Jump to content
mesersmith

Factory reset protection

Recommended Posts

Stie cineva cand s-a lansat ultima varianta de FRP?

La cel de dinainte, puteai sa treci peste el prin cateva metode.

Una era aceea cu SideSync, alta era cu o mica aplicatie pe usb bagat intr-un OTG.

Acum, dupa ultima varianta, nu mai merge cu nimic sa treci peste prostia asta.

Ca nu stiu cum dracu s-a gandit Sammy la aberatia asta, dar stiu ca vin zeci de clienti care pur si simplu uita parola sau patern-ul de deblocare.

Sunt unii care imi arata actele cum ca e telefonul lor.

Sammy, nu toti care vor sa treaca de FRP au furat telefonul!!!

E implementat de Google. Samsung are doar obligația să-l includă în versiunea lor. Mie mi se pare foarte bun FRP-ul. Un utilizator responsabil nu are voie să-și uite parola de la contul Google. Ai pe el contacte, poate chiar și poze în Google Photos. E adevărat ca n-ar strica un mic avertisment în meniul de reset.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Evident că e implementat de Google. Există la orice device cu 5.1sau mai mare. M-am referit eu greșit la Sammy pe motiv că mai toată lumea are un device Samsung și până acum doar la Sammy a trebuit să ma chinui.

Și da, e bun, până la un punct, acela când prea multă securitate duce la paranoia.
Ma rog, nu asta era ideea, ci dacă e cineva care s-a jucat cu frp și nu din motive neortodoxe.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ai mai putea sa ii scrii un ROM custom, complet diferit, desi asta inseamna sa ii tripui Knox-ul, doar daca nu a activat "Reactivation Lock", altfel e imposibil.

In Settings / Security scrie ca daca il bifezi, inainte de a trimite in service telefonul, trebuie sa il dezactivezi. Evident, daca telefonul e mort, nu mai conteaza :)

ROM custom, cu tot cu Recovery Custom, ROM facut pentru acel model de telefon, practic rescrii tot, inclusiv Bootloader. Neaparat rescrii bootloader, acolo sta o portiune din securitate.

Problema este ca nu prea am cum sa instalez nimic custom, pentru ca de obicei, telefoanele in situatia asta sunt noi si daca nu i-l pot face eu, clientul se va duce cu el la garatie. Nu pot risca sa se intoarca cu vreo reclamatie de genul asta.

Mda, e nasol atunci. Totusi, la garantie vor intampina probleme chiar si cu factura in fata, pentru ca nu au fost atenti. Depinde de fapt si de service, cat de binevoitor e.

Messer, solutia e sa flash-ui o versiune cat mai veche. Te referi si la "Reactivation Lock"?

Acum am vazut si intrebare asta.

Nu, asta mai lipsea, dupa ce ca astia nu sunt in stare sa tina minte sau sa-si noteze o amarata de adresa de email si o parola, sa mai aiba si cont la Sammy si reactivation lock activata.

Mda, e nasol atunci. Totusi, la garantie vor intampina probleme chiar si cu factura in fata, pentru ca nu au fost atenti. Depinde de fapt si de service, cat de binevoitor e.

Eu sunt curios sa pun mana pe un telefon care a patit asta si a fost rezolvat in service Sammy, ca sa vad ce dracu i-au facut. Or avea naibii vreun tool de la Samsung.

Din cate am aflat, un service autorizat poate sa repuna Knox la valoarea 0. :blink:  Stiu ca ar modifica un flag la nivel hardware si curios e cum Samsung face.

Daca am sa mai am ocazia sa vorbesc cu ei, clar am sa ii intreb, just for fun.