Clicky

Jump to content

Hote de bucatarie

Recommended Posts

Azi am suferit un șoc. Dupa ce m-au convins unii ca trebuie cu doua motoare, azi aflu ca nici vorba, trebuie cu un motor. Deci, cum trebuie? Si are rost sa ma agit pentru filtru de miros sau e doar marketing? In ideea ca eu chiar gatesc, nu cumpar semipreparate.

Buget? Incorporabila sau nu? Cu evacuare in exterior sau cu recirculare a aerului (nu recomand daca se gateste intens)?

Indiferent ce vei lua sa nu neglijezi nivelul de zgomot. Partea proasta e ca nu vin cu kit de evacuare. Eu am instalat doua si de fiecare data a trebuit sa improvizez evacuarea. Poate lucrurile s-au schimbat intre timp.

Buget n-am, că nu-s Guvern. Ideea e că am început să caut după caracteristici și apoi filtrez după preț. Dar sigur va fi de ordinul sutelor, maxim șapte.

Incorporabilă, evacuare în exterior, poate telescopică și da, cât mai silențioasă.

Din câte știu eu hota din bucătărie e cu doua motoare. Și trage destul de bine. Filtru de miros nici nu am auzit de așa ceva:)) Cred că nu e nevoie.

"se egzista" milioane de tipuri de hote.

"se egzista" filtru de miros (e filtru de eliminare a mirosurilor - carbune activ - ca la masini la filtrul de habitaclu).

un tip de hota este cea pe care o au saracii...

saracii in general au bucataria cu perete EXTERIOR si hota penetreaza peretele imobilului pentru a "ejacula" in exterior.

un alt tip de hota este pentru cei bogati.

acestia au bucatarii tip insula si hota e in mijlocul bucatariei.

bogatii normali au tavan fals si scot tubulatura hotei in exterior... ca saracii...

bogatii bogati... folosesc hote care filtreaza la fata locului aerul si aici e MUSAI NEVOIE DE FILTRU ACTIV. e nevoie de un filtru de grasimi (se schimba frecvent) si unul anti miros.

si mai sunt saracii lipiti pamantului care au hote "extensibile" care ies din corpul de mobilier si nu duc nicaieri.

si totusi mai exista o categorie... saracii fara hote... astia deschid geamul si inchid usa la bucatarie.

deci @Innoxius.

dupa ce zici tu mai sus... esti la categoria sarac... adica in corp de mobilier cu "ejaculare" in exterior.

opinie privata si personala:

1) nu ai nevoie de filtru anti miros

2) nu (cred) ca vei gasi hota incorporabila si cu doua motoare... si cu bec... si extensibila...

multumit de raspuns?

Da. Dar nu inteleg o chestie: sarac fara hota e mai rau ca sarac lipit pamantului, ca eu de asta sunt acu'? Eu stiam ca sarac lipit pamantului e ultimul grad de saracie. Sau primul, depinde cine face statistica.

nush io din astea! :D

"decat" ca io am hota care iese din casa... apoi coteste 90 grade... apoi merge 4 m... apoi coteste din nou si mai merge 2 m...

si nu stiu unde sa ma incadrez...

but wait...

nu e casa mea. eu "decat" sunt luat in spatiu!

Io am hota clasica, alba, din tabla ordinară, no name cu 2 motoare și lumina cumpărat de la Leroy Merlin cu 240 lei. Magazinul este pe Sagului, fostul Baumax.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Poate femeile au nevoie de lumina pentru a face mancare :D

Sunt in bezna. Nu stiu care e mai buna: Inox - Inox sau Inox - Da. Halal de filtru la Emag. 

Clipboard01.jpg

Gata, nu va mai chinuiti. Am comandat http://www.emag.ro/hota-traditionala-pyramis-ecoline-putere-de-absorbtie-279mc-h-2-motoare-60cm-inox-pyr-1201659906/pd/DCQM5BBBM/

Cu bec, ca mai face si nevasta o clatita, ceva :D

Multumiri pentru sfaturi.

Exact hota asta o am, doar că nu este de inox....

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Azi o venit. Inox. Clapeta anti-retur de la mama ei (Grecia, daca intreaba DTTR). Mai sa iau tubulatura si capacul cu fante de afara si o sa poata fuma fiica linistita si iarna. Daca o mai veni la masa.