Clicky

Jump to content
Mihai

Noul iPhone - zvonuri si discutii pana la lansare

Recommended Posts

(Cat de posibil este scenariul asta? Aveti in vedere ca e doar un scenariu, nu e nimic oficial.)

Am citit zilele trecute o stire pe TheVerge.com nascuta dintr-un podcast al lor. Link-ul este mai jos, la sursa. Ei spun pe scurt ca Apple ar putea aduce un iPhone cu ecran mai mare (deja 4.3 inci nu mai este asa de mult), pastrand in acelasi timp "Retina Display" (adica un ecran cu cel putin 300 ppi - pixeli pe inci). Este doar o idee, nu inseamna ca Apple ar putea sa o adopte.

SURSA: TheVerge

Ma gandesc si eu la un ecran de 4,0 inch, dar mai mult nu, chiar nu cred ca or sa treaca la o diagonala prea mare, in schimb ar trebui sa schimbe ceva, ei merg pe diagonala asta de 5 generatii, chiar daca au schimbat rezolutia, ma gandesc ca a venit timpul schimbarii si in ceea ce priveste diagonala.

Da, articolul analizeaza situatia in care urmatorul iPhone ar putea sa aiba 4 inci. Articolul spune ca nu ar fi deloc dificil ca dezvoltatorii sa adapteze aplicatiile pentru aspectul de 9/5. Asta ar produce o fragmentare si mai mare (acum cu noul iPad).

Eu cred ca Noul iPhone sau cum il vor numi ei, va fi exact la fel ca iPhone 4 si iPhone 4S. Probabil vor mai adauga 1 - 2 megapixeli la camera, poate un procesor quad-core, vor sustine ca e de 5.000.000. de ori mai rapid ca iPhone 4S si gata reteta succesului. Lumea se va buluci sa-l cumpere :wacko:

Cred ca vor rămâne la 3,5inch și vor repeta istoria... 3G - 3GS, 4 - 4S... doar ca se va numi simplu iPhone. Pur și simplu nu cred ca au "puterea " și magia necesara pentru a trece la fragmentare, ceea ce Steve a ocolit mereu.

Si mie mi se pare foarte ireala ideea. Apple nu va iesi niciodata din tiparele ei. Probabil ca Jobs le-a trasat strategia pe urmatorii 50 de ani.

Edit: Am redenumit topicul si l-am facut sticky pentru ca aici sa se discute despre noul iPhone.

Guest Deio

Si eu consider ca se va numi tot "iPhone", simplu. Cred ca asta le e strategia, intr-un fel sau altul, lanseaza un produs anual, dar nu se mai chinuie sa caute nume ca si concurenta. Asa au facut cu MacBook sau Apple TV.

De asemenea cred ca nu vor renunta la ecranul de 3.5" pentru ca iti permite sa scrii sau manevrezi cu usurinta telefonul cu doar o mana. La palete, va zic sincer, ca am Note si palme mari, tot e anevoios cu o singura mana.

Poate, doar poate, ecranul va fi de 4", dar nu mai mult. Consider ca daca ecranul va fi de 4", nu voi fi alarmat, pentru ca mai mult de 4", hai 4.3", e exagerat. Apple are Siri ca sa trimita mesaje, nu mai ai nevoie de ecrane mari sa scrii, ai un asistent digital. In Romania e inutil, dar in alte tari e ok. Poti trimite SMS-uri fara sa scrii. Cred ca Apple vor sa acapareze cati mai multi americani, nu neaparat de pe alte continente, sa fie stapani pe mosia lor.

Vreau si eu SIRI pe android.. Am auzit ca este foarte cool.. Asteptam un pas de la Google..

Eu unul nu am fost niciodata fan apple deoarece au preturi mari si calitate slaba

Edited by son1k

Google a pregatit deja contra-ofensiva, se numeste Assistant acum (se numea Majel). Si eu cred ca daca vor alege un ecran mai mare, vor merge pana in 4 inci. Dar e un mare "daca".

Nu sunt fan Apple cum a spus cineva, plus ca nu imi place si pretul... nici nu vreau sa ma gandesc la aceste telefoane plus nu cred ca ofera pretul diferenta intre acest telefon si cele Android..Dar am auzit ca va veni cu 1GB Ram si probabil nu va fi procesorul A5X care la bateria de 11000mAh, nu sunt fan Apple dar in jur de 11000 stiu ca e bateria.. dabia tine 1 zi..asa ca vor sa puna ceva mai economic pe viitorul iPhone.

