Clicky

Jump to content

Achizitie SSD

Recommended Posts

Salutare Mobilissimo!

As vrea sa-mi aczhizitionez un SSD, pentru a rula Android Studio sau alte IDE mai repede. Am un laptop, cu unitate de CD, si as putea scoate unitatea(oricum nu o folosesc niciodata), si une hard-ul acolo(intr-un rack, evident). Nu am buget sigur, poate creste in functie de calitatea produsului. Daca merita sunt dispus sa platesc. Nu cred ca am nevoie de cine stie ce capacitate, pentru Windows si cateva programe. Intrebarea e ce firma si ce model mai exact recomadati? Ar trebui sa astept pana la Black Friday? Credeti ca merita? Nu de alta, dar in ultimul an, ofertele au fost din ce in ce mai putine, si cand au fost, s-au dat in 2-3 secunde...

Multumesc!

Singurul criteriu ce diferentiaza SSD-urile la performanta este IOPs. SSD recomand doar Intel, sunt cele mai bune. Poti incerca si Kingston, daca nu ai buget de Intel.

In afara IOP's-ului, performantele sunt virtual identice intre modele diferite. Doar NVMe sunt rapide, pe PCI-Express, dar doar daca laptopul dispune de un slot M.2 capabil.

HDD-ul il bagi in Caddy, se gasesc pe www.hddcaddy.ro acolo iti alegi in functie de modelul de laptop.

Pana la urma, poti ignora polologhia mea despre SSD-uri si sa cumperi orice SSD poti, sa aibe garantie mare, oricum SSD-urile nu sunt pentru a pastra date in siguranta pe ele.

Sigur ca sunt. Si Kingston sunt bune si A-Data. Dar Intel au adus pe piata aceste produse, au contribuit la aparitia lor si si-au cladit reputatie pe fiabilitate.

Rareori veneau in service SSD-uri Intel, foarte rar. Au sub 2% rata RMA si o mentin bine.

Samsung au reputatia de rapide, kingston au reputatia de firma cu produse foarte fiabile, sandisk mai zic eu ca merita daca vrei pe buget redus. Discul vechi in portul de cd-rom neaparat deoarece e posibil sa fie mai lent si e pacat sa irosesti ssd-ul acolo.

P.S. Intel e cum a zis Deio. :)

Unitatile optice sunt detectate si utilizate altfel pe canalul SATA, astfel sa nu aibe prioritate. Nu e bine sa pui nimic ce sa fie boot in Caddy.

Neaparat SSD-ul in locul HDD-ului, ca sa fie prioritar pe SATA-0.

Da, asa m-am gândit și eu. Mulțumesc pentru sfaturi!

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

L.E. @Deio, oare am nevoie de 240 GB? Ma gândesc ca o sa instalez doar sistemul de operare, Android Studio și alte 2-3 Ide.

120 GB vei vedea ca se vor umple repede. Mai un Office, mai un Corel, un mic Photoshop si ce mai instalezi, toate merg in Program Files si (x86), plus hiberfile + swapfile, etc. Ramai cu 20-30 GB liberi si constati ca nu e bine.

SSD-urile nu functioneaza bine daca au spatiu putin, au nevoie de spatiu liber pentru TRIM si e altfel sa ai 70-80 GB liberi

+ un mic bonus de viteza: majoritatea ssd-urilor actuale functioneaza cu o zona mare de stocare nu foarte(cea mai) rapida si o zona de "buffer" foarte rapida. Cu cat e mai mare ssd-ul cu atat e mai mare zona foarte rapida. Nu e neaparat o regula dar se aplica la foarte multe modele. Daca bat campii il rog pe Deio sa corecteze afirmatia.

Este corect :) Cu cat SSD-ul e mai mare, zona de buffer creste. Mai mult, exista SSD-uri ce au chip-uri intregi de "spare blocks", spre exemplu seria 730i de la Intel are un chip in plus de 128GB in caz ca apar "bad blocks", pe care le realoca pe acel chip. Practic ai o mica salvare, SSD-ul se uzeaza mai greu in timp, avand la dispozitie blocuri rezerva.

Da' de SSD pentru backup ce ziceti? Chiar aseara, cand posta Andrei, cautam si eu SSD-uri externe, portabile, pentru backup poze si video de pe telefon. Ceea ce m-a facut invariabil si de netagaduid sa-l banuiesc pe Andrei ca a stiut ce caut datorita (sau din cauza, inca nu m-am hotarat) aplicatiei lui InfoLoc :))

Eu ochisem asta http://www.emag.ro/solid-state-drive-ssd-extern-freecom-toughdrive-mssd-128gb-usb-3-0-anti-shock-56344/pd/D8CWXYBBM/pe motiv de protectie si dimensiuni. Oare inauntru o fi SSD-ul produs de cineva mai cunoscut?

De obicei se practica pentru backup spatiu mare si lent ca nu il foloseste continuu . Ma rog fiecare cu motivele lui dar la banii ai de ce sa nu iei ssd si cutie de 2.5 inch separat. Nu de alta dar cumperi dublu capacitatea. Si cum ssdul nu e asa cald il faci tu antishock bagand ceva servetele inauntru :). Glumesc, dar nu inteleg rolul lui antishock la ssd.

OK. Schimb macazut. Caut cutie cu USB si SSD intern.

Si de ce m-am orientat spre SSD: am vazut ca e mai ieftin per GB decat un microSD (e drept ca cele interne) si comparabile cu stick-urile. Si cum nu pot avea si microSD si al doilea SIM in acelasi timp, am zis SSD. 

Da' de SSD pentru backup ce ziceti? Chiar aseara, cand posta Andrei, cautam si eu SSD-uri externe, portabile, pentru backup poze si video de pe telefon. Ceea ce m-a facut invariabil si de netagaduid sa-l banuiesc pe Andrei ca a stiut ce caut datorita (sau din cauza, inca nu m-am hotarat) aplicatiei lui InfoLoc :))

:))))) Apropo, când ai pus o poza cu aplicația (când nu înțelegeai ce e cu 6 grade)., ai postat și coordonatele. Stai într-un bloc, lângă o librărie, cumva? :)

Edited by pascaleandrei99