Clicky

Jump to content

Noua aplicatie Mobilissimo.ro

Recommended Posts

• Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mergeeeee! Problema era următoarea: în momentul în care te conectezi de pe un telefon, site-ul este în versiunea pentru mobil și aceasta versiune nu are feed RSS. Am reușit sa fac request pentru deskt

Plus teme de Crăciun, Paște, Rusalii și, bineînțeles, Sf. Andrei

N-am pregătire IT Ai început prost. Ce importanță are dacă cineva de aici vrea sau nu? Vrei să faci și cu ocazia asta să înveți? E perfect și deajuns. Go for it. Cu feedback-ul mai greu, că e mai pu

Posted Images

Vad ca aplicatia cu pricina este dedicata android. :D

As incerca sa fac o versiune si pentru iOS. Asa ca sunt curios daca sunt membrii care vor acest lucru, sa stiu daca ma apuc de treaba sau nu.

Tin sa mentionez ca nu am dezvoltat nicio aplicatie pana acum, asa ca, cu aceasta ocazie, voi invata. :)

Edited by Maverick

https://www.mobilissimo.ro/articole-diverse/andrei-pascale-este-un-tanar-de-16-ani-cu-multe-reusite-in-palmares

La sfarsitul articolului este detaliat modul prin care oricine poate deveni tester al aplicatiei.

N-am pregătire IT ;)

Asa ca sunt curios daca sunt membrii care vor acest lucru, sa stiu daca ma apuc de treaba sau nu.

Ai început prost. Ce importanță are dacă cineva de aici vrea sau nu? Vrei să faci și cu ocazia asta să înveți? E perfect și deajuns. Go for it. Cu feedback-ul mai greu, că e mai puțin răspândit iOS-ul pe aici. Dar ai deja ideile directoare de la aplicația lui Andrei. Partea de interacțiune cu utilizatorul ar trebui să fie identică, cu particularitățile iOS. Ce ține de programare is up to you. E foarte bună ocazia să înveți: nu ești presat de termene, bani sau client tâmpit. Dă-i drumul.

Right. Si cel mai simplu mod este dacă ați reuși sa adăugați Firebase Cloud Messaging la serverul vostru. Astfel toate știrile ar sosi instant pe telefon. Fără sa mai stea aplicația sa verifice din 10 în 10 minute de exemplu. În plus, e mult mai simplu și pentru mine.

Trimis de pe al meu D6503 folosind Tapatalk

Notificările mă interesează și pe mine. Ar fi bine daca s-ar putea implementa. În rest aplicația mi se pare ok. Nu am întâlnit nici un bug cu android 8.

LE: am corectat. Aveai dreptate"mi se pare" am vrut sa scriu

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by ionutzvip

Gata și notificările. Dar:

1.Sunt greu de testat, mai ales acum, duminică, când nu prea sunt articole.

2.Aplicatia parcurge feedul din 10 în 10 minute și dacă găsește știri noi, trimite notificare.

3.De fiecare data când intri în aplicație, numărul știrilor noi se resetează la 0. Când trimite notificarea, aplicația aduna numărul noilor știri cu alea din memorie. Deci va apărea ceva de genul (dacă utilizatorul nu intra în apilcatie): 1 articol nou, 2 articole noi...50 articole noi.

4. Momentan, doar știrile au notificări. Nu exista nici setări, nici notificări pentru celelalte categorii. Dar le voi adaugă pe toate acestea în update-uri viitoare.

Trebuie sa deschideti si aplicatia, acum dupa update ca sa configureze notificarile.
Pare ca merge, aplicația pe care o aveți voi afișează notificarea doar dacă găsește știri. Pe a mea am pus-o să-mi afișeze notificarea, chiar dacă nu a găsit nicio știre noua.

P.S. Ce-as putea pune la descriere?

Screenshot_20170702-142118.png

Nou update. Notificarile nu mergeau pentru ca verificam daca 0 este diferit de 0.... Aveam doua variabile cu acelasi nume. Si cea care numara noile stiri ramanea la 0.

LE: It works!!

Screenshot_20170702-153422.png

Și cum sa fac cu restul notificărilor? Dacă un utilizator vrea sa primească notificări pentru Știri și Live Blogging, le separ în doua notificări separate? Sau în aceeași notificare?

Innoxius?

E mai captivant titlul. Practic dă un teaser scurt si provoacă la tap to view.

Nu cred că e o idee bună să apară mai multe rânduri de notificări. Pe mine m-ar deranja. Însă ar merge un sunet pentru notificare, ceva discret.