Clicky

Jump to content

Locuri De Munca Pe Categorii

alexandrei77

Recommended Posts

Ce inseamna entry level la un job?Inseamna incepator?Am gasit termenul acesta pe google si sunt foarte curios ce ar putea fi insemnand.Cand termini liceul primesti un astfel de titlu la jobul tau respectiv de entry level?Oare asa este?

Diriginta noastra ne-a explicat ca ai nevoie de experienta la unele joburi.Experienta se dobandeste la astfel de slujbe entry level?

Dupa acest entry level am gasit middle livel,middle-high level si high level.Asa se clasifica domeniile in alte tari?Noi de ce nu avem asa ceva la noi?

Edited by alexandrei77

Păi ti-ai cam răspuns singur la întrebari. Da acestea sunt niste clasificări în funcție de experiența pe care o ai

Si da, entry level se referă la începători. Experiența se dobândește practicand. Deci trebuie să începi de undeva. Am descoperit recent expresia asta și cred că se poteiveste puțin în contextul ăsta

"You don't have to be great to start, but you have to start to be great"

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

Nijvorbă!

E vorba de nivelul de angajare în acea firmă.

Eu, după șaptesprezece ani de muncă... Pot să mă angajez pe un post entry-level. De exemplu facturist...

Deci ATENÈšIE e vorba de clasificare în interiorul unei firme.

Nu are legătură cu calificarea.

Da, nu vei putea accede la un post de middle dacă n-ai experiență...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Cred ca te cramponezi prea mult de titulatura asta. Si da e o titulatura nu o clasificare si pe de alta parte suna mai bine in romana. Deci tu acum nu stii nimic, deci nu o sa fii angajat pe un post cu responsabilitate mare(ma rog daca nu sunt sinucigasi) ci pe un post pentru incepatori. Pe masura ce castigi experienta poti sa speri la accederea pe un post mai bun si cu responsabilitate mai mare. Nu e neaparat in aceasi firma pentru ca ei te angajeaza pentru ce au nevoie dar nu garanteaza urcarea pe scara ierarhica a firmei. Dar poti sa iesi pe piata muncii si sa cauti ceva mai bun. 

Acum ca tot ziceam ca nu e o clasificare pentru ca nu are repere clare si nu stabileste nimeni cand ai ajuns la middle, nu esti un telefon sa ai specificatii si sa te poata categorisi usor. Sa presupunem ca ai lucrat ca incepator si vrei un post de avansat iar firma unde lucrezi nu ofera asa ceva pentru tine: bun cauti anunturi pentru posturi de avansati pe domeniul pe care ai cunostiinte si citesti descrierea, daca te califici la ce doresc ei poate esti angajat pe middle daca nu poate esti tot un incepator si e mai bine sa stai locului :) .

Important e sa evoluezi natural pe scara asta si sa nu incerci sa sari pasii firesti. Nivelul high tine de o foarta buna specializare, studii temeinice in domeniu(nu fenta facultatea), anii de munca si experienta, capacitatea de adaptare, de munca in echipa, de asumare a riscurilor si poate si un gram de noroc