Clicky

Jump to content
Mihai

Noul iPhone - zvonuri si discutii pana la lansare

Recommended Posts

Eu zic ca va fi un ecran mai mare, de max. 4 inch. De ce? Pentru ca apple are ingineri, nu tamplari. Din acelasi motiv timp de atatia ani iPhoneul a pastrat dim. de 3,5 inch. Pentru ca la 3,5 inchi telefonul inca se mai poate controla cu o singura mana. Daca tii un iPhone intr-o mana si faci un swipe peste display, o sa vezi ca degetul tau mare trece peste tot ecranul, deci poate accesa orice punct. Deja la 4 inch nu stiu daca se mai poate face asta... Poate daca ai un deget mare foarte lung :)

Pentru a face swype, nu e nevoie sa treci cu degetul peste tot ecranul. Dupa articolele aparute, se pare ca un iPhone cu ecran mai mare de 3,5 inci nu mai pare o himera. Si eu cred ca pentru urmatorul iPhone, Apple nu va trece peste 4 inci, dar pot apare surprize :)

Eu zic ca va fi un ecran mai mare, de max. 4 inch. De ce? Pentru ca apple are ingineri, nu tamplari. Din acelasi motiv timp de atatia ani iPhoneul a pastrat dim. de 3,5 inch. Pentru ca la 3,5 inchi telefonul inca se mai poate controla cu o singura mana. Daca tii un iPhone intr-o mana si faci un swipe peste display, o sa vezi ca degetul tau mare trece peste tot ecranul, deci poate accesa orice punct. Deja la 4 inch nu stiu daca se mai poate face asta... Poate daca ai un deget mare foarte lung :)

Depinde cat de pitic esti, eu la SII pot manevra cu o singura mana telefonul si sa ajung in orice punct al ecranului cu degetul mare. ;)

Guest Deio

Si eu am palmele mari, dar ca sa manevrezi un SII, trebuie sa il tii mai pe degete, nu in palma, ceea ce ii confera un risc de a-l scapa din mana. Pe cand iPhone are ecranul perfect, din punctul asta de vedere.

Eu presupun ca nu va depasi 4". Este aiurea sa ai o paleta si Apple tocmai asta predica, ecranele mari sunt inutile. Avand iPad, Apple este asigurat pe partea de continut multimedia. In afara de Samsung, putini au si tablete si telefoane. (Aproape nimeni).

Mai ales ca daca iese iPad de 7", sigur nu vor creste mult ecranul la iPhone, trebuie mentinut un echilibru si pastrat categoriile de clienti, ca sa nu isi taie singuri craca. Samsung au milioane de formate, dar au succes doar la maxim doua-trei.

Noul Iphone posibil sa aibe display de 3.9' si rezolutie 1136 x 640

Stire: http://9to5mac.com/2...ion-in-testing/

Posibile componente din viitorul Iphone 5

Link: http://www.macrumors.com/2012/05/22/new-part-leaks-include-taller-ipod-touch-front-panel-iphone-5-cameras/

Edited by black_alienware

Seamana cu cel de pe site-ul postat de mine, e posibil sa fie asa. Ca iubitor de Samsung, declar ca arata foarte bine :D, dar din nou declar asteptand sa vina iPhone 5 in toamna... ca nu mai cred nimic pana spre toamna :D.

Daca iPhone are 9,3mm grosime cam asa nu tin minte foarte sigur, si la ce diferente vad la carcasa nu este sub 8,5 mm, daca aceast este carcas de la viitorul iPhone.

Edited by Razvann

iPhone-ul a aratat mereu bine, avand in vedere ca Apple nu lanseaza decat un telefon pe an, au toate resursele si tot timpul din lume sa-l faca bine (in afara de limitarile pe care le impune chiar Apple).

Da' si ala de facu pozele, putea si el sa faca una perpendicular pe magaoaie, sa ne dam seama de form-factor.

In alta ordine de idei, acum, dupa ce am vazut iOS 6, daca o tin tot asa (poate ne trag una dupa ceafa cu multitasking adevarat si mai scot din limitarile idioate), daca pun 4" si navigarea ne baga si pe noi in seama, poate urmatorul meu va fi un iPhone. Au cel putin 2 ani la dispozitie ;)

Forma va fi cu siguranta alta, la fel si diagonala ecranului. Nu cred ca vor scoate din limitari si nici nu cred ca vor putea introduce multitasking adevarat.

Eu nu cred ca va arata ca vreunul din conceptele prezentate pana acum pentru ca doar nu credeti ca lasa Apple sa le scape iPhone-ul pe web. Desi mi se pare foarte reusit. Oricum tot nu cred ca vor sari direct la 4.3 inch. Poate vor incerca 4.0 sau un aproape imposibil. Nu cred ca este posibil sa se ramana la 3.5 care era mare in 2007. Oricum Apple a dovedit ca stie ce face. Desi eu tot nu inteleg de ce oamenii se calca in picioare pentru iPhone.

Toate porcariile cum ca Ceo-ul Foxconn spune ca se va numi iPhone 5 si il va distruge pe S3, sau ca un angajat a divulgat data lansarii. Nu ar permite Cook asa ceva.

Mie mi se pare ca e urat si patratos ca si celelalte de pana acum.

Sorry, dar nu mi-au placut niciodata si vad ca au acelasi trend, referindu-ma la forma.

Probabil ca sunt singurul de pe aici care crede asta, dar asta cred, asta spun. :P

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

Terms of Use