Clicky

Jump to content
Gabriel

De unde descarcati aplicatiile?

60 members have voted

1. 1. Ati descarcat aplicatii de pe alt site diferit de Google Play?

• Da
      41
    • Nu
      15
    • Nu stiu
      1
    • Poate
      4

Recommended Posts

Nu e neaparat vorba de bani. Daca se gasesesc pe net și variante "free" de ce sa nu profit. Poate îmi voi atrage antipatia unora dar pe partea software toți piratam ceva, fie un mp3,fie un program sau joc pc, fie un windows sau un film de pe torrent. Îmi este greu sa cred ca cineva ar avea în pc-ul personal toata muzica, filme, programe etc cumpărate legal. Nu ma refer la pc de la munca unde ești obligat sa ai totul cu licenta.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by ionutzvip

Tyler se referea la diferenta mare intre pretul telefonului si pretul unei aplicatii. Si cred ca nu poti compara veniturile unui dezvoltator independent cu cele ale unei case de discuri sau filme. Ideea este ca acei dezvoltatori fac totul: aplicatie, promovare, suport, update. Si de cele mai multe ori singuri. Si de cele mai multe ori din asta traiesc si isi platesc ratele.

Orange Franta tocmai a introdus plata in google play prin retea. Sper sa urmeze repede si Orange Romania sa-mi pot cumpara in sfarsit aplicatiile dorite. De credit card nu se pune problema. Cash only. 😊

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

Cred că nimănui nu-i place să-i fie furată munca. Nimic și nimeni nu oprește pe cineva sa fie programator și să devină bogat, acolo unde și când e posibil. În plus, aplicația cumpărată poate fi instalata pe mai multe telefoane și / sau tablete , fără alt cost.

Sent from my Evotech Cyano using Tapatalk 2

Edited by katees

Adică... tot piraterie....

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

"N'avem bani, suntem saraci, doar suntem din romania", dar telefoane de 500€(ieuroi) aveti, firarai... :(

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Na, daca ai avea ceva salar decent pentru tarina asta, decent inseamna dupa umila mea parere vreo 3000 euro, si nu de 10 ori mai putin am avea si prin casa 3 plasme, si alte gadget'ri , chiar fite, si asa am gasi in marketplace oferta la Nexus 6 :rolleyes: dar na sunt cam 1% prin Romanica care castiga acel salar decent, sunt unia care o sucesc pe la 1000 si ei mai fac comert din asta cu play store...indirect am cumparat si eu cateceva...nu incurajez pirateria, ci pofta de a avea un trai mai decent ;)

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Edited by reflavius

Poate daca ai munci la fel de eficient ca neamtul, ai fura la fel de putin ca elvetianul si ai avea cumpatarea japonezului, poate atunci ti-ar ramane si banii de 3 plasme. Auzi la el, noi vorbim aici de aplicatii de cativa dolari. Nu cred ca pentru asta ai nevoie de salar de 3000 de euro.

Si mie imi pare rau ca vor mai trece zeci de ani pana acola, ratiunea din punctul meu de vedere , probabil nu numai a mea , e cat se poate de simpla, poate ca nu toti care au acel smart de 500 € il au din bani lor, 95% din imprumuturi/ rate, alti 2% chibzuiala, spaga :)...o aplicatie fie ea si de 4 $ nu se justifica cand ai rate lunare 2/ 3 din salar, tentatia in schimb e aceasi, mai ales ca ai si pe ce, nu ca ti-ai permite, nu o sa mai divaghez pe tema asta, e partial prea on topic :)

Spor

Edited by reflavius

Pai nu ai bani, nu cumperi.

Dacă ți-e sete, furi un Cola de la un magazin?

Bei apa rece de izvor.

Asa si cu aplicațiile, n-ai bani,nu cumperi, folosești aplicații free.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Zi, zi , ca zici bine, gramatical, legile sunt exprimate excelent, aplicabilitatea lor, lasa de dorit, chiar si asa totul mere struna, 1€ > decat cel raportat anul aceata la inceput, deci sanse maxime sa se vanda cat mai multe aplicatii in market, smart'ri...

http://android.mob.org/

Edited by reflavius

Eu tot nu inteleg unde-i problema.

Let me see.

N-am bani suficienti, dar ma duc la banca, girez cu tatele soacrei si iau un credit sau fac un leasing la un amarat de Ferrari. Rosu. Cu calut cavrat. Ca nu-i de gluma.

Sau poate daca soacra-mea-i mai tanara decat maica Tereza, poate i-o trag ei si ma imprumuta. 

