Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   26.07.2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
LUCi

ROM nou pe Note 4 SM 910F

Recommended Posts

Salutare, imi recomanda cineva un ROM bun pentru Note 4 SM 910F ? Ma intereseaza un ROM stabil si cu functii de Note 7 (ex. S Pen cu display-ul stins, always on, etc)  Ms.

Pentru Note 4 N910F, cel mai potrivit ROM de Note 7 e Norma ROM v14, se gaseste pe XDA. Functioneaza aproape tot, inclusiv AoD, cu un mic bug de luminozitate, dar poate fi dezactivat daca nu e ceva important si fingerprint nu functioneaza 100% corect.  Pe mine nu m-a deranjat deloc, ca nu imi trebuie. In rest e stabil si complet functional.

Ultimul e V18 de la Norma. Eu am Norma A7 ultima versiune si e error free. Eroare de tastatura apare la orice ROM portat de la Note 7 dar se rezolva prin instalare Gboard.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By Gio
      Buna tuturor ,
      Mi-am achizionat un Note 4 de curand la mana a2a , e prima oara cand cumpar un telefon second hand si nu ma asteptam sa aiba probleme,el este varianta N910L (Coreea de sud) LGU Plus (operator telefonie mobila Coreea) fara antena  .  Daca ma puteti ajuta cineva cumva, va rog frumos, sa rezolv probleme acestea:
      - nu pot trimite mai mult de 1 sms ca numar de caractere ( 160 maxim) ,dupa 1 sms se transforma in MMS automat, se pare ca limita ar fi pusa de operatorul care a vandut telefonul initial (LGU plus) ,as vrea sa pot modifica acest lucru, am nevoie din pacate de libertatea de a trimite sms-uri mai lungi...
      - atunci cand tastez, unele taste nu le recunoaste. ca si cum , n-am apasat pe ele, si este deranjant, par analfabeta , banuiesc ca este vorba de ceva legat de soft...
      -si ultima, si cea mai buna... :)))  cred ca are burn-in sau ceva asemanator, in sensul ca, pe ecran se vad niste urme de taste (destul de evidente) voi atasa si o poza .
      Se spune ca ar fi imposibil asa ceva la LCD, dar acestea exista. Am resetat telefonul, nimic nu merge...
      Aceste urme de taste se pot vedea pe jumatatea de jos a ecranului, par a fi niste taste in alta limba, ca si cum ar functiona un program pe fundal.
      Ii atasez si un print screen cu datele lui, unde se pare ca acele taste nu se mai vad pe fundal deci sare din schema varaianta de burn in.. Help me please...:(

• By Szilárd Ervin Szőgyenyi
      Flashuiam ROM-uri custom încă de pe vremea lui HTC Touch Diamond, când backerul NRGZ28 încă era venerat pe XDA pentru ROM-urile Energy și puțini știau că este român (noi i-am luat un interviu aici în 2010). Pe vremea aceea numai Diamond avea zeci de ROM-uri custom, ce le puteai flashui pe al tău telefon. Principalul motiv era să mai golești din spațiul de stocare, sau să faci telefonul mai rapid, ori să ai parte de cel mai nou release de OS pe un telefon ce nu îl mai primea oficial. Faza e că de atunci au trecut aproape 10 ani, avem sute de telefoane care de care mai bune, rapide, cu spațiu de stocare suficient și cu OS cât de cât actualizat. În contextul acesta ar fi interesant aflăm părerea colegilor legat de scopul la care mai poate servi un Custom ROM în 2017!
    • By VR46
      Salutare!
      Mi-am cumparat ieri un Karbonn Sparkle V si am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, asa ca sper sa primesc ceva ajutor din partea voastra.
      Mi-am facut update-ul de sistem la Android 6 Marshmallow, mi-am instalat aplicatiile de care am nevoie si apoi am incercat sa transfer fisiere din calculator.
      Am conectat cablul USB, am selectat modul "transfer fisiere", insa PC-ul imi vedea telefonul doar ca "Sparkle Portable". Am putut sa accesez Sparkle Portable, insa era doar un folder gol in care nu puteam face nicio operatiune. Nu am putut salva in telefon nici fisierele din Dropbox.
      Am instalat un explorator de fisiere in telefon si am observat ca toata memoria interna a telefonului era continuta in folderul "root".
      Ce pot face sa copiez fisiere din calculator in telefon?
      Imi trebuie neaparat un card SD?
    • By Roland Muresan
      Dupa cum stim in Romania se comercializeaza doua variante de Samsung Galaxy Note 4, respectiv: SM-N910C si SM-N910F.
          Modelul SM-N910C este echipat cu un procesor Octa-core Exynos 5433 (Quad-core Cortex A53 @1.3GHz + Quad-core Cortex a57 @1.9 GHz), iar ca GPU Mali-T760.
          Modelul SM- N910F este echipat cu un procesor Quad-core Snapdragon 805 @2.7 GHz si un GPU Adreno 420.

Principalele diferente dintre cele doua variante ar fi doar modelul procesorului, al solutiei grafice, si diferentele LTE-ului ( N910C avand LTE Cat 4 in timp ce modelul N910F are LTE Cat 6 ) insa modelul N910F ar beneficia de o durata mai mare a bateriei, acest lucru reiesind din testele sintetice realizate de diversi bloggeri si revieweri, iar modelul N910C ar beneficia de o mai buna echipare audio.

Din cate stiu modelul N910F este comercializat la noi de catre operatorii telecom (datorita LTE-ului de viteza mai mare), in timp ce partea de retail comercializeaza modelul N910C.
          As vrea sa stiu care sunt avantajele fiecarui model, in primul rand interesandu-ma prioritatea modelului in primirea update-urilor, si utilizeaza de zi cu zi.

P.S.: Saptamana viitoare vreau sa-l achizitionez 

• By Sasca Cheregi Eusebiu
      Salut detin un telefon Allview A6 Quad,iar de o saptamana incerc sa rezolv problema asta,cand incerc sa ma conectez la Google Play Store primesc mesajul: "Nu s-a putut conecta Nu se poate stabili o conexiune de date sigura la server. Este posibil ca aceasta sa fie o problema temporara sau ca dispozitivul dvs. Android sa nu fie pregatit pentru servicii de date.Daca problema persista apelati Serviciul de relatii cu clientii."
      Am incercat de 5 ori resetarea din fabrica dar tot nu a mers,iar telefonul nu poate fi rootat ca sa il rebootez deoarece androidul 4.3 nu e acceptat de catre SuperSu.
      Am incercat multe alte metode de pe YouTube dar nici una nu a mers.
      De asemenea am incercat si rebootarea telefonului cu Power si Volume+.

Important Information

Terms of Use