Clicky

Jump to content

Durere de spate - boala programatorului

Gabii

Recommended Posts

Salutare

Dupa cum stiti, noi (programatorii care stam toata ziua pe scaun in fata calculatorului) suntem foarte predispusi la durerile de spate. M am decis sa fac aici un topic pentru ca mai mult ca sigur sunt persoane ca si mine pe.acest forum care petrec mult timp pe un scaun de birou si au avut macar odata dureri de spate. Nu am scris pe un forum medical, pentru ca la toate o sa zica sa iei analgezice chestii etc

Am scris aici pentru ca putem vorbi direct din "propria experienta" cum s ar zice

Voi ce faceti cand intampinati dureri de spate? In ce zone le aveti?

Eu de exemplu de cateva zile, in ciuda faptului ca am o pozitie corespunzatoare pe scaun tot am acea durere, in unele pozitii stand ca sa o "ascund", dar de trecut nu prea trece nicicum. Tot incerc sa ma intind, exercitii de flexie dar nimic

Voi ce faceti in situatii de genul?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Eu intampin aceste dureri in zona lombara de obicei.

De multe ori iau o pauza si ma intind pe pat. Stau asa cca. 15 minute. E cel mai bun remediu ;)

L.E: Inlocuit termenul, nu stiu la ce ma gandeam cand am scris :))

Edited by Maverick

Eu am doar in partea de jos, in zona lombara. Eu zic ca asta cu intinsul in pat doar ascunde durerea. De exemplu stau in pat de dimineata intr o pozitie in care nu am nimic. Dar daca ma indoi putin ma rupe de durere

As incerca sa fortez un pic pozitia aia ca poate s ar elibera durerea dar nu cred ca e o idee buna :))

Participanții la discuții.

Datorită poziției statice a mușchilor lombari aceștia își pierd elasticitatea și de aceia sunt necesare exerciții specifice pentru restabilirea elasticității și mobilității lor. Mersul pe jos și utilizarea scărilor ajută dar nu există remediu universal. Pentru a echilibra situația ganditi-va la legea talionului. Ideal ar fi să puteți compensa orele de inactivitate fizică cu mișcare fizică. În principiu daca reușești asta echilibrul natural va corecta nu numai durerile de spate dar și starea de sănătate.

Eu zic sa mai lași CS-ul și te lecuiesti :))

Lăsând gluma la o parte, un scaun ergonomic cu suport lombar cum se cade te-ar ajuta. La fel și exercițiile pentru spate cum a zis și goodoane. Încearcă sa nu stai asa mult pe scaun. Aici te-ar ajuta un birou cu înălțime ajustabila, dar sunt foarte scumpe.

Eu fac o dată pe an fiziotetapie.

Apoi... Fac un exercițiu văzut pe net. Dar nu îl găsesc să-ți dau link.

sent from my rocket-of-a GPhone powered by stock and using Tapatalk.

@Andrei P. nu am mai prea jucat in ultima vreme :)))

Scaunul meu e destul de ok ca si pozitie si confortabil, eventual pot sa pun o pernita in zona lombara sa vad daca ajuta cu ceva

Cred ca raspunsul final ar fi mai multe exercitii fizice mai ales la spate, poate niste sala

sala = timp pierdut... timp in care poti sa faci bani!

:D

asadar nu recomand!

banii au fost si vor fi intotdeauna mai importanti decat sanatatea. ah... nu-mi dati exemple de bogatani care au murit de diverse boli curabile... ei au decis sa nu se trateze sau sa se trateze holistic.

deci scaun de birou cu spatar EXACT la 90 grade fata de sezut... cu intreg ansamblul basculabil... scaunul lasat cat mai jos posibil... si picioarele incrucisate intinse inspre in fata... daca se poate sprijiinte pe un "ceva" la cca 30 cm de sol.