Acum, ca sa zic asa, cred ca astia de prin benzinarii, ar cam trebui sa inteleaga daca ma mai duc din cand in cand pe la ei sa alimentez si mai uit sa platesc, nu? Ca n-am bani, masina e cumparata cu bani de imprumut.

Parca asa era si cu explicatia ta care incerca patetic sa justifice furtul de aplicatii, nu?

Telefon de 500 de euro cumparat cu bani de imprumut, deci nu am bani, deci nu cumpar aplicatii, deci le fur.

Vrei sa-ti spun ceva? Il urasc pe Gates si consider ca el merita furat, ca-i nesimtit si cere 300 de euro pentru un rahat de office, dar sa fur o aplicatie de 1 dollar, mi se pare o mega prostie. Daca prostanacul ar face o copie de windows 20 de dollari, ce crezi, ar vinde-o aproape intregii planete? 

Nu si stii de ce? Pentru ca mereu va fi cineva care si-a cumparat calculatorul cu bani de imprumut.

Chiar asa, cat costa telefonul tau?

ro → en
what phone you

Nu conteaza - cat costa/cat a fost la momentul achizitiei, spun EU, la fel, cum nu conteaza ca am licentiat pana si desktop-ul in mod legal, nu voi cumpara nici eu suita office de la urmasi lui Bill, decat daca as avea ceva dependete sau o afacere grozava, pot cumpar, oricand suita Home& B daca ar fi necesara acasa, insa legea de aur in vanzari - nu exista cerere fara oferta...logica sa furi o aplicatie de 4$ sau una de 90$ e aceeasi - e modul de viata ... adaptarea la ecosistem...clar nu are de a face decat cu educatia si nivelul de trai, prefer aplicatiile free, iata si optiunea de a nu a avea un smart pe win sau ios...insa a nu se intelege decat ca furtul e unul, ori ca furi un ou, ori ca un bou...vezi ce bine o duc astia...care fura cirezi....autostrazi, fac proiecte prin fonduri (m)U.E....don't ask...Tu de ce lucrezi in alta tara? Tot ce incerc eu sa fac e doar sa incerc sa modific daca se poate: mentalitatea, stilul balcanic, miticismul...anarhia ne va manca pe toti :) apropo o aplicatie buna si free pentru navi pe android...Be-on-road ;) Sent from my S500 using Tapatalk 2

Edited by reflavius

apropo o aplicatie buna si free pentru navi pe android...Be-on-road

* in the "Serial numbers" menu click on the "+" button

* enter your purchased serial number/s or alternatively click on one of the trial licenses whose functionality is limited to 7 days (you don't need to activate all of them) or on unlimited license for OpenStreetMaps (free maps)

* after successful activation of serial number, the "Download" will be opened

......................................................................

Edited by cristian2008

Nu conteaza - cat costa/cat a fost la momentul achizitiei, spun EU, la fel, cum nu conteaza ca am licentiat pana si desktop-ul in mod legal, nu voi cumpara nici eu suita office de la urmasi lui Bill, decat daca as avea ceva dependete sau o afacere grozava, pot cumpar, oricand suita Home& B daca ar fi necesara acasa, insa legea de aur in vanzari - nu exista cerere fara oferta...logica sa furi o aplicatie de 4$ sau una de 90$ e aceeasi - e modul de viata ... adaptarea la ecosistem...clar nu are de a face decat cu educatia si nivelul de trai, prefer aplicatiile free, iata si optiunea de a nu a avea un smart pe win sau ios...insa a nu se intelege decat ca furtul e unul, ori ca furi un ou, ori ca un bou...vezi ce bine o duc astia...care fura cirezi....autostrazi, fac proiecte prin fonduri (m)U.E....don't ask...Tu de ce lucrezi in alta tara? Tot ce incerc eu sa fac e doar sa incerc sa modific daca se poate: mentalitatea, stilul balcanic, miticismul...anarhia ne va manca pe toti :) apropo o aplicatie buna si free pentru navi pe android...Be-on-road ;) Sent from my S500 using Tapatalk 2

Chiar dacă este trial, din cate am testat, cred că asta este cea mai tare aplicație de navigare ever.

Si deși costă ceva, cred ca o s-o cumpăr.

Are gata României la nivel de alee de printre blocuri, iar POI-urile sunt criminale.

Navigarea este ușoară, simpla si intuitiva.

Testați-o si voi prin alte orașe si poate veniți cu impresii.

Deocamdată nu am cumpărat-o, dar la cat de tare m-a incantat, cred că asta urmează să fac.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk