Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   26.07.2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Mihai

Sportivi români / Echipe românești

Recommended Posts

Nu avem atât de mulți și nu știu câți dintre voi sunt interesați de sport. Mie îmi place tenisul atât de mult încât mi-am cumpărat rachetă ca să joc cu prietenii. Am făcut volei în liceu și apoi în echipa facultății. Sporturile astea sunt pe sufletul meu mereu. Mă mai uit la handbal din când în când.

Azi a fost ziua Simonei (mă refer la meciul cu Elina Svitolina din sferturi la Roland Garros 2017). Nu cred că am văzut vreodată așa ceva în tenis și cu siguranță nu din partea ei. A avut 0-5 în primul set, pe care l-a pierdut cu 6-3 (cele 3 seturi le-a luat unul după altul). În al doilea set a avut din nou 1-5, dar a reușit să-l câștige la tiebreak cu 8-6. În al treilea a câștigat cu 6-0 spre deznădejdea Svitolinei). M-a deranjat mult că mulți experți în sport o vedeau învinsă din primul set. Dacă ții neapărat cu cineva trebuie să-i dai măcar șansa să arate ce poate.

Am făcut topicul ca să vorbim aici despre sport și români. Puteți folosi topicul pentru oricare eveniment sportiv. E mai ușor să urăști pe cineva dacă e în groapă decât să ții cu el/ea/echipa până la capăt.

Daaaaa, probabil meciul cel mai important din cariera ei de până acum.

Parerea mea e ca, Halep e in combinatie cu cativa pariori pe sume mari, altfel eu nu vad incostanta cu care joaca, accidentarile urmate de recuperarile ei in timp record.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Părerea mea e că te înșeli.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

N-ar fi exclus, pana si Juventus trantea meciuri pentru mafia pariurilor. Insa eu cred ca e doar lipsa de experienta in ceea ce priveste meciurile proaste, iar la accidentari si recuperari nu ma pricep.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

Sper să fi fost așa, dar eu tot cred că Ostapenko va fi o provocare. Aseară la Eurosport Mats Wilander spunea că la Simona se vede că vrea să câștige primul ei turneu Grand Slam. El mai spunea că Ostapenko e lipsită de griji pentru că ea va mai avea posibilitatea să ajungă în finale, find mai tânără. Mats a avut multe cuvinte de laudă pentru Simona, dar dar a avut și observații. Părerea mea este că finala va fi una foarte disputată, mai mult decât dacă era Venus în competiție. Vreau să o văd pe Ostapenko împotriva lui Venus când revine dacă mai revine.

A gresit mai putin. Un meci urat. Plin de greseli de ambele parti. Raman la parerea mea, finala s-a jucat acum doua zile.

Terminați cu hatereala lui Simona. Dacă nu aveți ceva bun de spus, mai bine nu spuneți nimic. Am aservit parte de așa ceva pe Facebook și sunt sătul.

Sent from my BTV-W09 using Tapatalk

Care hatereala? Daca pun la pariuri pe cine cred ca o sa castige, e hatereala? Simona era favorita la pariuri, avea cota 1,20, deci nu merita pus niciun ban pe ea pentru ca ar fi fost un castig de nimic chiar daca ar fi luat trofeul. Ostapenko avea cota de 3.80, outsider care iti multiplica banii de aproape 4 ori. E doar bun simt si logica, nicidecum hatereala.

Sensibilitatea românilor a ajuns la un punct critic. Noi nu avem nici un merit în rezultatele sportivilor (fie în sportul de echipă fie în cel individual). De aceea n-are rost să consumăm resurse în a "sprijini" pe unul sau pe altul.

E din categoria "sunt fan MetallicA, am toate albumele în mp3 date jos «după net>". Sau "eu țin cu FCSB pentru că Steaua a câștigat în 1986 ceva cupă".

Când vreunul dintre noi va fi investit și altceva înafară de semințe și bere în sport sau artă atunci am putea să intrăm în polemici.

Îmi aduc aminte iritarea unui confrate când am scris cu subiect și predicat că obținerea titlului (olimpic sau mondial nu rețin) la scrimă de către echipa națională s-a făcut printr-un balcanism... O săritură în aer și o lovitură șmecherească. Tipic balcanic. Repede s-a postat un link cu denumirea exactă a loviturii, un fel de țukahară a scrimei. Eu tot cred că a fost o golănie.

