Jump to content
Sp1tfire

Achizitie Xiaomi MI 5 Pro

Recommended Posts

Gata, am hotarat sa ma despart de G3-ul meu si mi s-a pus pata pe Xiaomi MI 5 Pro, dar mi se pare cam scumput la hoții de pe la noi. As vrea sa-l cumpar de la "chineji", fara taxe de import sau TVA, ca daca platesc taxe si TVA diferenta e prea mica sa merite asteptarea si riscul de a nu avea garantie. Cu garantia e cam loterie, indiferent de unde l-as lua, asa ca pentru o diferenta de cateva sute de lei prefer China. Stiu ca sunt pe forum cativa care si-au cumparat telefoane Xiaomi de-afara. Ati platit taxe? Momentan am vazut ca oppomart au un pret decent si spun pe site-ul lor ca la expedited shipping nu se platesc taxe sau TVA.

Sent from my LG G3-D855

Spit stii ca taxe nu platesti daca iei de pe un site care are depozit in Europa. Dar am intalnit preturi mai mari la livrarea din Europa. Cauta si tu fiindca sunt sigur ca vei găsi preturi oky. Problema pentru mine este garantia. Prefer sa dau mai mult dar sa am garantie. Cel putin asa gandesc eu.

Sent from my Nexus 6P

Edited by ionutzvip

Stiu, dar la noi Xiaomi e vandut doar de quickmobile sau de emag, evomag, cel.ro, tot prin quickmobile. Am sentimentul ca garantia la quickmobile e la fel de utila ca cea de la chinez. Oppomart se jura ca nu platesti taxe sau TVA, dar voiam sa stiu daca a mai comandat cineva de la ei. 100-200 de lei diferenta ar fi fost ok, sa-l iau din tara, dar aici vorbim de 600-700 lei diferenta. E enorm.

Sent from my LG G3-D855

Dat comanda. In 8-12 zile ar trebui sa fiu fericitul sau nefericitul posesor al unui Xiaomi Mi 5 Pro.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Gearbest vand doar lanterne si alte mizerii din depozitul Europa. Nu gasesti Xiaomi cu livrare din Europa. Am gasit destule magazine care ti le livreaza din Europa daca platesti 20-30 de dolari pentru livrare. Vad ca astia de la oppomart l-au trimis cu un serviciu de curierat francez.

Sent from my LG G3-D855

Am prins eu Note 2-ul la Gearbest din Europa. E drept că intram de 3 ori pe zi și când a apărut în stocul European l-am comandat instant. Trebuie să fii pe fază :)

Nu, am comandat deja. Nu mai e nevoie sa stau cu degetul pe F5. Reclamatii ca nu ma implic destul in cresterea si ingrijirea copilului am deja, asta mi-ar fi lipsit

Daca nu murea G3-ul chiar azi, puneam. Si-a dat obstescul sfarsit imediat dupa ce m-a sunat curierul. Astept nevasta sa vina cu telefonul ei, sa pot pune poze

Cred ca l-a lasat bateria. Sau vreo aplicatie naspa. Se restarteaza continuu. Merge doar daca il tin in priza. Trebuie sa ii dau un hard reset sa ma lamuresc.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

Gsmnet au componente noi și originale, un prieten și-a luat tot pentru g3 și eu pentru Xperia Z3C plus alte chestii, vin in 24-48 ore cu fan curier,ca idee e vreo 60 lei bateria de g3, asta dacă nu vrei să-l donezi ^_^ O:) pardon vinzi :))

LE: sa ne zici si noua dupa 2-3 cicluri cum se prezinta bateria si camerele daca se ridica la nivelul specificatiilor :D in special cea din fata 

From Xperia Z3C with text.

Edited by S.Silvan

@Scootch98 Mi-am luat varianta de 128 GB cu spate de ceramica, deci e un pic mai rezistent ca varianta cu spate de sticla

@S.Silvan Testata indoor la lumina artificiala camera e praf. Stiam si din review-urile citite. Mai slaba ca G3 sau Oppo Find 7. Maine poate am timp de niste poze outdoor.

Am descoperit cateva chestii enervante:

1. Nu stie sa copieze in clipboard mai mult de o chestie. M-am obisnuit cu G3, unde puteam copia cat si ce vroiam si ramaneau toate in clipboard. La fel, daca dai restart la telefon, adio ce ai avut copiat in clipboard. G3 pastra clipboardul si dupa restart.

2. La MIUI nu dispar notificarile daca faci swipe in stanga.

3. Lipsa butoanelor soft ma bulverseaza, pana ma obisnuiesc

In rest se misca super bine, ecran mult mai bun ca la G3, constructie excelenta