Clicky

Jump to content

Nelamurire camera foto

FunkBlack

Recommended Posts

Sunt putin confuz in privinta camerei de pe acest model.Functioneaza cum trebuie, doar ca atunci cand folosesc LED flashul, in anumite conditii (fundal alb de exemplu) imaginea tinde sa fie intunecata, cu toate ca a fost folosit flashul.

Exemplu:

Prima imagine este realizata cu led flashul si tinde sa fie foarte intunecata...ca si cum camera nu s-a sincronizat cu blitul.

A doua este realizata cu flashul in 'modul lanterna' (aprins in permanenta);

Ultima este la lumina becului incandescent.

Doar eu intampin acest lucru sau asa se comporta camera in mod normal? 

post-1312-0-85003800-1476303784_thumb.jpg

post-1312-0-60323500-1476303788_thumb.jpg

post-1312-0-13431600-1476303791_thumb.jpg

Edited by FunkBlack

Teoretic la un dslr ca sa iasa poza buna ii definesti culoarea alb din mediul respectiv prin o captura speciala. Cum aici nu ai asa ceva e posibil ca softul sa interpreteze aiurea albul. Inca ceva: incearca sa cauti optiunea hdr si sa fie pe off.

Tie cum iti functioneaza? La Mate 8, daca ii pun blitz, intai face un spot mai slab ca intensitate (sau de o culoare mai inchisa, ca e dual-led / dual-tone), posibil pentru masuratori, apoi face poza cu blitz fascicul la intensitatea maxima.

Silviu, cred ca de la telefoane medii, culori corecte poti astepta doar daca au dual-led / dual-tone. Eu abia cu actualul am culori corecte (aproape corecte, ca sa fiu exact) cand blitz-uiesc.

Camera destul de intunecoasa. Afara e innorat, am copaci in fata geamului, nici o sursa de lumina artificiala, In stanga fara blitz, in dreapta cu. Culoarea peretelui e galbena. Nu galbenul ala, ceva mai vesel, dar in nici un caz alba.

Blitz nu.jpg  Blitz.jpg

atentie! ALB nu este culoare.

in general nu este recomandat sa fotografiem NIMIC pe fundal alb. din punctul de vedere al senzorului/softului alb = nimic deci NU are ce sa fotografieze.

solutia pentru colegul care e necajit este sa focalizeze MANUAL pe unul din obiectele pe care doreste sa le fotografieze (daca ii permite camera) si apoi sa declanseze.

LG G3 blitz on

547fc448223005fbfa539ea369744d9a.jpg

Blitz off

0a27fe518e0f818a77e425932084b457.jpg

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Sunt putin confuz in privinta camerei de pe acest model.Functioneaza cum trebuie, doar ca atunci cand folosesc LED flashul, in anumite conditii (fundal alb de exemplu) imaginea tinde sa fie intunecata, cu toate ca a fost folosit flashul.

e posibil sa ai HDR pe AUTO... sau pe ON...

oricum. ce am scris sus ramane valid. NU utilizati fundal alb.

HDR-ul poate fi selectat doar manual, deci este imposibil sa fie selectat. 

Am mai realizat cateva fotografii intr-o camera intunecata. Poza cu blitz-ul activat este mult mai intunecata fara de cea in modul lanterna. Modul HDR imi permite doar flashul in modul lanterna.

Comparativ, in fundal alb este mult mai intunecat (o foaie cu text, de exemplu).

post-1312-0-87085000-1476363093_thumb.jpg

post-1312-0-88742400-1476363095_thumb.jpg

post-1312-0-74048100-1476363241_thumb.jpg

Edited by FunkBlack