Eu cred ca Noul iPhone sau cum il vor numi ei, va fi exact la fel ca iPhone 4 si iPhone 4S. Probabil vor mai adauga 1 - 2 megapixeli la camera, poate un procesor quad-core, vor sustine ca e de 5.000.000. de ori mai rapid ca iPhone 4S si gata reteta succesului. Lumea se va buluci sa-l cumpere :wacko:

Sa inteleg ca tu sustii ca iPhone 4 si 4s sunt la fel? Tin sa te contrazic. In afara dwsignului, care a ramas acelasi, se vad imbunatatiri majore

Sa inteleg ca tu sustii ca iPhone 4 si 4s sunt la fel? Tin sa te contrazic. In afara dwsignului, care a ramas acelasi, se vad imbunatatiri majore

Si eu consider ca se va numi tot "iPhone", simplu. Cred ca asta le e strategia, intr-un fel sau altul, lanseaza un produs anual, dar nu se mai chinuie sa caute nume ca si concurenta. Asa au facut cu MacBook sau Apple TV.

De asemenea cred ca nu vor renunta la ecranul de 3.5" pentru ca iti permite sa scrii sau manevrezi cu usurinta telefonul cu doar o mana. La palete, va zic sincer, ca am Note si palme mari, tot e anevoios cu o singura mana.

Poate, doar poate, ecranul va fi de 4", dar nu mai mult. Consider ca daca ecranul va fi de 4", nu voi fi alarmat, pentru ca mai mult de 4", hai 4.3", e exagerat. Apple are Siri ca sa trimita mesaje, nu mai ai nevoie de ecrane mari sa scrii, ai un asistent digital. In Romania e inutil, dar in alte tari e ok. Poti trimite SMS-uri fara sa scrii. Cred ca Apple vor sa acapareze cati mai multi americani, nu neaparat de pe alte continente, sa fie stapani pe mosia lor.

Nu uita ca SIRI exista si in engleza britanica, germana, franceza si japoneza

Guest Deio

Nu uita ca SIRI exista si in engleza britanica, germana, franceza si japoneza

SIRI nu e asa popular peste continentul american. Europenii nu sunt asa incantati de el. Vad ca au aparut doua noi reclame cu Siri in USA: http://thenextweb.com/apple/2012/04/17/apple-airs-new-siri-commercial-featuring-samuel-l-jackson/

Nu am auzit sa fie innebuniti decat americanii de asistentul digital. Stiam si ca merge in mai multe limbi, dar e inutil. Eu l-am incercat personal, cat am avut iPhone 4S. Era mai bine fara.

Ceea ce fac cei de la Apple este praf in ochi, iar lumea fiind uimita de un "telefon vorbitor" arunca imediat cu banii. Daca imi permiteti sa spun, iPhone 4s este de doua ori sub GalaxyS2, iar despre "The new iPhone" bag mana in foc ca va fi de doua ori sub OneX si GalaxyS3 (sau cum l-or numi).

Guest Deio

Ceea ce fac cei de la Apple este praf in ochi, iar lumea fiind uimita de un "telefon vorbitor" arunca imediat cu banii. Daca imi permiteti sa spun, iPhone 4s este de doua ori sub GalaxyS2, iar despre "The new iPhone" bag mana in foc ca va fi de doua ori sub OneX si GalaxyS3 (sau cum l-or numi).

Te rog, nu vreau eterna polemica Apple vs. restul. Nu asta e scopul acestui topic. Dar ai si tu putina dreptate, Apple va trebui sa iasa cu ceva inovator, ca sa se mentina.

Zvon: iPhone "Nano" in lucru?? : http://www.bgr.com/2...unch-this-year/

Ce credeti? Apple vrea un telefon ieftin, entry level? Sau iar astia pe BGR spun prostii (cam ca de obicei).

Dupa cum bine se stie, Apple este un mare fan al banilor.. Nu cred ca ar avea motiv sa scoata ceva dezamagitor pentru fani..

Guest Deio

Un nou articol pe Mobilissimo:

http://stiri-telefoa...-wsj_13397.html

Nou zvon referitor la iPhone 5 sau "urmatorul iPhone". Eu am comentat cam asa:

"

Este foarte greu sa ne pronuntam, sa dam verdicte, chiar daca avem informatii din surse sigure. Apple are boala de a-si schimba designul, hardware-ul, in ultimul moment sau pe parcurs, pentru ca isi permit si pentru ca asa este bine intr-un fel, se imbunatateste tehnologia pe parcurs. La fel fac si altii.

