Jump to content

• Log in with Facebook Log in with Twitter Log in with Windows Live Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Propuneri pentru o aplicaţie care să ajute comunitatea

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 01:41 PM

Salutare lume
Am de facut pana in februarie o aplicatie in ANDROID care sa ajute comunitatea orasului, intr un fel sau altul.
Am nevoie de o idee, stau de ceva zile si nu mi vine nimic in minte. Asta e problema mea, sunt mai putin creativ, dar odata ce am ceva de lucru fac.

Mi a dat @Erwin o idee sa fac o aplicatie pentru sondaje, ca tot sunt alegerile saptamana viitoare. Desigur, nu o sa fie gata pana atunci, nu asta e scopul aplicatiei, ci sa termin de implementat totul pana in feburarie. Aplicatia nu va fi neaparat pentru sondaje politice, ar putea fi pentru orice.

V as ruga pe cei creativi, ca stiu ca sunteti, sa imi mai oferiti cateva idei.
Aplicatia as putea sa o si public pe google play daca e ceva de capul ei la final. Pot sa folosesc orice la constructia ei, exceptie sa nu fie jocuri(grafica 2D/3D, nu am ajuns pana acolo)

Aplicatia o voi folosi 100% si la competentele digitale pe care le dau la liceu mai prin mai.

Va multumesc mult.

Attached Thumbnails

• Screenshot_4.png

#2 DTTR

DTTR

muncitor cu sarg

• Gold Member
  • PipPipPip
  • 4,594 posts

Donator

Posted 06 December 2016 - 02:11 PM

Dacă nu e musai să fie originală...
Vezi Oradea City Report. Aplicația prin care noi, cei din vestul dezvoltat al țării, trimitem către primărie sesizări.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

#3 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 02:17 PM

Nu e deloc musai să fie originală.Publicatul e GPlay e doar in caz ca e buna

#4 Erwin

Erwin

Admin

• Admin
  • 3,036 posts

Posted 06 December 2016 - 02:20 PM

Personal ma gandesc ca trebuie sa ai in vedere sa fie cat mai utila aplicatia si sa nu iti propui ca obiectiv neaparat doar castigarea concursului.

#5 Mihai

Mihai

Mister Neo

• Moderators
  • 3,248 posts

Donator

Posted 06 December 2016 - 02:26 PM

Încearcă o aplicație care să conțină traseele tuturor mijloacelor de transport din oraș. Dacă sunt prea multe (autobuze/tramvaie/troleibuze), începe cu cele care au mai puține trasee. Să folosească coordonatele GPS ca să-ți spună unde ești și ce poți lua ca să ajungi în alt punct din oraș. Nu e o idee originală, dar poate ajuta mult oamenii unui oraș. Nici nu e nevoie să folosești localizarea furnizată de Google, știu că permite interogări puține dacă nu plătești.

• candrei likes this

Riddle me this, riddle me that

Who is afraid of the big, black bat?

phone-evolution-reduced.png
Istoric: Alcatel DualBand One Touch -> Nokia 7650 -> Nokia 6600 -> Nokia N95 -> HTC HD2 Leo -> HTC Evo 3D -> Nexus 5 -> LG G4 (telefonul curent)

LG G4 (MarshMallow v20P stock)

Huawei Mediapad M3 Wi-Fi (stock)

Nexus 5 cu ultima versiune PureNexus 6.0.1, rootat, cu blu_spark/ElementalX/franco's

pensionate: HTC Evo 3D (pensionat), Asus Transformer TF300TG (vândută), LG G Pad 8.3

#6 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 02:32 PM

@Erwin e clar ca trebuie sa fie utila si foarte buna ca sa castig. Scopul meu e sa dau ce am mai bun din mine, implicit va iesi si produsul mai calitativ

@Mihai eu stiu ca poti sa faci asta absolut direct din Google Maps. Când am fost în Cluj am folosit google maps sa-mi zica ce autobuz trebuie sa iau sa ajung din X in Y.

Si ar fi o groaza de query-uri intre toate statiile de autobuz, cam atat.

#7 Mihai

Mihai

Mister Neo

• Moderators
  • 3,248 posts

Donator

Posted 06 December 2016 - 03:13 PM

Ar putea să facă asta offline. Nu toate orașele sunt trecute pe Maps. Altă idee nu am, poate un fel de ghid al Clujului, cu tot ce se poate vizita.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Riddle me this, riddle me that

Who is afraid of the big, black bat?

phone-evolution-reduced.png
Istoric: Alcatel DualBand One Touch -> Nokia 7650 -> Nokia 6600 -> Nokia N95 -> HTC HD2 Leo -> HTC Evo 3D -> Nexus 5 -> LG G4 (telefonul curent)

LG G4 (MarshMallow v20P stock)

Huawei Mediapad M3 Wi-Fi (stock)

Nexus 5 cu ultima versiune PureNexus 6.0.1, rootat, cu blu_spark/ElementalX/franco's

pensionate: HTC Evo 3D (pensionat), Asus Transformer TF300TG (vândută), LG G Pad 8.3

#8 Innoxius

Innoxius

Administrator de bloc

• Admin
  • 16,498 posts

Posted 06 December 2016 - 03:33 PM

1. Rețeaua de farmacii. Localizare, orar, traseu până la. E de muncă cu construirea și actualizarea bazei de date.
2. Cu sondajele nu e OK. Prelucrezi date personale și trebuie să fii înscris la Autoritatea respectivă.
3. Ca la 1., dar cu medici / farmacii veterinare. Astea ar trebui să fie mult mai puține, deci mai puțin de muncă pe parte de BD.

Cele 5 simțuri ale noastre sunt incomplete fără al șaselea simț: cel al umorului
----------------------------------

Primul Android pe care am dat bani: Huawei Mate 8

Forumul Mobilissimo - Regulament  *  Forumul Mobilissimo - Ghid de utilizare

Utilitare: Verifică IMEI, MegaPixels Race. Termeni Android  -   RTFM. Pe bune.

#9 pascaleandrei

pascaleandrei

Advanced Member

• Developeri
  • 1,170 posts

Posted 06 December 2016 - 03:49 PM

Măi, dacă sunteți asa plini de idei, dați-mi și mie una. Orice despre orice. Sa nu fie joc, atât. 😀

Enviado desde mi Sony Z2 D6503 mediante Tapatalk

#10 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 03:51 PM

@Innoxius ar fi problema cu faza prelucrarii datelor? Pentru ca aplicatia ar fi doar de idee/prezentare. Nu as avea de ce sa implementez asa ceva pe playstore gen votare etc. Ar fi clar doar pentru concurs

@pascaleandrei nu tu ai concurs si atestat :))) ai timp sa te gandesti pana la anul ;)

#11 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 05:58 PM

Am adaugat in primul post o imagine cu ce vrea sa se inteleaga prin `proiect pentru comunitatea orasului`.

#12 didi

didi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 334 posts

Posted 06 December 2016 - 06:01 PM

Eu pentru orasul meu as prefera o aplicatie pe partea de info, mai exact adrese " navigabile" (Here, Google Maps, etc) numar de telefon, orar cu publicul, costuri chiar, pentru toate institutile publice cum ar fi DRPCIV (permise, pasapoarte, inmatriculari) Directia fiscala a primariei, OPC, CNADR, ANPC, Casa de Pensii, CAS, ARR, RAR si multe altele.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

HTC TyphoonSPV C500, HTC Touch GSM, HTC Desire HD, HTC HD2, Samsung GalaxySI, Samsung Galaxy S4

#13 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 06 December 2016 - 08:43 PM

Si cat ai folosi o? Odata, de 2 ori

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

#14 Silviu S

Silviu S

Advanced Member

• Gold Member
  • PipPipPip
  • 928 posts

Posted 06 December 2016 - 11:18 PM

Orasul tau turistic: obiective, trasee optimizate(si mijloace de transport) in functie de locatie, lucruri/locuri mai putin cunoscute, descrieri , poze.Le poti grupa si pe categorii: muzee, sport, cladiri impresionante, chiar si mall sau magazine de unde sa iei o gustare, bla bla de asta. Bonus poti sa ai si un sistem de votare al obiectivelor vizitate sau de adaugare de poze de la fata locului.