Despre Halep nu comentez pentru că nu cunosc.

Singurul sport despre care mă pronunț este cel al îngurgitării de bere.

Ce a făcut Spit este o analiză de oportunitate. Se pot face bani? Se pot!

PS. Aud că iară i-am bătut pe oponenții noștri la fotbal de s-au c*cat pe noi.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Da, știu ce s-a întâmplat la scrimă, dar interpretarea e doar a ta. Hatereala poate fi subtilă. Am înțeles ideea cu pariurile, era oarecum normal să alegi cota mai mare.

Da, dar argumentul implicării stă în picioare.

Eu unul n-am făcut niciodată nimic pentru sportul românesc pentru simplu motiv că nu mă interesează și nu mă reprezintă.

Sportul individual este exact ce zice... Individual. Nimeni, nație sau persoană, nu are merite în realizările unui sportiv individual.

Sportul de echipă, la nivel de echipe naționale, este în fapt politică. Antrenorul (primul ministru) își aduce jucătorii care au lobby mai puternic (pe listă). Poate, la fel ca în politică, există și aspecte financiare. Există interese de a promova jucători pentru a le crește cota în piața privată... Există interese de a nu aduce jucători care joacă bine pe plaiuri mai puțin cunoscute pentru simplul motiv că expunerea acestora nu aduce foloase.

Vedem scandalurile din fotbal. Posibil să existe același aspecte și în alte sporturi.

Noi ca și societate trebuie să punem la dispozitie infrastructură sportivă de la 0 la 99 ani. Dar nu o facem pentru că mănâncă bani.

Când va exista infrastructura și vom fi reprezentați la vârf în multe sporturi vom putea să ne mândrim.

Atunci ar trebui să nu ne mândrim cu nimic până nu dăm ceva sportivilor. Spune asta celor care se uită la fotbal sau fac abonament la Telekom ca să vadă meciurile. Sportul va fi folosit pe post de mârțoagă de marketing în continuare.

Spre deosebire de fotbal, in tenis nu se investesc bani publici. Tenisul este un sport foarte costisitor din punct de vedere material si nu numai. Halep a ajuns unde este pe meritul ei si pe banii parintilor. Eu nu ma mai uit la fotbal sau alte sporturi decat daca am pus pariuri pe respectivele evenimente. In rest, placerea de a viziona un eveniment sportiv romanesc a disparut pentru ca mai mult ne facem de rusine pe la orice campionate, din pricina subfinantarii. Tenisul nu-mi place, asa ca n-am nicio opinie despre Halep.

Bani publici investiți în fotbal? Serios? Nu există așa ceva. Eu mă uit la câteva sporturi care-mi plac și nu pariez sub nici o formă. Sporturile la care mă uit le mai și practic: tenis și volei, handbal nu.

@Mihai ai fost sarcastic? Mă refer la prima propoziție și atât.

http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-6/clubul-liberalilor-csm-oradea-a-devenit-o-jucarie-a-pnl-finantat-generos-de-la-bugetul-local-133426.html

fe6ec59d13139a275fdff37168bb3751.jpg

Da, bani publici. Multe echipe din campionat sunt subventionate si de primarii, unele chiar exclusiv, iar stadioanele sunt in administrarea primariilor.

Ați văzut sau ați auzit ce a pățit Bethanie Mattek-Sands în meciul cu Sorana Cârstea la Wimbledon? Bethanie s-a accidentat rău de tot la genunchi.

Mare grijă la video, nu e pentru cei slabi de inimă

https://twitter.com/ryvlin/status/882991507044749312

Sorana: "Mi s-a părut ca a durat enorm până a ajuns ajutorul medical. Bethanie Mattek Sands a stat pe gazon vreo 15 minute fără niciun fel de ajutor, ceea ce mi s-a părut mult prea mult!"

Pai da, grija organizatorilor a fost sa distribuie poze cu infractorul Nastase (Ilie, ca sa fie clar) celor de la paza.

Dacă suferea un atac de cord era deja de cealaltă parte. Este ciudat totuși, pentru ca în UK, legal trebuiau sa aibă First Aider cel puțin. Dacă la o asemenea prezenta nu trebuia sa fie prezent și un echipaj medical. Asa ca să nu ne mai plângem ca România, este o țară de lumea a treia.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk