Clicky

Jump to content
Guest Deio

Sa folosim tabletele si pentru creativitate expresiva

Recommended Posts

Guest Deio

De mici copii invatam sa fim creativi. Cand eram copil, aveam materii la scoala gen AVAP (arte vizuale si abilitati practice), cum au si elevii din ziua de azi.

Ne exprimam creativitatea prin desene, picturi, diverse lucrari practice. Acestea se mai practica si azi, exista acele "workshop-uri", unele pe bani, altele gratuite unde copii dar si adultii invata si isi exprima creativitatea.

Pe vremuri cand eram copil, nu aveam dispozitive numite tablete. Azi, avem.

Si pentru ca observ ca producatorii incep sa puna din ce in ce mai mult accent pe produse pentru artistii digitali, consider ca acest aspect nu trebuie neglijat.

Dovada o fac Surface Studio, Surface Pro, iPad ProLenovo Yoga Book si sa nu uitam pe Asus Transformer 3 Pro si Zenpad 3S.

Bine, mai e si Samsung TabPro S, acesta nu este un dispozitiv gen Note, dar are un fel de stylus pe BT ce se cumpara separat.

Si, merita mentionate tablete de care nu multi au auzit, dar au fost prezentate pe Mobilissimo, tablete de la Chuwi si Teclast. Acestea au pretul cel mai avantajos si avem o tableta interesanta aici: CHUWI HI12

Aceasta din urma, este o adevarata nestemata. Gearbest o vinde la 257$ (pretul actual, momentan nu e pe stoc) si putina lume stie ca are suport de stylus. Sau daca stie, nu stie ca e Wacom. Da, este cea mai accesibila tableta Wacom din lume cu ecran 3:2 ca Surface 3. Mobilissimo i-a facut review, insa nu a fost pusa la "treaba". Prin treaba intelegem ca nimeni nu a pictat pe ea digital. Tableta suporta tehnologia activa Wacom EMR (Electromagnetic resonance) si permite operarea cu un stylus corespunzator. Stylusul are minim 1024 nivele presiune si nu foloseste baterie. Tableta permite si operarea cu stylus S-Pen de la Galaxy Note, desi nu sunt 100% sigur ca nu am testat, s-ar putea sa fie alta frecventa.

As vrea sa o testez sa vad cum se comporta in sesiuni de desenat si pictat, sa strang ceva banuti si poate, poate. Tableta nu e una din cele mai bune din lume, dar la 250$ zic ca e un efort compensat de satisfactia obtinerii unor lucrari interesante, dar cu multa munca si practica.

Ce putem face cu tableta cu stylus. Pai sa notam diverse. Sa scriem ca pe caiet sau foaie si sa pictam.

Unii au talent nativ. Le dai in mana un creion si iti fac niste desene de ramai mut. Altii, ca mine, nu au talent nativ, insa invata repede. Am luat lectii pe Youtube de la diversi artisti, unii sunt dispusi sa isi impartaseasca tehnicile si indemanarea, altii nu :( Totusi, tehnologia imi e prietena, asa ca am luat unele "speedpainting-uri" si le-am salvat local si cu VLC le-am rulat cu incetinitorul.

Aplicatiile folosite sunt Microsoft Fresh Paint (gratuit), ArtRage (24$) si ClipStudioPaint (50$). Stiu ca multe aplicatii costa, eu am inceput cu FreshPaint unde poti si cu degetul sa combini culori pe ecran. E amuzant si te face sa mai incerci. Am descoperit ca imi place si am zis ca daca tot sunt ahtiat dupa tablete cu stylus, macar sa le folosesc intr-un mod mai creativ. Momentan am ArtRage, pentru el am gasit si tutoriale o droaie pe Youtube si pe internet. Au si forum unde poti intreba si cere diverse sfaturi.

E distractiv si am aflat ca pentru adulti, e chiar benefic. Recent i-am cumparat mamei de ziua ei 2 carti elaborate de catre Johanna Basford, au pret foarte bun pe EMAG. Cartile ei s-au vandut in exemplare cu milioanele... Aceste carti sunt bune pentru cei ce nu au tablete, e varianta cea mai ieftina si accesibila si nu e o rusine sa colorezi ca adult. Exista numeroase studii pe aceasta tema.

Sunt recomandate si de psihologi pentru dezvoltarea si stimularea creativitatii, sunt si pentru adulti, antistres si benefice pentru a-ti mentine creierul intr-o stare continua de lucru, acesta e ca un muschi, daca nu il folosesti, se atrofiaza.

Eu am ramas la nivel de tableta, seara in timpul liber, incerc diverse lucrari. Multe nu imi ies. Eu invat pe calea mai grea pentru ca nu m-am dezvoltat pe calea artistica, ci pe tehnica, precisa si mai ales, stric ce repara altii :)) Dar recent am descoperit ca imi place ideea si sunt curios cat ma va tine. Deocamdata de vreo 3-4 luni, nu simt ca ma plictisesc. Am avut in teste diverse produse, de la Asus, HP si Lenovo si nu le-am incercat si pe partea asta "artistica", dar recent am prins un Elite X2 1012 G1 si l-am probat bine de tot.

Acu vanez sa prind alte modele de tablete, sa vad cum se comporta si chiar daca imi ies niste purcei ca picturi, nu dau inapoi. 

Am sa le mai urc pe aici, dar doar daca arata cat de cat, nu vreau sa ma fac de ras chiar asa de tare :))

20170124_234232.jpg

20170124_234328.jpg

AdGuKnn.jpg

DSC02591.JPG

DSC02592.JPG

FreshPaint-6-2016.10.28-02.35.35.jpg

FreshPaint-7-2016.10.31-10.05.50.png

FreshPaint-8-2016.11.27-12.24.47.png

FreshPaint-9-2016.11.27-12.24.32.png

FreshPaint-11-2016.11.27-12.24.37.png

FreshPaint-12-2016.11.27-12.24.25.png

FreshPaint-13-2016.11.27-12.12.34.png