java sdk cu toate ca e instalat.

mai sap si mai incerc iar in cazul unui rezultat pozitiv revin cu detalii 

ce-mi mai place sa ma complic cateodata :(

am gasit variante mai bune si mai usoare(fata de cea de sus)

1. din Google play descarcati https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mymobiler.android
apoi aveti link in descriere pentru a ajunge pe pagina dezvoltatorului de unde descarcati varianta pentru PC
descrierea este la obiect asa ca nu vad motivul sa mai explic si eu cum se foloseste aplicatia
se poate conecta direct prin cablul usb sau wifi , are incluse functiile de inregistrare si screen capture "live"

Observatii : in cazul in care nu merge sa descarcati varianta pc de pe site ma anuntati si o "ridic" eu , mie mi-au trebuit vreo 10 incercari pana a reusit sa o descarce(varianta .exe cea .zip nu am reusit)
o mica problema - pentru anumite functii in meniu trebuie sa folositi tastele f1 - f8(e scris in program ce face fiecare) insa la mine in momentul cand apas tastele f imi ia si comanda de la Fn(sper ca intelegeti la ce ma refer)
am sa incerc sa dezactive functiile Fn in momentul folosirii dar e putin peste mana si oricum la F1 tot o sa apara Help-ul din windows(F1 e folosit ca buton home) iar la Esc unde ar trebui sa va duca in pagina
principala o sa apara "metoda de introducere" pentru tastatura(cred ca e un mic bug dar nu deranjeaza dupa ce te obisnuiesti)

in rest functioneaza bine cu toate ca ar trebui un frame rate mai mare(agata putin)

L.E  detalii filmare "live"  :    rezolutie 360 x 640   1frames/second 

2.mai exista varianta cu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.awindinc.sphone2tv&hl=ro
aceeasi metoda ca la primul doar ca la aceasta aplicatie trebuie cumparata licenta 9,99 usd altfel din 5 in 5 minute o sa va apara avertizarea ca nu aveti licenta

functioneaza mai bine , un frame rate mai bun , folosire a "click dreapta" pe mouse pentru functia "back"

Dezavantaje : nu am reusit sa il fac sa mearga prin cablul usb ci doar prin wifi(mai studiez)
imaginea pe desktop e ciudata - fereastra programului e mai mare decat "display-ul"
NU are functie de inregistrare , deci va trebui un alt soft care faca captura de desktop

ScreenShot001.bmp

ScreenShot002.bmp

Edited by razvanrudy
  • 1 month later...

Vesti bune pentru posesorii de Note 2 si doritorii de Note 3. Nu lafel de norocos sunt eu iubitor de Galaxy-uri S :)).

"According to SamMobile’s famous insider, Samsung is planning to switch build quality for the next flagship device. He pointed out that the Galaxy Note III will not use the design guidelines of the Galaxy S4. Samsung expects to sell many Galaxy Note III devices...

Pai flagship-ul de la Samsung este, totusi, Note2. Cred ca esti de acord cu asta. 

Acum a aparut S4, dar o sa iasa Note3, care va fi peste S4, negresit.

Si da, este o veste buna, ca Note3 sa nu semene deloc cu S4, ca ar fi insemnat sa fie un fel de Note2 modificat.

Ori, daca ar fi fost asa, eu nu as mai fi fost motivat sa trec la Note3. Si chiar si daca va fi diferit, nu sunt convins ca voi trece la la urmatorul Note.

Dar nu se stie, ca daca iau foc pe un obiect, nu mai tin cont de nimic.