Jump to content
Munteanu Andrei

Rezistenta la apa s7 edge

Recommended Posts

Salut, am o nedumerire in legatura cu seria 7 de la samsung. Stiu ca telefoanele sunt certificate ip 68 , am vazut si reclame oficiale cu telefonu la apa plus cea cu lil wayne cand turna sampanie

Este trecut asa ceva in garantie?

Garantia nu acopera patrunderea de lichide. Certificarea IP68 e marketing ca sa atraga clientii. Evident, e rezistent asa cum sustin, dar eu nu m-as baza pe asa ceva ca punct de vanzare. Garniturile slabesc in timp si poate la asamblare copilul care a asamblat telefonul, nu a lipit cum trebuie capacele si daca il bagi in apa ca sa verifici, poate te intalnesti cu o "bucurie". Nimeni nu garanteaza asa ceva printr-o declaratie scrisa.

Samsung afirma "na, e rezistent, dar daca ai lichide in el, adio garantie, nu eu te-am pus sa faci dus cu telefonul", adica ei nu au cum sa stie cum il utilizeaza clientul si daca respecta cu strictete cerintele IP68.

Pentru mine IP68 inseamna ca am curajul sa vorbesc cu telefonul pe ploaie sau la temperaturi mai joase, pentru ca stiu ca e mai bine etansat decat cele fara IP68.