Clicky

Jump to content
MaryanCercel

Multimetru Digital

Recommended Posts

Salut, salut lume buna. Multimetru Digital este mult mai usor de citit si mult mai sigur. Cum putem folosi un multimetrul la capacitate maxima? Mai exact. Ce putem masura/testa cu fiecare functie al multimetrului? Ce putem masura sub tensiune? Spre exemplu cu un UNI-T M890C+ pe care l-am achizitionat azi de pe Maica Domnului cu 68.26 lei

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da. Este destul de adevarat. Un vecin are acest aparat si zic sa mi-l achizitionez. Si deea am revenit pe forul. Se pare ca acest aparat are o groaza de functii.

Maica Domnului este mai exact pe lacul tei la 3 statii de obor cu tramvaiul 36

Guest Deio

Bun, eu nu am inteles ce doresti sa intrebi in postarea initiala, doresti sa ne comunici sau sa intrebi despre acest aparat?

Guest Deio

A "wise guy" , huh? -_-

"Salut, salut lume buna. Multimetru Digital este mult mai usor de citit si mult mai sigur." - aici afirmi ceva. Apoi incepi sa intrebi ce poti masura sub tensiune, cum sa il folosesti la "capacitate maxima".

In topicul cu televizorul tau Samsung tocmai discutam despre asta, acum deschizi alt topic similar.

Daca doresti ajutor, incearca sa formulezi ca sa se inteleaga, suntem aici pentru ajutor, daca vorbesti in mod ironic, nu mai are rost ajutorul, e inutil.

Referitor la aparatul acesta de masura, el are un manual in limba romana, sfatul este sa citesti bine manualul, sa te inveti cu interfata lui si eventual poti experimenta, masurand baterii, piese pe placi logice, daca ai vreun aparat defect, neuitand avertismentele ce le-am spus si in topicul cu TV-ul, atentie la tensiuni mari si a nu se masura tensiunea de la priza decat dupa ce stapanesti perfect utilizarea aparatului.

Cam asta poti face cu un instrument de masura multimetru.

Guest Deio

Aici ai manualul:

Referitor la modul utilizare, citesti in manual si corespunzator fiecarei masuratori, fixezi aparatul pe valoarea respectiva.

In rest, cum ti-am scris, poti experimenta, numai sa ai grija mare ce si unde masori.

890.pdf

Va salut din nou. Deio. Am descarcat acel manul. Iti multumesc mult. Il voi traduce eu Romana. Ok.

Am revenit pe aceeasi tema ca sa zic asa ceva. Am cumparat acum vreo doua zile acest multimetru Digital. Am gasit sa zic asa acest specificatii doresc sa traduc aceste fisiere scanate de mine in Romana. Problema este ca nustiu ce limba este. Stie cineva in ce limba se afla aceste fisiere? va multumesc

Edited by Deio
Sters atasamente.

Guest Deio

Limba este poloneza. Nu le mai atasa te rog aici, poluam topicul. Din pacate nu te pot ajuta cu manualul, va trebui sa descifrezi utilizarea lui din intuitie.

Stateam sa ma gandesc "ce e frate multimetrul asta digital..? O fi ce cred eu?"

Da..era ce cred eu. Am folosit aparatul ala la 12-13 ani pentru proiecte(erau penibile totusi) la fizica.. Bine..ca n-aveam eu ce mare tensiune masura...

Dar n-am inteles de ce atatea pagini si explicatii pentru un aparat relativ usor de folosit..

Totusi , nimeni nu s-a nascut invatat..si daca eu am avut capacitatea de a invata rapid atunci...voi incerca sa-i ajut si pe altii...in limita informatiilor pe care le detin si le pot obtine..

Sent from my XT1580 using Tapatalk

Scootch98. Chiar cat de dificil poate sa fie un amarat de multimetrul. I-a stai ma asa pana la urma este foarte ieftin ai dreptate.

Auzi frate vad ca pentru tine un multimetrul este simplu. Te rog mult imi poti explica de amanunte? Este foarte simplu sa imi explici pe bune.

Inainte sa-l bagi in priza trebuie sa incerci cu un cui...sa vezi daca ai curent..

De alt fel..poti sa urinezi in priza..are acelasi efect.

Apoi treci la utilizarea multimetrului..daca mai e nevoie..

Really:

Imi pare rau daca ti s-a parut deranjant ceea ce-am spus , dar e un instrument folosit frecvent..gasesti tot felul de link-uri si clipuri utile daca sti sa cauti.

Momentan eu sunt pe net slab..in concediu..si nu am timpul si cheful necesar pentru asta. DAR iti promit ca voi reveni cand am timp.

Sent from my XT1580 using Tapatalk

Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

Terms of Use