#15 Gabii

Gabii

Advanced Member

• Developeri
  • 2,819 posts

Posted 07 December 2016 - 05:17 AM

Ceva sa nu fie legat de institutii neaparat?:))) ceva nustiu, mai diferit
O sa incerc sa vorbesc cu profa de info poate mai imi da si ea ceva idei

#16 VladPaul

VladPaul

Advanced Member

• Gold Member
  • PipPipPip
  • 4,433 posts

Posted 07 December 2016 - 09:56 AM

Dacă tot e luna decembrie și e febra cumpărăturilor, deși lumea cumpără tot anul, ai putea să faci o aplicație care să conțină toate magazinele din localitate, cu poze exterior /interior, locații, prețuri, poze cu galantarele, comparații de prețuri, etc. E și util dar și atrage. Caută omul foietaje pentru tort ori prăjituri? Intră în aplicație și vizionează magazinele, prețurile, compară, vede și locația magazinului care îl atrage.
Ar fi interesați chiar și administratorii magazinelor să îți trimită prin e-mail periodic listele cu prețuri pentru actualizarea aplicației, poze și prețuri la produse noi ori promoționale. Aplicația ar putea conține și o rubrică promo, unde să vadă lumea ce chilipiruri găsește prin magazine.

Suvlu'taHvIS yapbe' HoS neH ☺ pffff, iar mi-a setat fiu-miu tastatura in klingoniana

#17 pascaleandrei

pascaleandrei

Advanced Member

• Developeri
  • 1,170 posts

Posted 07 December 2016 - 10:02 AM

Totuși ar fi aproape imposibil sa stai sa actualizezi mereu preturile, având în vedere ca acestea se schimba zilnic.

Enviado desde mi Sony Z2 D6503 mediante Tapatalk
  • Innoxius and Scootch98 like this

#18 VladPaul

VladPaul

Advanced Member

• Gold Member
  • PipPipPip
  • 4,433 posts

Posted 07 December 2016 - 10:13 AM

Filtre de căutare poți pune o grămadă: produse din carne, semipreparate, dulciuri, legume, fructe, etc.
Da, ar fi greu, dar aplicația ar putea fi interactivă, userii ar putea trimite actualizări de prețuri.
Imposibil nu e. price.ro are aplicație fluctuează și acolo prețurile și are toată gama de produse.

Suvlu'taHvIS yapbe' HoS neH ☺ pffff, iar mi-a setat fiu-miu tastatura in klingoniana

#19 Silviu S

Silviu S

Advanced Member

• Gold Member
  • PipPipPip
  • 928 posts

Posted 07 December 2016 - 10:38 AM

Ceva sa nu fie legat de institutii neaparat? :))) ceva nustiu, mai diferit

Pai toate obiectivele turistice de la tine din oras sunt institutii ? :) 

• Innoxius likes this

#20 Innoxius

Innoxius

Administrator de bloc

• Admin
  • 16,498 posts

Posted 07 December 2016 - 10:45 AM

La cate taxe si declaratii avem pe cap, sigur sunt cele mai vizitate :D

• Silviu S and VladPaul like this

Cele 5 simțuri ale noastre sunt incomplete fără al șaselea simț: cel al umorului
----------------------------------

Primul Android pe care am dat bani: Huawei Mate 8

Forumul Mobilissimo - Regulament  *  Forumul Mobilissimo - Ghid de utilizare

Utilitare: Verifică IMEI, MegaPixels Race. Termeni Android  -   RTFM. Pe bune.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Real Time Web Analytics