Atunci cand fac schimbari majore, trebuie sa pregateasca publicul dinainte.

Apple nu lanseaza aiurea produse si fara o strategie bine pusa la punct.

Apple nu isi schimba strategia brusc, pentru ca a investit multe milioane de dolari in marketing si in a atrage clientii catre produsele lor.

Au avut loc nenumarate keynote-uri de-a lungul anilor in care Apple matraseste opozitia de-a dreptul si arata clientilor ca este foarte logic in a manui un telefon mic si o tableta de 9.7". Iar restul concurentei au doar formate nepotrivite si telefoane uriase.

Astfel, daca ani de zile au spus ca tabletele de 7" sunt DOA, cu siguranta acum nu vor spune ca iPad de 7" este mai bun ca painea calda feliata.

Daca ani de zile au avut acelasi ecran de 3.5", acum daca ar fi adevarat si ar creste dimensiunile ecranului, cu siguranta ca foarte multi utilizatori ar fi nemultumiti, ca "paleta are doar vecinu, mie nu imi trebuie"

Intrebati multi utilizatori de iPhone daca ar trece la un ecran de 4.6" sau 4.8" cum e SIII. Poate 4" fix, ar fi ok. Apple face si sondaje si are milioane de feedback-uri.

Apple pune pret enorm pe grafica GPU puternica. Se vede din noul iPad care depaseste orice alt GPU pe piata la ora actuala. Si are de plimbat 3 mil. pixeli pe un ecran de 9.7".

"

Acum, ce parere au utilizatorii de iPhone aici pe forum? Voi ati dori un ecran mai mare la telefonul vostru?? Intrebati prieteni, frati neamuri, colegi, etc. Sunt si eu curios de feedback. Poate ca este nevoie de o schimbare totusi...

Gpu-ul de pe Ipone 4S nu bate tegra 3 la jocuri ...pentru ca multe jocuri au efecte facute special pentru tegra 3 ...mai are mult de lucrat zic eu Iphone care sa ma faca sa arunc 3000lei pe el ...

Guest Deio

Gpu-ul de pe Ipone 4S nu bate tegra 3 la jocuri ...pentru ca multe jocuri au efecte facute special pentru tegra 3 ...mai are mult de lucrat zic eu Iphone care sa ma faca sa arunc 3000lei pe el ...

Cateva picaturi in plus si ceva frunze si niste carpe in miscare nu impresioneaza. Eu nu vorbesc citind de pe internet. Am iPad 3 si TF Prime in fata mea si pot sa iti fac demonstratie. iPad 3 plimba de 2 ori mai multi pixeli pe ecran decat Prime si o face foarte bine. Gandeste-te ca iPhone 4S are rezolutie mai mica decat S3 spre exemplu sau One X. Muta pixeli mai putini.

Bine corect ...desi acum depinde de fiecare impatimit al jocurilor... din partea mea care nu joc jocuri pe telefon e perfect amandoua dar nu-mi permit sa arunc atatia bani din buzunar pe Iphone... pentru ca mai mult platesc reputatia Apple-ului decat valoarea telefonului in sine

Indiferent cu ce ar veni Apple si cum va arata noul iPhone, nu imi voi cumpara si aici nu este vorba de bani sau de cum arata nu imi place iOS, nu neg este un terminal frumos si bine lucrat un soft stabil dar limitat. Noul iPhone va aduce in primul rand un nou design cel putin 4" si nu in ultimul rand widgeturi in iOS 6... PRESUPUN :D

Dar GPU-ul de pe Noul iPad parca este diferit decat cel de pe iPhone 4S, adica mai bun. Nu sunt impatimit Apple, sper sa nu gresesc.

Guest Deio

Dar GPU-ul de pe Noul iPad parca este diferit decat cel de pe iPhone 4S, adica mai bun. Nu sunt impatimit Apple, sper sa nu gresesc.

iPhone 4S/iPad 2 au SoC Apple A5.

iPad 3 sau "noul" are Apple A5X.

Difera doar GPU. Apple A5X are quad-graphics fata de A5. Adica PowerVR SGX 543MP4. Patru nuclee de procesare.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

Terms of Use